به گزارشافکارنیوز،بیژن نامدار زنگنه در یک برنامه زنده تلویزیونی در شبکه پنج سیما درباره آخرین تحولات بازار جهانی نفت گفت: با کاهش قیمت نفت به بشکه‌ای ۸۰ دلار، ونزوئلا اولین کشور عضو اوپک بود که خواستار برگزاری نشست فوق العاده به منظور رسیدگی و تحلیل قیمت نفت در بازار جهانی شد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه اکثر اعضای اوپک هیچگونه استقبالی و یا توجهی به پیشنهاد ونزوئلا برای برگزاری نشست فوق العاده مطرح نکردند، تصریح کرد: در اوپک تمامی مسائل براساس اجماع نظرات تصویب می‌شود و عملا پیشنهاد ونزوئلا برای برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک مورد اجماع کل اعضای اوپک واقع نشد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه ایران از موافقان پیشنهاد ونزوئلا مبنی بر برگزاری نشست فوق العاده اوپک بود، اظهار داشت: اما اگر ایران هم پیشنهاد اصلی ارائه می‌کرد و مانند پیشنهاد ونزوئلا مورد اجماع قرار نمی‌گرفت، قطعا این مسئله در قیمت‌های نفت تبعات و آثار منفی به همراه داشت.

این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از سیاست‌های ایران آن است که اختلاف نظر در بین اعضای اوپک را نه تنها تشدید نکند بلکه به حداقل برساند، یادآور شد: هفته آینده نشست عادی اوپک(ششم آذرماه) برگزار می‌شود و باید کل اعضای اوپک به گونه‌ای رفتار کنند که وحدت و یکپارچگی زیر سئوال نرود، زیرا در غیر این صورت باید شاهد کاهش بیشتر قیمت جهانی نفت باشیم.

زنگنه با بیان اینکه قطعا کل اعضای اوپک یک منافع مشترکی را دنبال می‌کنند، اظهارداشت: در شرایط موجود، ظرفیت تولید و ظرفیت مازاد تولید نفت منجر به اثرگذاری بیشتر کشورها در سازمان اوپک خواهد شد.

وزیر نفت با اعلام اینکه ایران هم دارای ظرفیت بالای مازاد تولید نفت است اما به دیل شرایط تحریم امکان عرضه بیشتر نفت به بازار جهانی وجود ندارد، گفت: پس از تحریم ایران، یک کشور ظرفیت تولید و عرضه نفت خود را به بازار افزایش داد و حالا زمان آن فرا رسیده است که این کشور میزان عرضه مازاد نفت خود در بازار را کاهش دهد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه اگر مذاکرات ایران با کشورهای ۱ + ۵ به نتیجه برسد، ظرفیت تولید نفت ایران ظرف مدت چند ماه به شدت افزایش می یابد، اظهار داشت: ایران در اوپک به دنبال تامین منافع خود بوده و سعی می‌کند با ایجاد اجماع در بین اعضا و کاهش اختلاف نظرات زمینه افزایش مجدد قیمت نفت را فراهم کند.

این عضو کابینه دولت با یادآوری اینکه اعضای اوپک همواره در شرایط سخت و دشوار به اجماع می‌رسند، تاکید کرد: با کاهش قیمت نفت ماموریت اوپک آغاز می‌شود زیرا معمولا در شرایطی که قیمت نفت بشکه‌ای ۱۰۰ تا ۱۱۰ دلار است، عملا اوپک اثرگذاری خاصی ندارد اما در طول ۵۰ سال گذشته تاکنون همواره تدابیر اوپک در زمان کاهش قیمت‌ها به نتیجه رسیده است.

زنگنه همچنین با اشاره به اینکه سال آینده قیمت نفت ایران در بودجه بشکه‌ای کمتر از ۸۰ دلار گنجانده خواهد شد، یادآور شد: در سال‌جاری میلادی میزان عرضه روزانه ۷۰۰ هزار بشکه بیش از تقاضا بوده است که برآوردها نشان می دهد سال آینده میزان عرضه نسبت به تقاضا ۱.۸ میلیون بشکه افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه قطعا افزایش عرضه منجر به افزایش ذخیره سازی نفت در کشورهای بزرگ مصرف کننده خواهد شد، ادامه داد: افزایش ذخیره سازی نفت در کاهش قیمت نفت و حتی گاز تاثیرگذار است و بازیگران، تجار و بازرگانان یکی از شاخص‌های کاهش و یا افزایش قیمت نفت را سطح ذخیره سازی نفت در کشورهای مصرف کننده می‌دانند.

زنگنه همچنین با اشاره به تلاش آمریکا برای پایین نگه داشتن قیمت نفت به منظور ضربه زدن به اقتصاد روسیه، اظهار داشت: کاهش قیمت نفت حتی منجر به کاهش قیمت گاز صادراتی روسیه می‌شود و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که با کاهش قیمت‌ها، درآمدهای نفتی و گازی روسیه بیش از ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.

وی در تشریح مهمترین دلایل کاهش قیمت نفت در سال‌جاری میلادی، توضیح داد: افزایش عرضه نفت، کاهش رشد اقتصادی به ویژه در کشورهایی همچون ژاپن، چین، برزیل و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و افزایش تولید نفت و گاز ذخایر متعارف مهمترین دلایل کاهش قیمت نفت است.

زنگنه با بیان اینکه قصد داریم در قالب یک برنامه چهارساله ظرفیت تولید نفت و میعانات گازی ایران را به بیش از پنج میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در سال افزایش دهیم، تاکید کرد: افزایش صادرات نفت ایران در گرو لغو تحریم‌ها است و در شرایط تحریم نمی‌توان انتظار داشت صادرات نفت و میعات گاز کشور به سه میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

وزیر نفت همچنین درخصوص احتمال توافق ایران و کشورهای ۱+۵ در نشست سوم آذرماه، خاطرنشان کرد: قطعا اگر تحریمها لغو شود، صادرات نفت ایران در مدت دو ماه دو برابر خواهد شد و ایران سهم از دست رفته خود را در بازار نفت به دست میآورد.