به گزارش افکارنیوز، بلومبرگ، رستوران کوروموتو در شهر مریدای ونزوئلا که برای ۹۰۰ طعم مختلف غذاهای خود معروف است، در ماه نوامبر به دلیل کمبود شیر ناشی از افزایش تورم این کشور به ۶۴ درصد(بالاترین رقم در جهان) تعطیل شد.

این حال و روز و مخمصه یک کشور وابسته به درآمدهای نفتی است. در عین حال، کشورهای مصرف کننده نظیر آمریکا از این وضعیت سود می‌برند. بر اساس آمارهای گروه خودروسازی «وارد»، کامیون‌هایی مصرف بنزین بالایی دارند در ماه دسامبر، از بیشترین فروش از سال ۲۰۰۵ تاکنون برخوردار شده‌اند.

بر اساس گزارش بانک برنبرگ بانک، بیشترین سقوط قیمت نفت از زمان رکود اقتصادی در سال ۲۰۰۸ تاکنون، در حال سرازیر کردن ثروت و قدرت از دولت‌های مستقل نفتی به مشتریان صنعتی است. افزایش عرضه نفت شیل آمریکا، تضعیف تقاضا از سوی آسیا و اروپا و تقویت ارزش دلار، قیمت نفت را به کمترین قیمت در ۵ و نیم سال گذشته رسانده است.

**کاهش قیمت‌ها

کنت راگوف استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد در این باره گفت، قیمت نفت، داستان بزرگ سال ۲۰۱۵ است. این شوک در هر نسلی یک مرتبه رخ می‌دهد و پی‌آمدهای عظیمی خواهد داشت.

گرثلویس دیویس تحلیلگر بی‌ان‌پی پاریباس در لندن گفت، در تمام نیمه نخست سال ۲۰۱۵، قیمت‌ها ضعیف می‌ماند.

والتر زیمرمن استراتژیست فنی ارشد موسسه یونایتد آیکاپ در نیوجرسی آمریکا که کاهش قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ را پیش‌بینی کرده بود، در این‌باره گفت، درصورتی که قیمت‌ها به ۳۹ دلار در هر بشکه کاهش یابد، ما می‌توانیم شاهد کاهش آن به ۳۰ نیز باشیم.

وی افزود، در جایی که کف قیمت‌ها بر اساس تصمیم‌های احساسی خواهد بود، این تصمیم‌ها بر اساس عوامل پایه‌ای عرضه و تقاضا اتخاذ نخواهد شد از اینرو یا افراطی یا تفریطی خواهد بود.

بر اساس نتایج تحقیق موسسه آکسفورد اکونومیکس در ماه دسامبر، بزرگ‌ترین برنده این ماجرا فیلیپین خواهد بود که رشد اقتصادی آن طی دو سال آینده به طور متوسط به ۷.۶ درصد خواهد رسید. در عین حال، اگر قیمت نفت به ۴۰ دلار کاهش یابد، طی دو سال آینده رشد اقتصادی روسیه ۲.۵ درصد کاهش می‌یابد.

**چشم‌انداز تورم

در میان کشورهای توسعه یافته، هنگ کنگ نیز بزرگ‌ترین برنده خواهد بود در حالی که عربستان، روسیه و امارات بدترین آسیب را تجریه خواهد کرد.

یکی از نگرانی‌ بانک‌های مرکزی، اثر کاهش قیمت نفت بر نرخ تورم است. بر اساس گزارش اقتصاددانان موسسه جی پی مورگان، در صورتی که نفت خام در سه ماهه نخست امسال در کمتر از ۶۰ دلار باقی بماند، تورم جهانی به سطحی خواهد رسید که از زمان پایان بحران مالی سال ۲۰۰۹ تاکنون شاهد آن نبوده‌ایم.

این گزارش پیش‌بینی می‌کند که نرخ تورم جهانی به ۱.۵ درصد در نیمه نخست امسال برسد در حالی‌که تدوام تضعیف قیمت نفت، آن را می‌تواند به یک درصد کاهش دهد.

منطقه یورو، تورمی منفی شاهد خواهد بود، نرخ تورم آمریکا، انگلیس و ژاپن نیز به حدود ۰.۵ درصد کاهش خواهد یافت. اقتصادهای نوظهور نیز شاهد کاهش نرخ تورم خواهند بود.

**تنش‌های ژئوپلتیکی

به گفته تحلیلگران موسسه سیتی گروپ، درحالی‌که کاهش قیمت سوخت، اقتصاد جهان را تحریک می‌کند اما به علت کاهش درآمد کشورها و مزایای اجتماعی می‌تواند تنش‌های سیاسی را(در کشورهای وابسته به درآمدهای نفتی) برانگیزد.

بایرون وین یک تحلیلگر اقتصادی پیش‌بینی می کند که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سال ۲۰۱۵ استعفا خواهد داد و ایران با متوقف کردن برنامه هسته‌ای خود موافقت کرد.

**افت شاخص‌های بورس

دکتر جواد صالحی اصفهانی اقتصاددان دانشگاه ویرجینا تک که زمینه اقتصاد ایران تخصص دارد، گفت، ایران با رشد و توسعه پایین مواجه خواهد شد. کاهش قیمت نفت دلیل کافی برای مصالحه ایران در برنامه هسته‌ای این کشور نخواهد بود.

بانک مرکزی روسیه در ماه دسامبر اعلام کرد که در صورتی که متوسط قیمت به ۶۰ دلار در هر بشکه برسد، احتمالا اقتصاد این کشور در این سال ۴.۷ درصد کاهش رشد خواهد داشت. کاهش قیمت نفت سبب کاهش ۴۶ درصدی ارزش روبل در برابر دلار در ماه گذشته شد به طوریکه این کاهش بدترین عملکرد روبل از سال ۱۹۹۸ به شمار می‌رود.

**تولید نفت روسیه

هولگر شمیدینگ اقتصاد دان ارشد بانک برنبرگ لندن گفت، خطر اینجاست که ممکن است روسیه در اثر خسارت وارد شده به اقتصاد این کشور، تهاجمی‌تر شود و صلح جهانی و چشم‌انداز اقتصادی اروپا را تهدید کند. اما ضربه عظیم وارد شده به ظرفیت‌های اقتصادی روسیه احتمال اینکه این کشور جنگ دیگری به راه بیندازد را کاهش خواهد داد.

تولید نفت روسیه، ماه گذشته به بالاترین میزان از زمان فروپاشی شوروی رسید و نشان داد که چگونه تحریم‌های آمریکا و اروپا و کاهش قیمت نفت بر تولید بزرگ‌ترین منبع درآمدی این کشور تاکنون هیچ تاثیری نگذاشته است.

بر اساس آمارهای وزارت انرژی روسیه در دوم ژانویه، تولید نفت این کشور به ۱۰.۶۶۷ میلیون بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که بر اساس برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی برای سال ۲۰۱۵، مصرف جهانی نفت روزانه ۹۳.۳ میلیون بشکه خواهد بود.

ونزوئلا که ۹۵ درصد بودجه این کشور به درآمدهای نفتی وابسته است با خطر ورشکستگی روبرو است.