به گزارشافکارنیوز،بنابراین یک خانواده با درآمد متوسط می‌تواند بعد از ۳ دهه پس‌انداز صاحبخانه شود. بیشتر خانواده‌های ایرانی که درآمدی بیش از درآمد ماهانه زندگی‌شان ندارند، می‌توانند امیدوار باشند پس از بازنشستگی صاحبخانه شوند. این امیدواری البته زمانی رنگ حقیقت به خود می‌گیرد که قیمت‌های مسکن به طور جشهی و ناگهانی افزایش پیدا نکند.

ثبات قیمت‌ها ویژگی بازار مسکن در سال ۹۳ است. گروهی از فعالان بازار مسکن پیش‌بینی می‌کنند این ثبات حداقل تا اوایل تابستان سال آینده همچنان در بازار حکمفرما باشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران درباره قیمت بازار مسکن در سال ۹۴ می‌گوید: تا تیرماه سال آینده قیمت مسکن در بخش خرید و اجاره تثبیت می‌شود و برخی اظهارنظرها مبنی بر افزایش ناگهانی قیمت در سال آینده منطقی نیست. البته اظهار نظر در خصوص وضعیت بازار مسکن در سال آینده را باید به اواخر بهمن ماه امسال موکول کرد تا براساس داده‌های واقعی به پیش‌بینی وضعیت اقتصادی بازار مسکن پرداخت.
یکی از دلایل عمده رکود در بازار مسکن کاهش قدرت خرید خانوارها است؛ در صورتی که سال آینده قیمت افزایش یابد، باز هم شاهد رکود در بازار خواهیم بود. این را یکی از فعالان بازار مسکن در بخش جنوبی پایتخت می‌گوید و اضافه می‌کند: قیمت مسکن به عوامل و موضوعات فراوانی بستگی دارد، هم‌اکنون بازار مسکن تحت تاثیر وضعیت اقتصادی، تحولات سیاسی و منطقه‌ای، تورم عمومی و رویکردهای بودجه‌ای کل کشور است و به عوامل متعدد دیگری همچون سیاست‌ها و تصمیم‌های دولت، شهرداری‌ها و همچنین قیمت مصالح و اقلام ساختمانی وابسته است.

او معتقد است افزایش تقاضای سرمایه‌ای به بازار مسکن و ایجاد رقابت در بین سوداگران، می‌تواند به بازگشت تورم در بازار مسکن دامن بزند، این اقدامات افزایش غیرمتعارف قیمت‌ها را در بازار مسکن فراهم می‌کند. به گفته این مشاور املاک که در بخش ساخت‌و‌ساز هم فعال است یکی از عوامل احتمالی قیمت مسکن کاهش ساخت‌و‌سازها است. او در این رابطه توضیح می‌دهد: ازجمله عواملی که باعثشده تمایل برخی به ساخت و ساز کم شود هزینه ناشی از سهم کارفرمایان برای بیمه کارگران ساختمانی است که بر عهده مالکان قرار گرفته است.

بر اساس مشاهدات میدانی «دنیای اقتصاد»، بیشتر خرید و فروش‌های انجام شده در حوزه مسکن متعلق به فایل‌هایی بوده که از قیمت عادلانه‌تری برخوردار بوده‌اند و هنوز هم آپارتمان‌های گران‌قیمت چندان مشتری ندارند.
به‌طور مثال در محله بلوار فردوس غرب آپارتمانی یک خوابه با قدمت ۸ سال، متری ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای فروش گذاشته شده است یا در محله آزادی آپارتمانی ۷۲ متری دو خوابه و نوساز متری ۳ میلیون و ۳۶۱ هزار تومان برای فروش پیشنهاد شده است.