به گزارشافکارنیوز؛ ‌ شاهرخ خسروانی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون به طور متوسط روزانه حدود پنج میلیون لیتر بنزین دوارد کشور شده است، درباره زمان توقف واردات بنزین به کشور، گفت: هم اکنون مراحل ساخت و نصب طرح عظیم بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان به پایان رسیده است.

قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه به دلیل شرایط تحریم امکان تامین کاتالیست مورد نیاز این پروژه بنزین سازی از خارج کشور فراهم نبود، تصریح کرد: بر این اساس در حال حاضر مراحل طراحی و تولید کاتالیست بومی بریا این پروژه توسط متخصصان داخلی در حال انجام است.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیش بینی می شود تا پایان سال جاری کاتالیست مورد نیاز این طرح بنزین سازی تامین و مراحل بارگذاری کاتالیست انجام شود، بیان کرد: این مجمتع بنزین سازی از ظرفیت تولید روزانه حدود چهار میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا برخوردار است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به پیشرفت بیش از ۷۰ درصدی ساخت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس هم افزود: بر اساس برنامه زمان بندی باید فاز اول این طرح پالایشگاهی سال آینده در مدار بهره بردایر قرار بگیرد.

خسروانی با بیان اینکه علاوه بر این طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس هم آخرین مراحل اجرایی خود را پشت سر می گذارد، خاطرنشان کرد: با بهره برداری از این طرح ها از اواسط سال آینده نیازی به واردات بنزین به داخل کشور نیست و عملا واردات متوقف خواهد شد.