به گزارش افکارنیوز، اونس بعد از تجربه رشد ۳۷ دلاری در روز جمعه، در حالی هفته کاری را آغاز کرد که همسو با پیش بینی ها کاهش یافت و جهش طلا با ریزش ۲۷ دلاری روز دوشنبه جبران شد.

در این روز افزایش ارزش دلار و نوسان آن در بالاترین سطح در ۴ سال اخیر و کاهش قیمت نفت خام فشار فروش را بر بازار طلا افزایش داد.

کاهش روز دوشنبه و تداوم آن در روز سه شنبه سبب شد تا سطح تقاضا افزایش یابد. رشد تقاضا در کنار تضعیف دلار اونس را در روز سه شنبه با افزایش ۱.۲ درصدی همراه کرد که البته تداوم وضعیت خوب بازارهای سهام مانع از ورود سرمایه بیشتر به بازار طلا شد.

در روز چهارشنبه طلای جهانی ۳ درصد کاهش یافت و حتی حرکت نیروهای نظامی روسیه به سوی مرزهای اوکراین نیز نتوانست موقعیت طلا را در سطوح بالای قیمتی حفظ کند. میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر در این روز برای ششمین روز متوالی با کاهش روبرو شد که نشانه ی نگرانی سرمایه گذاران نسبت به روند نزولی طلا بود.

در روز پنج شنبه اونس جهانی تغییر چندانی نداشت اما در روز جمعه در ابتدا با کاهش قیمت روبرو شد و بهای ۱۱۴۸ دلار را نیز لمس کرد اما کاهش ناگهانی ارزش دلار سبب افزایش شدید تقاضای سرمایه گذاران برای طلا شد که این امر اونس را در آخرین لحظات مبادلات به مرز ۱۱۹۰ دلار رساند.

بازار طلای داخل:

در روز دوشنبه بازار طلای تهران شاهد کاهش ارزش فلزات طلایی بود و ارزش هر مثقال بر مرز ۴۰۰ هزار تومان قرار گرفت و این در حالی است که دو روز ابتدایی هفته را تحت تأثیر جهش طلای جهانی افزایشی گذاراند.

بازار طلای داخل در روز سه شنبه با وجود رشد دلار داخل، تحت تأثیر افت طلای جهانی قدری کاهش یافت و ارزش هر مثقال طلا به زیر مرز ۴۰۰ هزار تومان رفت.

در روزهای پایانی هفته با تغییر اندک دلار و ثبات نسبی طلای جهانی، بازار طلای تهران نوسان اندکی را شاهد بود و با بسته شدن هر مثقال طلا بر ۴۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان، ۲ هزار تومان نسبت به نرخ آغاز هفته تفاوت داشت که به این ترتیب هفته ای با کاهش نسبی برای طلا رقم زد.

گفتنی است، در هفته گذشته روند قیمتی طلا در بازار داخل و در سطح جهانی بر طبق جدول زیر بود:

قیمت طلای جهانی

هر مثقال طلای۱۷عیار

هر گرم طلای ۱۸عیار

شنبه

۱۱۷۹ دلار و ۵۰ سنت

۴۰۲ هزار و ۵۰۰ تومان

۹۲ هزار و ۹۶۳ تومان

یکشنبه

۱۱۷۹ دلار و ۵۰ سنت

۴۰۳ هزار تومان

۹۲ هزار و ۹۶۴ تومان

دوشنبه

۱۱۵۲ دلار و ۴۰ سنت

۴۰۰ هزار تومان

۹۲ هزار و ۳۴۰ تومان

سه شنبه

۱۱۶۲ دلار

۳۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان

۹۲ هزار و ۱۵۶ تومان

چهارشنبه

۱۱۶۱ دلار و ۴۰ سنت

۴۰۱ هزار تومان

۹۲ هزار و ۵۷۱ تومان

پنج شنبه

۱۱۶۱ دلار و ۳۰ سنت

۴۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان

۹۲ هزار و ۴۱۰ تومان