به گزارشافکارنیوز،اوایل شهریور ماه امسال بود که نوبخت سخنگوی دولت خبر اختصاص یارانه ۵ هزار و ۷۲۷ میلیارد تومانی به بخش تولید را اعلام کرد. براساس این مصوبه قرار شد از این میزان هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به وزارت صنایع برای کمک به بخش‌های صنعتی، یک هزار میلیارد تومان برای وزارت جهاد کشاورزی جهت کمک به تولید محصولات کشاورزی و برقی کردن چاه‌ها، ۵۰۰ میلیارد تومان به وزارت نیرو، ۴۵۰ میلیارد تومان به وزارت راه و شهرسازی و همچنین ۷۵۰ میلیارد تومان به وزارت کشور برای کمک به بخش حمل‌ونقل عمومی اختصاص پیدا کند.

دو ماه از ابلاغ این مصوبه گذشت اما بخش تولید هیچ یارانه ای دریافت نکرد، وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی اصلی بخش تولید در آن روزها عدم اختصاص یارانه به بخش تولید را کوتاهی سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام می‌کرد به نحوی که صالحی نیا معاون امور صنایع وزارت صنعت در گفت‌و‌گو با تسنیم گفته بود " دولت اختصاص یارانه به واحدهای تولیدی را تصویب کرده است و حتی آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور آن را ابلاغ هم نموده اما ما منتظر مراحل ابلاغ و پرداخت این منابع از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری هستیم ".

اظهارات وزارت صنعت در خصوص عدم اختصاص یارانه به بخش تولید باعثشد تا نوبخت به ارائه توضیحاتی در این رابطه بپردازد و در گفت‌وگو با تسنیم بگوید: " وزارت صنعت، معدن و تجارت باید با نظام بانکی کشور هماهنگی لازم برای اجرای این امر انجام دهد، اما معاونت برنامه ریزی تعهد و تضمین می کند که این مابه التفاوت نرخ سود را پرداخت نماید ".

وی در آن مقطع اعلام کرد که " از همین فردا(۱۸ آذرماه) هر یک از آنهایی که سر رسیدش رسیده باشد را معاونت برنامه ریزی پرداخت می‌کند اما در ابتدا باید تعهد و تضمین هایی انجام شود که این امر نیز اجرایی خواهد شد. البته اگر تولیدکنندگان تصور می کنند که ۱۲۰۰ میلیارد تومان به صورت نقدی به آنها ارائه می شود باید بگویم این موضوع خلاف قانون است. "

در نهایت اخیراً نوبخت در همایش اقتصاد ایران اعلام کرده که تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان از یارانه‌ تولید از طریق تقبل و تضمین مابه‌التفاوت تسهیلات ارزان قیمت پرداخت شده و تا پایان سال مابقی منابع را هم پرداخت خواهیم کرد.

هر چند به اعتقاد تولیدکنندگان این منابع در اختیار صنایع بزرگ قرار گرفته و هنوز تولیدکنندگان متوسط و کوچک در انتظار دریافت یارانه هستند اما با یک حساب و کتاب می توان گفت که دولت باید تا پایان سال ۵ هزار میلیارد تومان دیگر یارانه به بخش تولید بدهد.

این در حالی است که امروز وزیر اقتصاد از دستور رئیس جمهور برای پرداخت ۱۰۰۰ میلیارد تومان یارانه تولید تا پایان سال خبر داد، یعنی تکلیف ۴۰۰۰ میلیارد تومان مابقی یارانه تولید معلوم نیست و گویی دولت از پرداخت این رقم منصرف شده است.