به گزارشافکارنیوز،علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در نشست با مدیران اتحادیه های سراسر کشور سخن می گفت افزود: بر اساس ماده ۱۵۴ قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر افزایش سهم بخش تعاون به ۱۵ درصد از بازار پولی کشور، بانک مرکزی با تشکیل موسسات مالی و اعتباری در قالب تعاونی سهامی عام موافقت کرد و مقرر گردید اقدامات بعدی صورت پذیرد.

ربیعی همچنین از اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی صندوق بیمه بیکاری خبر داد و گفت: در فرآیند اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری، وزارت تعاون، کار و رفاه آمادگی دارد موضوع اشتغال این افراد را در تعاونی ها مدنظر قرار دهد.

وی گفت: در صورتی که تعاونی ها آمادگی داشته باشند ما می توانیم این افراد را به تعاونی ها معرفی کنیم تا بخشی از حقوق آنان را دولت و بخش دیگر را کارفرمایان بخش تعاون به آنان پرداخت کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخش تعاون را بخش اخلاقی و عدالت جویانه اقتصاد نام برد و با تاکید بر اعتقاد دولت به توسعه بخش تعاون از پی گیریهای صورت گرفته برای در اولویت قرار گرفتن بخش تعاونی در واگذاری های دولتی خبر داد و گفت: در موضوع سهام عدالت در حال گفت و گو با وزارت اقتصاد هستیم تا مشکلات موجود مرتفع گردد.

وزیر تعاون همچنین بر لزوم تلاش تعاونگران، رسانه های گروهی و دیگر افراد موثر برای ترویج نهضت تعاون در کشور تاکید کرد و با اشاره به اینکه باید صدای تعاون در جامعه شنیده شود و پیرامون تعاونی گفت و گوی اجتماعی شکل گیرد یادآور شد: به منظور معرفی توانایی های بخش تعاون، بزودی نمایشگاهی از محصولات تعاونی ها را برگزار می کنیم.

وی عملکرد بخش تعاون، در توزیع سبد حمایت غذایی را چشمگیر توصیف کرد و با تاکید بر اینکه دولت نیز معتقد است تعاونی ها در این زمینه بسیار موفق عمل کرده اند افزود: از این پس نیز می توان کارهای بسیار بزرگتری را به بخش تعاون واگذار کرد.

ربیعی از امضای تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: در این تفاهم نامه تلاش می شود علاوه بر دریافت تسهیلات برای کارگران و سایر قشرهای دیگر تعاونی ها نیز در اولویت همکاری برای دریافت امکانات برای توسعه ومسکن قرار گیرند و تعاونی ها را نیز در این رابطه مورد توجه قرار خواهیم داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه اتحادیه تعاونی ها نیز باید در جهت انسجام حرکت کنند و تشکل تعاونی ها نیز در این زمینه کمک موثری باشد گفت: همان گونه که من در حوزه تعاون معتقد به عدم مداخله هستم و تاکید دارم که بخش تعاون، یک تفکر است و دولت در این حوزه تسهیلگر و حمایتگر است و این حوزه جایی برای کار سیاسی نیست. بلکه باید تعاونی ها در کنار دولت با هم افزایی برای ارتقای بخش تعاون در جامعه تلاش کند.

وزیرتعاون، کارو روفاه اجتماعی اعلام کرد: موضوع تعاونی ها دغدغه مهم مقام معظم رهبری، مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور است. بنابراین باید موانع حضور تعاونی ها را در کشور از میان برداریم به همین جهت موضوع مشارکت اقتصادی تعاونی ها را در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح می کنیم. امروز بیش از نیمی از جمعیت کشور در تعاونی های کشور عضویت دارند و این امر نشان دهنده اهمیت تعاونی هاست.

وی گفت: در این نشست با اتحادیه تعاونی های کل کشور که به نمایندگی از تعاونگران در بخش های تولید، خدمات، کشاورزی و تعاونی های اعتباری در بخش مسکن فعالیت دارند به گفت و گو نشستیم. متاسفانه جایگاه تعاون درکشوربه رغم فرمایشات مقام معظم رهبری، مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور جایگاه مناسبی نیست و تا کنون نتوانسته ایم با سهم ۲۵ درصدی تعاونی ها در نقطه مناسبی قرار بگیریم.

ربیعی اظهار کرد: در این نشست برای رسیدن به هم افزایی بیشتردر بخش های مختلف مصرف و تولید به بررسی چالش ها پرداختیم و موضوع قانون جدید تعاون و دیدگاه تعاونی ها را در این خصوص مورد واکاوی قراردادیم.

وی اضافه کرد: در نشستنی که امروز با اتحادیه های تعاونی های سراسر کشور به عنوان نماینده میلیون ها تعاونی داشتیم تصمیم گرفتیم سهم افراد در تعاونی ها و اقتصاد بیشتر شود و این موضوع را درکمیسیون اقتصادی دولت مطرح می کنیم.

وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی وی حرکت به سمت تعاونی های سهام عدالت را بهینه تر توصیف کرد و گفت: فعالیت مجدد بخش مسکن تعاونی ها در گروه های مختلف اجتماعی نیز از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود. بیش از ۹۰ درصد تعاونی های کشور در شهری فعالیت دارند که بخشی از آن ها دچار فرسودگی شده اند و باید از محل هدفمندی یارانه ها به بهینه شدن این بخش کمک کرد.

وی پرداختن به تعاونی های اعتباری و چگونگی شیوه کنترل بانک مرکزی را از دیگر مسائل مطرح شده در این نشست مهم عنوان کرد و افزود: ما اعتقاد داریم در قالب تعاونی ها، افراد با سرمایه اندک بدون اختلال در فرآیند مالی کشور می توانند فعالیت داشته باشند.

وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی، تشکیل چند کمیته و یک اتحادیه دامپروری، اقتصادی وطراحی پنج کمیته موضوعی را از دیگر نتایج این نشست برشمرد و افزود: با این تصمیمات تمام ابعاد تعاونی هااز آموزش گرفته تا مسائل تسهیلاتی و اعتباری را بررسی می کنیم تا سهم تعاون گسترده شود. باید به فرهنگ تعاون اعتقاد داشته باشیم و تصمیم گیران و تصمیم سازان برای حل چالش های موجود در بخش های اداری و فرهنگ سازی، آموزش و مصرف بهبود در تعاونی ها تلاش بیشتری داشته باشند.

*۷ راهبرد اساسی برای تحول در تعاونی‌ها


در ابتدای این نشست حسن طایی معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی با اشاره به ۷ راهبرد اساسی برای تحول در بخش تعاونی این راهبردها را ترویج فرهنگ تعاون، توسعه مدیریت و توانمندسازی منابع انسانی تعاونی ها، تحکیم تعاملات شبکه ای، تقویت همکاری بین دستگاهی، تامین مشوق ها و منابع مالی، توسعه بازار تعاونی ها و تقویت برند تعاونی و تعمیم نظارت بر تعاونی ها اعلام کرد.

در ادامه این جلسه برخی از مدیران اتحادیه های تعاونی های تولیدی ، توزیعی و مصرفی به بیان نقطه نظرات و مشکلات تعاونی ها پرداختند و در ادامه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت تعاونی ها در کشور ارائه کردند .