به گزارش افکارنیوز، توسعه فاز اول میدان مشترک نفتی یادآوران با هدف تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت خام در سال ۱۳۸۷ به شرکت چینی سینوپک در قالب قرارداد بیع متقابل واگذار شد، این شرکت چینی کار خود را از مرداد ماه همان سال آغاز کرد.

در حال حاضر به گفته هادی نظرپور؛ مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران، پیشرفت کل طرح توسعه این میدان نفتی را که در گستره نوار مرزی جنوب غربی ایران و کشور عراق واقع شده است به ۹۴ درصد رسیده است؛ تاکنون حفاری ۵۵ حلقه چاه این میدان تکمیل شده است. بخش سطح الارضی طرح نیز ۹۲ درصد پیشرفت داشته که به طور کل پروژه‌های این بخش مانند خط لوله صادراتی ۹۸ درصد و نصب تجهیزات سرچاهی ۸۵ درصد پیشرفت داشته است.

کارخانه بهر‌ه‌برداری این میدان با ظرفیت ۱۳۵ هزار بشکه طراحی شده است که حجم فاز اول آن ۸۵ هزار بشکه است؛ این کارخانه دارای سه ترین(ردیف) است که دو ترین آن با ظرفیت ۹۰ هزار بشکه برای نفت سبک و یک ترین با ظرفیت ۴۵هزار بشکه برای نفت سنگین است. فاز اول کارخانه تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت داشته است.

علی‌رغم رسیدن طرح به مراحل انتهایی، اما شرکت چینی در تکمیل این طرح تاکنون ۱۵ ماه تأخیر داشته است؛ طبق قرارداد توسعه فاز اول میدان مشترک یادآوران با هدف تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت باید طی مدت ۴۸ ماه پس از زمان مؤثر شدن قرارداد عملیاتی می‌شد البته این زمان بر اساس قرارداد قابل تمدید به ۵۹ ماه نیز بود اما هم اکنون پیمانکار چینی هفتاد و چهارمین ماه حضور خود را در این میدان سپری می‌کند.

نظرپور یکی از یکی از علت‌های تأخیر در اجرای طرح توسعه این میدان را تأمین کالاهای مورد نیاز دانست و توضیح داد: در ابتدا وندورلیست شرکت ملی نفت ایران شرکت‌های اروپایی بود که به بعد از تشدید تحریم‌ها علیه کشور مجبور به تأمین کالاهای مورد نیاز از شرکت‌های داخلی و چینی شدیم.

مجری طرح توسعه میدان یادآوران در پاسخ به خبرنگار تسنیم درباره اینکه آیا در قرارداد، بندی مربوط به جریمه تأخیر پیمانکار در اجرای طرح دیده شده است؟ گفت: طبق قرارداد شرکت چینی بابت تأخیر هزینه‌های بانکی خود را دریافت نمی‌کند. البته این رقم هنوز به طور دقیق محاسبه نشده است اما به طور تقریبی حدود ۶۰۰ میلیون دلار می‌شود. اگر چه یکی از علت‌های تأخیر آنها تأمین کالا در شرایط تحریم بود اما چینی‌ها با علم به شرایط کشور قرار توسعه میدان یادآوران را امضا کردند.

وی درباره ارزیابی عملکرد پیمانکار چینی در طرح توسعه میدان مورد نظر تصریح کرد: نه از عملکرد چینی‌ها و نه پیمانکاران داخلی راضی نیستیم. اما در کل این کارفرماست که باید عملکرد آنها را کنترل و مدیریت کند. مدیریت چینی‌ها ضعیف است و برخی اوقات از کالاهای بی‌کیفیت استفاده می‌کنند که این موضوع را توانستیم در این طرح مدیریت کنیم.

سرمایه مورد نیاز برای اجرای طرح توسعه میدان مشترک یادآوران ۲.۹ میلیارد دلار بود که به گفته نظرپور تاکنون ۹۵ درصد از رقم مورد اشاره توسط شرکت چینی سینوپک آورده شده است.

وی با اشاره به اینکه تولید زودهنگام از میدان یادآوران از اسفند ماه سال ۹۱ با ظرفیت ۲۰ هزار بشکه در روز آغاز شد گفت: برای جبران تأخیرهای پیش آمده در این طرح، تولید زودهنگام از این میدان در اردیبهشت ماه امسال به ۵۰ هزار بشکه در روز رسید.

اگرچه تکمیل طرح توسعه میدان یادآوران با تأخیر مواجه بوده است اما به گفته نظرپور ایران تاکنون از این میدان مشترک بیش از ۳۰ میلیون بشکه برداشت کرده این در حالیست که طرف عراقی حفاری چاه‌های خود را آغاز کرده و تاکنون برداشتی از این میدان نداشته است.

ام. دی. پی فاز دوم میدان یادآوران در حال حاضر تهیه شده و مجری طرح توسعه میدان یادآوران اعلام کرده است که این طرح جامع باید به تصویب شرکت ملی نفت برسد که در صورت اجرای فاز دوم تولید از این میدان به ۱۸۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

نظرپور از احتمال درنظر گرفتن فاز سوم برای این میدان خبر داده است چرا که در مطالعات اولیه حجم نفت درجای میدان یادآوران ۱۲ میلیارد بشکه تخمین زده شده بود اما مطالعات جدید این رقم را به ۳۴ میلیارد بشکه افزایش داده است.