به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز(چهارشنبه) در جریان سفر به استان یزد با حضور در شورای اداری این استان که در محل استانداری یزد برگزار شد، با اشاره به اظهارات استاندار یزد در بیان توانمندی‌ها و مشکلات گفت: باید مسائل این استان با همت نمایندگان خوب شما حل شود، هم آقای جوکار و هم آقای تابش و هم آقای زارع‌زاده نمایندگان فعال و پرتلاشی هستند و مباحثرا پیگیری خواهند کرد.

وی در ادامه سخنان خود گفت: شاید در دوره‌های پس از انقلاب کمتر وضعیت مشابه امروز را داشتیم که از یک جهت توانمندی خوبی را برای نظام شاهد باشیم و از طرف دیگر چالش‌های اینچنینی را پیش روی خود ببینیم، در شرایط امروز باید به صورت واقع‌بینانه با ارزیابی درست و استفاده از توانایی‌ها از مسائل عبور کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از نقاط قوت کشورمان را نیروی انسانی ارزشمند دانست و با مهم خواندن نیروی انسانی گفت: ما در کل ذخایر معدنی خوبی هم داریم که این نیز جزو ظرفیت‌های مثبت کشورمان محسوب می‌شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی و شرایطی که بعد از آن برای کشور به وجود آمد جایگاه رفیعی را برای کشور ما ترسیم کرد، گفت: پیشرفت صنعتی ایران به خصوص در برخی زمینه‌ها اقتداری را برای کشورمان به وجود آورده است.

وی در عین حال تصریح کرد: برخی آشفتگی‌های اقتصادی باعثعدم رشد متوازن در بخش اقتصادی شد؛ برخی مسائل در گذشته مشکلاتی را برای کشور به وجود آورد یکی از این مشکلات اتکا به نفت بود زیرا زمانی ممکن است ما پول نفت را در توسعه کشور استفاده کنیم اما وقتی که نفت را در بودجه جاری هزینه می‌کنیم مشکلاتی برایمان به وجود می‌آید و بلایی که امروز بدان دچار شده‌ایم همین است.

رئیس نهاد قانون‌گذاری با بیان اینکه ۸۰ درصد بودجه ما بودجه جاری است، تصریح کرد: با توجه به این هزینه‌کرد چیز مهمی برای عمران کشور باقی نمانده به خصوص از چند سال اخیر که شرایط بدتر هم شده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه اقتصاد ما تا حد زیادی دولتی و این اقتصاد نتوانسته رقابت لازم را به وجود آورد، ‌گفت: برخی بخش‌ها مانند کشاورزی و دامداری در دست مردم است اما در صنعت و معدن زمینه دولتی شدن زیاد بود. نهایتا امروز هم اکثر بخش‌های ما در این حوزه دولتی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهارات خود پیرامون مباحثاقتصادی با تأکید بر اینکه دولت فعلی راه‌های درستی برای حل مسائل اقتصادی دنبال کرده است، گفت: مسیری که آنها در حوزه اقتصادی طی می‌کنند روی هم رفته درست است یعنی دولت تلاش می کند بخش‌های دارای اشکال کنترل شود.

وی با بیان اینکه امروز رشد هیجانی تورم کنترل شده ابراز امیدواری کرد که در آینده مسیرها باز هم اصلاح شود.

لاریجانی در همین زمینه خاطرنشان کرد: امروز رشد منفی کشور تا حد زیادی کنترل شده و اقدامات مثبتی صورت گرفته است اما برخی گام‌های دیگر را هم باید برای رسیدن به نقطه مطلوب برداریم.

رئیس نهاد قانون ‌گذاری همچنین از پیشنهاد نماینده یزد برای اختصاص بخشی از درآمد معادن به استان‌ها استقبال کرد و گفت: می‌توان بخشی از درآمد معادن را به صورت عوارض به استان‌ها اختصاص داد.

لاریجانی همچنین از لزوم حفظ ویژگی‌های بومی استان‌ها سخن گفت و تصریح کرد: متأسفانه در برخی استان ها ویژگی‌های بومی تغییر کرده که این اصلا پسندیده نیست؛ اینکه امروز حسن نیت به سمت ساختمان‌های بی‌قواره و بلند برود گام مثبتی نیست و باید تلاش کنیم خصوصیات مثبت حفظ شود؛ ‌می‌توانیم مسکن مهر بسازیم اما می‌شد آنها را کنار هم نساخت و مردم را اینگونه آزار نداد.

وی همچنین پیرامون پیشنهادی برای انتقال آب از خلیج فارس به استان یزد، گفت: من از مباحثکارشناسی این موضوع اطلاعی ندارم اما اگر این موضوع امکان‌پذیر باشد کمک خواهیم کرد، می‌تواند ظرفیت بخش خصوصی هم در این زمینه استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، با تأکید بر اینکه در شرایط امروز ایران باید بخش بانکی به تولید کمک کند، اظهار داشت: ‌بانک‌ها باید همتی کنند که بخش اعظم اعتبارات‌شان به تولید اختصاص یابد و این موضوع یک ضرورت است.

وی اضافه کرد: ما نمی‌توانیم بدون تولید ملی مقاومت ملی را ایجاد کنیم، اگر می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی را محقق کنیم باید بانک‌ها همتی کرده و اعتبارات‌شان را به سمت تولید ببرند، البته اگر همت‌شان ناقص باشد ما مجبوریم قانونی بگذاریم که طی آن مشخص شود چند بخش از اعتبارات بانک‌ها به تولید اختصاص یابد اما نیازی نیست ما در همه مباحثقانون بگذاریم.

پیش از اظهارات رئیس مجلس، محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد، محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان و دخیل‌عباس زارع‌زاده نماینده مردم مهریز طی سخنانی مباحثو مشکلات استان را با رئیس مجلس در میان گذاشتند.

همچنین در حاشیه مراسم از مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد با اهدای لوحی از سوی لاریجانی تقدیر صورت گرفت.