به گزارش افکارنیوز، قیمت طلا روز جمعه و در آستانه انتشار آمار مهم نرخ اشتغال در آمریکا اندکی افزایش یافت، اما در مسیر ثبت بزرگترین کاهش قیمت هفتگی در حدود ۲ ماه اخیر قرار گرفت. این در حالی است که قیمت فلز زرد سال جدید میلادی را بسیار خوب آغاز کرده بود.
انتشار آمارهای قوی از میزان فرصت های شغلی ایجاد شده در ماه ژانویه می تواند انتظارات در مورد افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را تقویت کند و جذابیت بازار طلا را کاهش دهد. اما آمارهای ضعیف می تواند موجب تقویت فلز زرد شود.
جیمز استیل، تحلیلگر بانک اچ اس بی سی در این باره گفت: «آمار ضعیف در مورد ایجاد فرصت های شغلی جدید می تواند قیمت طلا را بالا ببرد به شرطی که منجر به تغییر انتظارات در مورد زمان افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو شود.»
بر اساس نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان، پیش بینی شده که میزان فرصت های شغلی ایجاد شده در بخش غیرکشاورزی آمریکا پس از رشد ۲۵۲ هزار موردی ماه دسامبر، در ماه ژانویه ۲۳۴ هزار مورد افزایش یافته باشد. این دوازدهمین ماه متوالی است که بازار کار آمریکا رشد بالای ۲۰۰ هزار فرصت شغلی را تجربه می کند که طولانی ترین دوره افزایشی از سال ۱۹۹۴ تاکنون است.
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با ۲ ‌دلار افزایش به ۱۲۶۷ دلار رسید. فلز زرد از ابتدای هفته جاری تاکنون ۱.۲ درصد ارزان شده که بزرگترین کاهش هفتگی از هفته منتهی به ۱۹ دسامبر تاکنون خواهد بود.
قیمت طلا در ماه ژانویه به لطف کاهش شدید میزان رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه پایانی سال گذشته، ۸.۴ درصد رشد داشت که بیشترین رشد ماهیانه از ۳ ماه گذشته بود.
میزوهو بانک در یادداشتی اعلام کرد، در حالی که پیش بینی ها حکایت از قوی بودن آمار فرصت های شغلی ایجاد شده در ماه ژانویه دارد، اما این آمارها بعید است بتواند روند حاکم بر بازار را تغییر دهد.