محمد يوسفي اظهار داشت: موضوع انتقال كاركنان دولت از پايتخت نوعي سياست مديريت كلانشهرهاي كشور است كه دولت در اهتمام با دستگاههاي اجرايي مسئوليت اجراي آن را بر عهده دارد.

به گزارش فارس، وی ادامه داد: اجرای طرح‌های اینچنینی در سطح کلان‌شهرها به طبع از ازدحام‌ شهرهای بزرگ کاسته و موجب توزیع ظرفیت‌ها و نیروی انسانی مستعد در سراسر کشور می‌شود که البته تحقق این مهم مستلزم فراهم‌سازی زیرساخت‌های متناسب با الزامات کارمندان دولت و انتظارات اجتماعی است.

وی ضمن تأکید بر اینکه استفاده از ظرفیت‌های تشکل‌های تعاونی زمینه‌ساز تسریع در تحقق اهداف کلان کشوری به خصوص در زمینه مسکن است، افزود: اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی مسکن کارکنان دولت متشکل از ۳۰ اتحادیه استانی و صدها تعاونی مسکن کارکنان دولتی است که وظیفه برقراری ارتباط بین تعاونی‌ها و اتحادیه‌های استانی با مراکز سیاستگذار و سازمان‌های متولی امر مسکن و شهرسازی را عهده‌دار است.

مدیر عامل اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی مسکن کارکنان دولت با اشاره به اینکه در شهر تهران و کلان‌شهرهای کشور زمین مستعدی برای ساخت پروژه‌های مسکن مهر وجود ندارد، گفت: در حال حاضر تدابیر توسعه‌ای بخش مسکن به گونه‌ای است که تعاونی‌ها با عضویت در تعاونیهای مسکن مهر قادر به تأمین نیاز اعضاء هستند بنابراین تأمین مسکن برای اعضای تعاونی‌ها تنها در صورت مشارکت در پروژه‌های مسکن مهر اجرایی است.

وی تصریح کرد: از آنجا که در کلان‌شهرها به خصوص در شهر تهران هیچ زمین خالی برای ساخت و ساز مسکن وجود ندارد، تعاونی‌ها به اجبار برای تحقق اهداف و تأمین مسکن مورد نیاز اعضاء باید زمین‌های مستعدی را پس از گذراندن پرسه‌های مختلف اداری در ارتباط با وزارت تعاون و سازمان مسکن و شهرسازی، تهیه و مقدمات خانه‌دار شدن اعضاء را فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه بخش تعاون از پتانسیل لازم برای حمایت از تعاونیهای مسکن برخوردار نیست، خاطرنشان کرد: تمامی افرادی که تا پیش از این در قالب تعاونیهای مسکن کارکنان دولت ساماندهی شده بودند در گذر زمان یا صاحب‌خانه شده‌اند و یا در آینده این امکان برای آنها نیز فراهم خواهد شد اما در خصوص کسانی که قصد خروج از تهران را دارند اتحادیه دخالتی ندارد ضمن آنکه این افراد با تسهیلات دریافتی از دولت می‌توانند به سادگی خانه‌دار شوند.
یوسفی ضمن تأکید بر اینکه زمینه برای عضویت تمام کارکنان دولت متقاضی مسکن در تعاونیهای تحت پوشش اتحادیه فراهم است، تأکید کرد: از آنجا که فضا برای ساخت و ساز مسکن در شهر تهران اشباع شده است، اعضاء برای تأمین زمین مورد نیاز ساخت مسکن ملزم به تأمین زمین از شهرک‌های اقماری اطراف تهران خواهند بود.

مدیر عامل اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی مسکن کارکنان دولت با اشاره به اینکه تعاونیهای مسکن برای تأمین مصالح ساختمانی به قیمت آزاد با هیچ مشکلی مواجه نیستند، خاطرنشان کرد: طرح این موضوع که اجرای پروژه مسکن مهر موجب تداوم در کنترل یا افت قیمت مسکن خواهد شد به دلیل کندی در اجرا، خرید مصالح ساختمانی به قیمت آزاد و ساخت این پروژه‌ها در خارج از شهرهای مادر، حقیقت ندارد.

وی ضمن تفکیک متقاضیان مسکن مهر از ساکنان شهر تهران، اظهار داشت: از آنجا که تعاونی‌های متشکل از اقشار کم‌درآمد اجتماع مجبور به خرید آزاد مصالح ساختمانی هستند به طبع در مسیر خانه‌دار شدن، متحمل هزینه‌هایی بیش از انتظار می‌شوند که در نهایت منجر به رشد قیمت تمام شده ساختمان‌ و عدم تداوم در کنترل یا افت قیمت مسکن به طور ملموس در شهر تهران می‌شود.