به گزارش افکارنیوز؛ کشورهای عضو اوپک پنج شنبه ۲۷ نوامبر برابر با ۶ آذر ماه در وین اتریش گردهم می‌آیند تا در مورد تعیین سقف تولید نفت این سازمان تصمیم‌گیری کنند.

قیمت نفت برنت طی حدود ۵ ماه گذشته از ۱۱۵ دلار در هر بشکه به ۸۰ دلار کاهش یافته است. نفت اوپک نیز از بالاترین رقم خود در ماه ژوئن برابر با ۱۱۰ دلار به ۷۵ دلار کاهش یافته و تا ۷۳ دلار نیز کاهش داشته است.

این درحالی است که پیش از این کشورهای عضو این سازمان اعلام کرده بودند که نفت ۱۰۰ دلاری در هر بشکه قیمتی مناسب برای نفت است و اکنون بسیاری از این کشورها برای تامین بودجه خود با مشکل روبرو شده‌اند.

اما با آغاز روند کاهشی قیمت نفت کشورهای عضو اوپک واکنش قابل توجهی در راستای حمایت از قیمت‌ها در بازارهای جهانی نشان ندادند.

بر اساس برآوردهایی که در ذیل آورده شده است، عمده کشورهای عضو اوپک با قیمت‌ کنونی نفت با کسری بودجه شدید روبرو خواهند. از اینرو، نگاه تمامی تحلیلگران و بازیگران بازار به نشست روز پنج شنبه دوخته شده است تا ببینند که اوپک در این رابطه چه تصمیمی خواهد گرفت.

به گفته تحلیلگران اگر اوپک در این نشست، سقف تولید خود را به میزان قابل توجهی کاهش ندهد، قیمت نفت تا ۶۰ دلار نیز پایین خواهد آمد و اعتبار این سازمان در بازار و تاثیر آن بر بازارهای جهانی نفت نیز زیر سؤال می‌رود.

در زیر نوع واکنش کشورهای عضو اوپک به کاهش قیمت طی روزهای اخیر و سهم این کشورها از میزان تولید این گروه بر اساس سطح تولید ماه اکتبر و قیمتی که هر کشور برای ایجاد توازن در بودجه خود به آن نیاز دارد‌، آورده شده است.

الجزایر

* قیمت نفت مورد نیاز: ۱۱۳.۳۰ دلار(منبع صندوق بین‌المللی پول)

* سهم از تولید اوپک: ۳.۶ درصد

* یوسف یوسفی وزیر انرژی الجزایر در کنفرانس خبری در ۱۲ اکتبر گفت، الجزایر در مورد کاهش قیمت‌ها «بسیار آسوده است».آنگولا* قیمت نفت مورد نیاز: ۹۴ دلار(منبع بیزینس مانیتور)

* سهم از تولید اوپک: ۵.۵ درصد

* انیبال اکتاویو دا سیلوا معاون انرژی آنگولا در ۱۱ نوامبر گفت، قیمت‌ها برای تمام تولیدکنندگان بسیار پایین است و اوپک هنوز تصمیمی برای کاهش نگرفته است. وزیر دارایی این کشور در ۶ اکتبر در واشنگتن گفت، اوپک باید گام‌هایی برای ممانعت از کاهش بیشتر قیمت‌ها بردارد.اکوادر* قیمت نفت مورد نیاز: ۱۳۰ دلار(منبع کپیتال اکانومیک)

* سهم از تولید اوپک:. ۱.۸ درصد

اکوادر و ونزوئلا از اعضای اوپک درخواست کردند تا سطح تولید خود را به سقف ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.ایران* قیمت نفت مورد نیاز: ۱۵۳.۴۰ دلار(منبع صندوق بین‌المللی پول)

* سهم از تولید اوپک:. ۸.۹ درصد

پایگاه رسمی وزارت نفت ایران، شانا در ۱۹ نوامبر اعلام کرد، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گفته است، ایران سهم خود از بازارهای جهانی را حتی یک بشکه کاهش نخواهد داد.

عراق

* قیمت نفت مورد نیاز: ۱۰۲.۲۰ دلار(منبع صندوق بین‌المللی پول)

* سهم از تولید اوپک:. ۱۰.۷ درصد

عادل عبدالمهدی به محض رسیدن به وین گفت، کاری باید انجام شود، چراکه قیمت‌های نفت قابل قبول نیست. تمامی ابزار باید مورد استفاده قرار گیرد تا قیمت‌ها افزایش یابد و اتحاد اوپک در هر توافقی که حاصل شود، ضروری است.

کویت

* قیمت نفت مورد نیاز: ۵۲.۳۰ دلار(منبع صندوق بین‌المللی پول)

* سهم از تولید اوپک: ۹.۲ درصد

علی العمیر وزیر نفت کویت در ۱۰ نوامبر در ابوظبی گفت، برنامه‌ای برای کاهش تولید نفت اوپک در نشست نوامبر وجود ندارد.لیبی* قیمت نفت مورد نیاز: ۱۱۱.۵۰ دلار(منبع صندوق بین‌المللی پول)

* سهم از تولید اوپک: ۲.۷ درصد

سمیر کمال نماینده لیبی در اوپک در ۱۹ نوامبر گفت، اوپک باید تولید خود را از ۳۰ میلیون بشکه در روز به سقف ۲۹.۵ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.نیجریه* قیمت نفت مورد نیاز: ۱۲۶ دلار(منبع داچز بانک)

* سهم از تولید اوپک: ۶.۷ درصد

وزیر نفت این کشور در ۲۱ نوامبر گفت، اوپک لزوما به کاهش تولید نیاز ندارد حتی اگر نشانه‌هایی از عرضه بیش از حد وجود داشته باشد.قطر* قیمت نفت مورد نیاز: ۵۹.۳۰ دلار(منبع صندوق بین‌المللی پول)

* سهم از تولید اوپک: ۲.۲ درصد

محمد بن صالح الساده وزیر انرژی قطر از زمان آخرین نشست اوپک در ماه ژوئن تاکنون، در مورد بازار جهانی نفت به صورت عمومی اظهار نظر نکرده است.عربستان* قیمت نفت مورد نیاز: ۸۳.۶۰ دلار(منبع صندوق بین‌المللی پول)

* سهم از تولید اوپک: ۳۱.۵ درصد

علی النعیمی وزیر نفت عربستان ۲۴ نوامبر گفت، این نخستین باری نیست که بازار نفت با عرضه بیش از حد روبرو شده است. وی پیش‌بینی کرد که این گروه نشست دشواری در پیش نخواهد داشت.امارات* قیمت نفت مورد نیاز: ۷۰.۷۰ دلار(منبع صندوق بین‌المللی پول)

* سهم از تولید اوپک: ۹.۲ درصد

سهیل المنضوری وزیر نفت امارات در ۱۱ نوامبر در ابوظبی گفت، بازار جهانی نفت بیشتر در نتیجه تولید نفت شیل آمریکا با عرضه بیش از حد مواجه شده است نه تولید اوپک. وی در ۲۳ نوامبر در صفحه توئیتر خود نوشت، تصمیم اوپک بر اساس عوامل مربوط به عرضه و تقاضا خواهد بود.

ونزوئلا

* قیمت نفت مورد نیاز: ۱۶۱ دلار(منبع صندوق بین‌المللی پول)

* سهم از تولید اوپک: ۸ درصد

نیکولاس مادارو رئیس‌جمهور ونزوئلا در ۱۷ نوامبر در تلویزیون رسمی این کشور گفت، ونزوئلا و روسیه در حال همکاری برای دفاع از قیمت نفت هستند. به دنبال آن روسیه اعلام کرد که این کشور برنامه فوری برای کاهش تولید ندارد.

رافائل رامیرز وزیر امورخارجه این کشور در ۲۰ نوامبر در کاراکاس گفت، چنانچه توافقی برای کاهش صورت بگیرد، ونزوئلا خود را مهیا میکند تا تولید نفت خود را کاهش دهد.