به گزارشافکارنیوز،مهدی عسلی در همایش اقتصاد ایران با اشاره به سه استراتژی عکس‌العمل اعضای اوپک نسبت به روند کاهش قیمت نفت اظهار داشت: شاید بهترین استراتژی از میان این سه راهبرد برای ایران آن باشد که ظرفیت تولید نفت را افزایش دهیم، اما تنها ۱.۵ تا ۲ میلیون بشکه را صادر کرده و بقیه را در بخش پایین‌دستی مصرف کنیم تا هم در صنایع پالایشی و پتروشیمی برای کشور ارزش افزوده بیشتر و اشتغال ایجاد کند و هم مشکلات کمتری برای یافتن سهم بازار داشته باشد.

وی اظهار داشت: قیمت نفت تحت تأثیر عوامل عرضه و تقاضا تغییر کرده است که ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش قیمت به دلیل کاهش تقاضا و ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش قیمت نفت به دلیل افزایش عرضه بوده است.

عسلی با تأکید بر اینکه کاهش قیمت نفت به دلیل عوامل بنیادی بازار بوده و شرایطی مانند کاهش قیمت نفت در سال ۲۰۰۹ نیست، تصریح کرد: کارشناسان می‌گویند برخلاف سال ۲۰۰۹ در شرایط فعلی بازگشت قیمت‌های نفت با تأخیر بسیار زیادی همراه خواهد بود.

مدیر گروه اوپک وزارت نفت اضافه کرد: عدم قطعیت بازار بالا رفته است و حتی عرضه و تقاضا را نیز با دقت نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

عسلی ادامه داد: کشورمان نه تنها نفت بلکه گاز دارد و به همین دلیل برای توسعه صنایع پایین‌دستی مشکلات کمتری نسبت به سایر اعضای اوپک دارد.

وی تأکید کرد: عربستان و ایران تنها کشورهایی هستند که میتوانند به صورت گسترده در راستای توسعه صنایع پاییندستی عمل کنند و این استراتژی یعنی افزایش تولید و توسعه صنایع پاییندستی بیشتر برای ایران کاربرد دارد.