به گزارشافکارنیوز؛ در چهار روز گذشته املاک اجاره‌ای مناطق مختلفی از شهر تهران به‌ویژه در غرب و شرق پایتخت شاهد اضافه شدن فایل‌های اجاره‌ای با قیمت بالاتر از میانگین قیمت رهن و اجاره منطقه هستند. این در حالی است که بررسی‌ها از روند تغییرات ماهانه اجاره بها نشان می‌دهد در دو ماه گذشته اجاره بها در اکثر مناطق پایتخت سیر نزولی داشته است. آمار منتشر شده از سوی سامانه رهگیری املاک نیز این کاهش قیمت را تایید می‌کند. براساس این آمار، میانگین اجاره‌بها درمعاملاتی که ماه مهر در بنگاه‌های املاک شهرتهران ثبت شده است نزدیک ۳درصد نسبت به نرخ‌های شهریور کاهش پیدا کرده است.
در حال حاضر متوسط اجاره ماهانه هرمترمربع واحد مسکونی در تهران به ۲۰ هزارو ۹۰۰ تومان رسیده در حالی که شهریورماه این رقم معادل ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود.
برخی ازفعالان بازاراجاره درغرب و شرق تهران می‌گویند ۹۰‌درصد جابه‌جایی‌های بخش اجاره درفصل تابستان انجام شده وفقط ۱۰ درصد نقل و انتقالات در ۶ ماهه دوم سال اتفاق می‌افتد. فایل‌های اجاره در بنگاه‌های مسکن به شدت کاهش یافته و فقط خانه‌هایی که قراردادهایشان در نیمه دوم سال به اتمام می‌رسد یاخانه‌هایی که بالاتر از میانگین نرخ اجاره بهای موجود در منطقه، ملک خود را برای اجاره گذاشته‌اند در لیست انتظار قرار دارند، البته بررسی‌‌های میدانی «دنیای اقتصاد» بیان می‌کند در حال حاضر از هر ۲۰ فایل اجاره ارائه شده در بنگاه‌های املاک حداقل دو مورد نرخ اجاره خود را بالاتر از میانگین قیمت منطقه اعلام کرده‌اند.
به گزارش دنیای اقتصاد، به‌عنوان مثال در منطقه سعادت‌آباد آپارتمانی ۸۰ متری با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه و ماهانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره پیشنهاد شده است این در حالی است که به گفته مشاوران املاک منطقه این نرخ پیشنهادی از سوی مالک بالاتر از متوسط قیمت منطقه است. به گفته آنها متوسط مبلغ ودیعه منطقه برای آپارتمانی مشابه ملک موردنظر ۳۱ میلیون تومان با اجاره ماهانه یک میلیون و ۹۲۰ هزار تومان است. همچنین در شرق تهران خیابان فرجام آپارتمانی ۸۰ متری برای اجاره به فایل‌های بنگاه املاک محل اضافه شده است که نرخ ودیعه پیشنهادی ۷۰ میلیون تومان است. براساس بررسی‌های میدانی متوسط قیمت رهن و اجاره منطقه به ترتیب ۱۵ میلیون تومان و یک میلیون و ۱۲۲ هزار تومان است.

http://www.afkarnews.ir/images/docs/files/000378/nf00378985-1.jpg