به گزارش افکارنیوز، کمیته فناوری‌های نوین مجلس گفت: مردم ۲ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد ایجاد کرده‌اند که به خزانه واریز شده ولی وزارت ارتباطات ۱۴۰۰ میلیارد تومان آن را از خزانه نگرفته و معلوم نیست این مبلغ کجا رفته است. محمد سلیمانی در گفت‌وگو با فارس با تشریح عملکرد ۵/۸ ماهه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۳ عملکرد نامطلوب و غیرقابل قبول از منظر مجلس را برای این وزارتخانه توصیف کرد. رئیس کمیته فناوری‌های نوین مجلس گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تاریخ ۱۰/۹ / ۹۳ گزارش عملکرد وزارت مذکور تا ۱۸/۸ / ۹۳ را در پاسخ به درخواست ۲۰/۸ / ۹۳ کمیسیون صنایع و معادن به این کمیسیون ارائه داده‌اند.

در ارتباط با این گزارش مطالب زیر به نظر می‌رسد: از مجموع حدود ۴ هزار میلیارد تومان درآمد مصوب در قانون بودجه، مبلغ حدود ۲ هزار میلیارد تومان تحقق یافته و به خزانه واریز شده است ولی جالب است که از این مبلغ فقط حدود ۶۰۰ میلیارد تومان به وزارت تخصیص یافته است، یعنی کمتر از ۳۰درصد درآمد تحقق یافته را وزارت گرفته است.

در نتیجه عملکرد کلی وزارت بسیار نامطلوب و غیرقابل قبول تلقی می‌گردد، چراکه مردم ۲ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد ایجاد و به خزانه واریز کرده‌اند ولی وزارت ۱۴۰۰ میلیارد تومان آن را از خزانه نگرفته و معلوم نیست کجا رفته است. جمع تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مصوب حدود ۲۳۶ میلیارد تومان است که وزارت فقط حدود ۴۴ میلیارد تومان را دریافت کرده است! یعنی کمتر از ۲۰درصد.

این عملکرد نیز واقعاً غیرقابل قبول است. اعتبار مصوب طرح زیرساخت شبکه ملی حدود ۱۳۶ میلیارد تومان بوده است که به وزارت فقط ۲۲ میلیارد تومان تخصیص داده شده است، یعنی کمتر از ۱۵درصد! واقعاً این پروژه ملی و مهم ظاهراً معطل است و پیشرفت چشمگیری ندارد. برای طرح توسعه زیرساخت ارتباطی مورد نیاز سیگنال‌رسانی صدا و سیما کمتر از ۱۵درصد اختصاص یافته است که جای تأمل و سوال جدی دارد. بودجه مصوب برنامه راهبردی فناوری اطلاعات بالغ بر ۱۴۳ میلیارد تومان بوده است که حدود ۲۴ میلیارد تومان اختصاص یافته است یعنی کمتر از ۱۷درصد!

در بند الف تبصره ۶ قانون بودجه ۱۳۹۳، مبلغ ۱۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح‌های این حوزه اجازه داده شده است. طبق گزارش مذکور به نظر نمی‌رسد حتی یک ریال مفاد این تبصره اصولاً عملی گردد. لذا وزارت باید پاسخگو باشد. طبق گزارش فوق درآمد مربوط به بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه ۱۳۹۳ موضوع تحقق اهداف و برنامه‌های خدمات اجباری در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر بالغ بر ۲۴۶ میلیارد تومان به خزانه واریز شده است ولی متاسفانه: الف - مصوبه دولت در تاریخ ۲۶/۶ / ۹۳ به وزارت ابلاغ شده است که نشان از عدم پیگیری و ضعف در مدیریت وزارت تلقی می‌شود. ب - از این مبلغ واریزی فقط مبلغ کمتر از ۵۴ میلیارد تومان به وزارت اختصاص داده است یعنی کمتر از ۲۲درصد مبلغ واریزی به خزانه! و تا تاریخ گزارش ۱۰/۹ / ۹۳ هنوز وزارت هیچ قراردادی در این باره منعقد نکرده است که بسیار جای نگرانی جدی است و بعید است در ۳ ماه باقیمانده سال وزارت بتواند کار قابل‌توجهی در رابطه با روستاها انجام دهد. در نتیجه باید منتظر عمیق‌تر شدن شکاف دیجیتالی در کشور و بروز مجدد بازار سیاه در خرید و فروش تلفن بود.

عملکرد بند ب تبصره ۱۲ قانون بودجه، موضوع مشارکت و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فیبر نوری و بین‌المللی و کسب سهم مناسب از بازار پهنای باند منطقه، طبق گزارش فوق بسیار غیرشفاف و مبهم است و لازم است از وزارت خواسته شود در این ارتباط گزارش عملکرد شفاف و روشنی ارائه دهد.

در بند ج تبصره۱۲ قانون بودجه ۱۳۹۳، به منظور توسعه و ارتقای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور و سطح فناوری و کیفیت تولیدات زیر بخش ارتباطات و تولید برنامه‌های نرم‌افزاری و ایجاد زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی این بخش، اجازه پرداخت مبلغ ۹۰ میلیارد تومان وجوه اداره شده برای کمک و حمایت از بخش خصوصی و تعاونی به صورت تسهیلات با پرداخت مابه‌التفاوت نرخ سود توسط وزارت داده شده است. متأسفانه عملکرد این تبصره در گزارش بسیار غیرشفاف است و معلوم نیست چقدر وام داده شده است و صرفاً ذکر شده است ۲۵ میلیارد تومان در مرحله نهایی است. حتی اگر این مبلغ عملی شده باشد – که بعید است – به معنی آن است که با گذشت بیش از ۸ ماه از سال فقط ۲۸درصد عملکرد داشته است یعنی عملکردی کمتر از ۵۰درصد آنچه مورد انتظار بود. این در حالی است که بخش خصوصی عمدتاً با کمبود بودجه و سرمایه در گردش روبه‌رو است و بانک‌ها هم در شرایط فعلی وام حتی با بهره‌های بالای ۳۰درصد را به سختی پرداخت می‌کنند.

لذا به نظر می‌رسد وزارت یا ضعف مدیریت در این حوزه دارد یا اعتقادی به کمک به بخش خصوصی و تعاونی ندارد! عملکرد بند د تبصره ۱۲ درباره سیگنال‌رسانی به ایستگاه‌ها و مراکز رادیویی و تلویزیونی و ارتقای پوشش، در گزارش فوق ذکر شده است که ۱۳۱ میلیارد تومان قرارداد بسته شده و پرداخت شده است. معلوم نیست آیا برای بقیه مبلغ تا ۳۰۰ میلیارد تومان چه برنامه‌ای وجود دارد؟
در مورد بند ب تبصره ۱۵ در مورد بیمه کارگزاران مخابراتی، معلوم نیست آیا مشکل حل شده است یا خیر؟