سقف اعتبار سيمكارتهاي همراه اول با كد ۰۹۱۰ به مبلغ ۲۰ هزار توماني است يعني اگر صورتحساب مشترك به ۲۰هزار تومان برسد، خطش درصورت نپرداختن قبض يك طرفه ميشود.

به گزارش ایسنا، از سوی دیگر مشترک می‌تواند برای افزایش اعتبار از ۵۰ هزار تومان به بالا، اعتبار خود را افزایش دهد که این به صورت پلکان‌های ۵۰ هزار تومانی است یعنی می‌تواند اعتبارش را ۵۰ هزار تومان، ۱۰۰ هزار تومان به بالا افزایش دهد.

اما تفاوت دیگری که این سیم‌کارت‌ها با سیم‌کارت‌های کد ۰۹۱۲ دارند، بحثرومینگ‌شان است که به‌صورت پیش فرض فعال نیست و مشترک برای استفاده از رومینگ باید با سپردن اعتبار این سرویس را فعال کند اما میزان تعرفه خدمات، مکالمات و آبونمان و سرویس‌های ویژه و مکمل در این سیم‌کارت‌ها مشابه سیم‌کارت‌های دائمی ۰۹۱۲ همراه اول است.

هم‌چنین سیم‌کارت‌های دائمی با کد ۰۹۱۰ ودیعه ندارند اما سیم‌کارت‌های ۰۹۱۲ از ودیعه برخوردارند و انتخاب خرید هر یک از این سیم‌کارت‌ها برعهده خود مشترک است.

از سال ۱۳۸۵ که مبلغ ثبت‌نام سیم‌کارت‌های دائمی همراه اول با کد ۰۹۱۲ به ۲۸۸ هزار تومان رسیده است، از این مبلغ ۱۵۰ هزار تومان به عنوان ودیعه، ۴۰ هزار تومان به عنوان توسعه مخابرات روستایی و همین مقدار به عنوان هزینه نصب و مبلغ ۵۷ هزار تومان به عنوان مالیات در نظر گرفته شده بود که بعد از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده این رقم‌ها تغییر کرده و ۱۲۰ هزار تومان به عنوان هزینه اتصال به شبکه، ۳۶۰۰ تومان به عنوان مالیات و ۱۶۴۴۰۰ تومان به عنوان ودیعه اختصاص یافت.

ذکر این موارد در این شرایط که فروش سیم‌کارت‌های دائمی همراه اول با مبلغ ۲۸۸ هزار تومان چندی پیش از سوی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی غیرقانونی اعلام و گفته شد که توقف فروش این سیم‌کارت‌ها به اپراتور اول ابلاغ شده است ضروری به نظر می‌رسد.

چرا که قرار شده از این پس تمامی سیم‌کارت‌های دائمی صفر همراه اول با قیمت ۱۵۰ هزار تومان عرضه شوند با این که تاکنون خبر رسمی درباره قطعیت اجرای این مصوبه از سوی شرکت ارتباطات سیار اعلام نشده و تنها از سوی وزیر ارتباطات اعلام شد که مبنای عمل، تصمیم کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است.

ابلاغ سازمان تنظیم مقررات برای توقف فروش سیم‌کارت دائمی ۲۸۸ هزار تومانی همراه اول توسط این سازمان به اپراتور اول اعلام و تاکید شده است که فروش سیم‌کارت با این قیمت غیرقانونی است و باید تک نرخی باشد.

به گفته مسوولان اگر مردم در این زمینه شکایتی دارند می‌توانند به سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مراجعه کرده و شکایت خود را اعلام و می‌تواند در بخش مربوطه در سایت سازمان به آدرس www. cra. ir شکایت خود را مطرح کند.

در هر حال رضا تقی‌پور - وزیر ارتباطات - درباره این ‌که مصوبه‌ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره توقف فروش سیم‌کارت‌های دائمی ۲۸۸ هزار تومانی، چه زمانی محقق می‌شود گفته است: این موضوع به معنی کاهش قیمت برای سیم‌کارت‌ها نیست زیرا در پروانه، قیمت ۱۵۰هزار تومانی برای فروش اپراتورها لحاظ شده است اما مصوبه‌ای هم بوده مبنی براین که این سیم‌کارت‌ها می‌توانند با ودیعه ۲۸۸ هزار تومان فروخته شوند و این تفاوت قیمت به ودیعه مربوط است و درواقع صحبت ما بر سر خط تلفن با ودیعه و بی‌ودیعه است.

بر اساس آنچه گفته شد می‌توان به این نتیجه رسید که شرکت ارتباطات سیار درصورت ابلاغ دستور توقف فروش سیم‌کارت‌های ۲۸۸ هزار تومانی به مخابرات یا اپراتور اول، به اجرای آن ملزم خواهد شد اما سوال اینجاست که آیا تمامی سیم‌کارت‌های دایمی همراه اول از این پس با قیمت با قیمت ۱۲۳ هزار تومان و ۶۰۰ تومان عرضه می‌شوند؟ و تفاوتی بین ویژگی‌های سیم‌کارت‌ها با کدهای ۹۱۲ یا ۹۱۰ وجود نخواهد داشت؟ مسوولان مربوطه تاکنون درباره این سوالات پاسخی نداده‌اند.