افکار نیوز : با وجودآنکه تریلرهای هوو به دليل نقص فني در سيستم ترمز و مهار تريلرهاي نمی توانند در محورهاي برونشهري تردد کنند اما تردد این تریلر در درون شهر حادثه آفرید، حادثه همدان به علت عدم توانایی راننده تریلر هوو درکنترل وسیله نقلیه که ناشی از نقص فنی درسیستم ترمزبود موجب کشته شدن ۶ نفر شد، این حادثه سرآغاز ماجرایی شد که هنوز پس از گذشت ۸ روز همچنان سریال توجه خاص به تریلرهای هوو ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی افکار نیوز، ماجرا ازانجا اغاز شد که تنها چند ساعت پس از حادثه همدان، سرهنگ محسن مهرایی، رییس پلیس ترافیک شهری راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از دادستان کل کشور به عنوان مدعی العموم خواست برای حفظ جان مردم وارد صحنه شود و با شرکت واردکننده «هُوو» برخورد کند تا سریال حادثهآفرینی «هُوو» ها به طور کامل پایان یابد

وی همچنین عنوان کرد که پلیس راهنمایی و رانندگی سهم شرکت وارد کننده این تریلر در تصادفات را حتما به مرجع قضایی منعکس خواهد کرد.
این درخواست و تهدید بی سابقه از سوی یکی از مسئولان اجرایی سبب شد باردیگر کامیون های هوو که به ارابه مرگ شهرت یافته اند باردیگر به صدر اخبار بازگردند.


ترافیک هوو در جاده های کشور؟
رییس پلیس ترافیک شهری راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به این که پلیس ضامن حقوق همه مردم و حفظ امنیت آنهاست و پاسخگوی رانندگان تریلرهای «هُوو» باید شرکت واردکننده باشد، از محدودیتهای تردد تریلرهای «هُوو» خبرداد و گفت: تردد کامیونهای " هوو " تا سوم مهرماه در محورهای بندرعباس سیرجان، رشت قزوین، فیروزکوه، تهران قم، خرم آباد اندیمشک، اصفهان تهران و چمن بید جنگل گلستان و محورهای «هراز» و «کرج چالوس» ممنوع شده و طبق اعلام پلیس احتمال افزایش این محدودیتها برای این دسته از کامیونها وجود دارد.

ایراد محدودیت تردد هوو در محور مواطلاتی و اصلی درجاده های کشور درحالی گرفته شده است که طبق آمارهای رسمی ۱۵ هزاز دستگاه تریلر هوو درکشور به فروش رسیده است که این نشان می دهد معیشت ۱۵ هزار خانواده درگرو تردد هوو قرار دارد.

حال جای سوال باوجود آنکه راهنمایی و رانندگی از خطرآفرینی هوو و مشکل ترمز این تریلر باخبربودند چرا آنها را شماره گذاری کرده است که برای دریافت جواب این سوال به سراغ سرهنگ مهرایی رفتیم و وی با اشاره به این که تریلرهای «هُوو» نیز مانند سایر خودروها در یک فرایند تعریف شده شمارهگذاری شدند، گفت: این تریلرها پس از اخذ مجوز از موسسه استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست و تایید وزارت صنایع از اوایل سال ۸۳ شمارهگذاری شدند و پلیس هم در این فرایند موظف به شمارهگذاری خودروها بود.

وی با اشاره به این که سهم تریلرهای «هُوو» از حمل و نقل سنگین کشور تنها یک درصد است، افزود: بررسیهای انجام شده نشان داد این تریلرها در ۱۰ درصد سوانح منجر به فوت نقش دارند، لذا پلیس تصمیم گرفت برای حفظ جان مردم از ابتدای سال جاری شمارهگذاری این خودروها را متوقف کند.
از هر ۳ هزار و ۷۵۰ " هوو " یکی تصادف کرده است

آمارها نشان می دهد در شش ماه نخست سالجاری تریلر هوو موجب ۴ تصادف در جاده ها بوده که موجب کشته شدن ۲۳ نفر شده است.
با وجود آنکه نقص ترمز تریلر هوو برهیچ کس پوشیده نیست و کشته شدن یک تن نیز در تصدفات همواره مورد توجه بوده است با این وجود وقتی نسبت مرگ افرینی خودروهای در حال تردد را با هوو مقایسه کنیم، نتایجی غیر از مرگ آفرینی " هوو " به دست میآید. وقتی از ۱۵ هزار خودرو " هوو " فقط چهار تای آن تصادف منجر به فوت داشته است؛ یعنی از هر ۳۷۵۰ خودرو یکی احتمال تصادف دارد که در میان سایر خودروهای سنگین، چندان هم آمار عجیب و غریبی نیست.


هوو مسئله ملی است

درحالی رییس پلیس ترافیک شهری راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، از دادستان کل می خواهد در تا به سریال حادثه آفرینی پایان دهد که دادستان تهران، جعفری دولتآبادی درخصوص لزوم ورود مدعیالعموم به بحثتریلرهای هوو تصریح کرد: ورود به این بحثرا در حوزهی اقدامات پیش گیرانه در حمایت از جان افراد میدانیم وچون یک مسالهی ملی است، امیدوارم دادستان کل کشور اقدام کند

وی همچنین افزود: نمیتوانیم این دستگاهها را توقیف کنیم و تعداد زیادی افراد از این طریق بیکار شوند. معتقدیم کسانی که این تریلرها را وارد کرده و برای آن مجوز صادر کردهاند باید پاسخگو باشند.

با این حال به گفته قائم مقام ایران خودرو دیزل از حدود ۱۵ هزار " هوو " در حال تردد در کشور تا میانه هفته گذشته ۲هزار و ۶۰۲ کامیون در پی مراجعه به مراکز معاینه فنی این خودرو برچسب معاینه فنی در یافت کردهاند و ایمنی آنها توسط این برچسبها تایید شده است.
محرابیان با تاکید براین که همچنان با واردات خودروی بی کیفیت چینی به کشور مخالف است، اظهار کرد: همچنین متاسفانه در برخی موارد مشاهده شده که تریلر نصب شده به کشنده هیچ تناسبی با آن نداشته و حتی عامل بروز سانحه نیز شده است.

اما مهندس وحید نوروزی، مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران در مقام جواب ظاهر شد وبارد این سخنان عنوان داشت که هر چند بحثتریلرهای غیراستاندارد موضوعی است که باید حتما مورد توجه مسوولان قرار گیرد اما باید این سوال را پرسید که چرا تصادفات مذکور برای سایر کامیونهایی که از تریلرهای غیرمجاز استفاده میکنند، نیفتاده است؟ این خود نشان دهنده عدم توانایی «هُوو» برای کنترل شرایط بحرانی به خصوص در سراشیبیهاست.

به هرحال سردار اسکندرمومنی، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه ممنوعیت تردد تریلرهای «هُوو» همچنان در تعدادی از مسیرهای کشور برقرار است گفت: تنها آن دسته از تریلرهای «هُوو» که دارای برچسب رفع نقص باشند از این محدودیت مستثنی شدهاند.
که تاکنون بیش از ۲۶۰۰ دستگاه از این تریلرها به مراکز معرفی شده مراجعه کرده و پس از انجام آزمایشهای ایمنی موفق به دریافت تاییدیه ایمنی شدهاند. البته دراین میان پلیس پیشنهاد داده است که تناژ تریلرهای «هُوو» از ۴۰ تن به ۲۶ تن کاهش یابد که با مخالفت شدید خریداران هوو روبرو شده است. چراکه با این تغییر تریلرهای هوو به کامیون تبدیل خواهند شد که تنها قادر به حمل ۲۶ تن بار راخواهد داشت. به هر حال نیروی انتظامی باید تا پایان آذرماه دندان برسرجگر بگذارد تا طرح فراخوان کامیونهای هوو به پایان برسد و پس از آن وضعیت را با شرایط فعلی مقایسه کند.

به هرحال آذرماه نیز فراخواهد رسید، اما جای سوال است حالا که توپ بازی مسئولان ادامه دارد و هرکه بتواند وارد بازی شده و ضربه ای به ان میزند تکلیف ۱۵ هزار خانواری که معیشت خود را ازطریق هوو می گذرانند یا ۲۳ خانواده ای که از طریق عدم نقض در سیستم ترمزهوو داغدار شده اند و یا رانندگانی که تریلری با مشکلات فراوان را بیست میلیون گرانتر خریداری کردند چه می شود، ایا واقعا مسئله تریلرهای هوو سیاسی است؟ و جای سوال آیا سایر خودروهای سنگینی که در جاده های ایران تردد می کنند هیچ جای نگرانی ندارند که تردد آنها، بدون مانع انجام شود؟!