گروه اقتصادی

- رییس سازمان خصوصی‌سازی با تاکید بر این‌که در پرونده مفاسد اقتصادی هیچ‌گاه پای سازمان خصوصی مطرح نبوده و نیست، گفت: افت شاخص بورس باعثشد که برای سهام عرضه شده خریدار خوبی پیدا نکنیم.

علی اشرف عبدالله پوری‌حسینی در گفت‌وگو با «افکارنیوز» در پاسخ به این پرسش که سازمان خصوصی چه اقدامات ساختاری و اصولی انجام داده است که در فرآیند خصوصی‌سازی انحراف و فساد نداشته باشیم؟ اظهار داشت: در پرونده مفاسد اقتصادی هیچ‌گاه پای سازمان خصوصی مطرح نبوده و نیست.

وی با بیان این‌که تاکنون همه کارهای سازمان خصوصی‌سازی قانونی بوده است، افزود: یکی از خریداران ما که چهار شرکت را با واسطه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم خریداری کرده بود، همین پرونده سه هزار میلیارد تومانی است که سازمان خصوصی‌سازی هیچ نقشی در این به اصطلاح فساد نداشته است؛ غیر از این‌که آن فرد خریدار، یکی دو تا از شرکت‌های سازمان خصوصی‌سازی بوده است.

رییس سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: البته واگذاری این شرکت‌ها کاملا با رعایت قوانین و مقررات صورت گرفته است. پوری‌حسینی عنوان کرد: به نظر من کارهایی که سازمان خصوصی‌سازی انجام داده، همه منطبق با قوانین و مقررات بوده است.

وی متذکر شد: شاید یک زمانی در یک مقرره‌ای که تولید شده، بحثی وجود داشته باشد، اما در زمینه فعل سازمان خصوصی‌سازی این‌گونه نیست.

رییس سازمان خصوصی‌سازی در ادامه در پاسخ به این پرسش که وضعیت واگذاری شرکت‌ها چگونه است، چراکه کارشناسان معتقدند در این حوزه همچنان داریم درجا می‌زنیم؟ یادآور شد: در طول یک سال و نیم گذشته ۳۶ هزار میلیارد تومان سهم را فروخته‌ایم و در مدت ۱۲ و نیم سال گذشته ۹۹ هزار میلیارد تومان سهم فروخته شد.

پوری‌حسینی ادامه داد: این ۳۶ هزار میلیارد تومان در مقابل ۹۹ هزار میلیارد تومان، ۳۶ درصد می‌شود و این نشانگر این است که خصوصی‌سازی سرعت بسیار خوب و مطلوبی داشته است.
وی تصریح کرد: البته امسال به دلیل افت شاخص بورس، برای سهام عرضه شده خریدار خوبی پیدا نکردیم.