به گزارشافکارنیوز،«آذرخش حافظی» رئیس روابط بین‌الملل اتاق‌های تجارت افغانستان تصمیم افغانستان به توقف واردات فرآوردهای نفتی از جمهوری اسلامی ایران را ناشی از نوسانات در سیاست‌های وارداتی این کشور خواند و اظهار داشت: نوسانات در سیاست‌های وارداتی افغانستان به نفع اقتصاد ملی این کشور نیست.

وی افزود: مراجع تصمیم‌گیرنده افغانستان در عرصه واردات این کشور گاهی سطح استاندارهای وارداتی خود را به شکل بی‌رویه بالا می‌برند و گاهی هم آنچنان به استاندارهای وارداتی خویش بی‌توجهی نشان می‌دهد که امکان ورود هرگونه کالای کم‌کیفیت به افغانستان فراهم می‌آید.

این مقام اتاق‌های تجارت افغانستان تصریح کرد: تغییرات زودهنگام و اتخاذ تصمیم‌های شتاب‌زده در بخش واردات افغانستان، همواره ظرفیت‌های زیان‌پذیری این کشور را بالا برده است.

ورود فرآورده‌های نفتی «داعش» به افغانستان!


آذرخش حافظی، در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: برای توضیح و تثبیت نوسانات در سیاست‌های وارداتی افغانستان کافی است که یادآور شویم سطح استانداردهای وارداتی افغانستان گاهی آنچنان پایین آورده می‌شود که چندی پیش فرآورده‌های نفتی در اختیار داعش امکان ورود به افغانستان را یافت.

فرآورده‌های نفتی ایران مطابق با استاندارهای جهانی است


حافظی خاطرنشان کرد: فرآورده‌های نفتی ایران در تطابق با استاندارهای جهانی است و در شگفتم از این که کشوری که یکی از خریداران محصولات نفتی نامنطبق با استاندارهای جهانیِ داعش بود، امروزه چگونه و چرا سطح استانداردهای وارداتی خود را به میزانی بالا می‌برد که بر اساس آن فرآوردهای نفتی ایران کم‌کیفیت و غیر استاندارد تشخیص داده می‌شود.

حافظی، در ادامه اظهار داشت: حد و حجم واردات نفتی افغانستان از جمهوری اسلامی ایران به قدری نیست که از تاثیر تحریم‌ها بر این کشور بکاهد.

رئیس روابط بین‌الملل اتاق‌های تجارت افغانستان تصریح کرد: سالانه حجم واردات نفتی افغانستان به حدود یک و نیم میلیون تن می‌رسد که که حدود ۱۰ درصد آن از جمهوری اسلامی ایران وارد می‌شود.

نازل بودن هزینه نقل و انتقال کالا از ایران


حافظی در ادامه یاد آور شد: جمهوری اسلامی ایران کشور همسایه و هم‌مرز افغانستان و هزینه انتقال کالا از آن کشور به افغانستان بسیار نازل است و از این جهت تاجران و خریداران مواد نفتی با در نظرداشت اینکه ارزش تمام‌ شده فرآورده‌های نفتی واردشده از ایران نازل خواهد بود، می‌کوشند و متمایل هستند که از ایران نفت وارد کنند.

این مقام اتاقهای تجارت افغانستان افزود: در صورتی که افغانستان به تصمیم توقف فرآوردههای نفتی از ایران پافشاری کند، بدیلی بهتر از مراجعه به کشور روسیه و ترکمنستان نخواهد داشت؛ اما به خاطر داشتهباشیم که هزینه وارد کردن نفت از این ۲ کشور بالا خواهد بود.