به گزارشافکارنیوز،طی ماه ها و شاید سال‌های اخیر یکی از مهمترین موضوعاتی که توجه مسئولان ارشد کشور را به خود جلب کرده است موضوع " جمعیت و افزایش جمعیت ایران " می باشد چراکه آمارها نشان می دهد کشورمان در حال پیری است.

البته ایران تنها کشوری نیست که درگیر این مسأله است چراکه کشورهای دیگری نیز در تلاش هستند تا مردمشان را از طریق سیاست‌های تشویقی به افزایش جمعیت ترغیب کنند و در این مسیر هم البته طرح‌هایی از جمله پرداخت مبالغ کلان به ازای فرزندان دوم و سوم مطرح شده است و در برخی کشورها نیز این مبالغ پرداخت می شود.

اما هدف از این گزارش جمعیت و افزایش جمعیت نیست بلکه موضوع مورد اهمیت در گزارش ما ازدواج است اما نه از دید اجتماعی و جریان شناسی مربوط به این موضوع بلکه از دید اقتصادی چراکه لازمه افزایش جمعیت تشکیل خانواده و ازدواج است و تازمانی که مشکلی در مسیر ازدواج جوانان باشد نمی توان به موفقیت طرح افزایش جمعیت امیدوار بود.

طبعاً در شرایطی که فشار اقتصادی بالاست و تمام اقشار از مشکلات مالی گله می کنند جوانانی که در سن ازدواج قرار دارند شاید کمتر تمایل به تشکیل خانواده داشته باشند و دلیل آن را هم البته بی پولی و … عنوان می کنند. یکی از ابزارهایی که می تواند به جوانان در تشکیل خانواده کمک کند ابزار مالی است و از آن به عنوان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج نام برده می شود.

این تسهیلات در ایران و طی دوره های زمانی مختلف با شرایط متفاوتی پرداخت شده که توانسته کمک حداقلی به جوانان کند. سقف تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال‌های قبل از سال ۸۷ حدود ۱۰ میلیون ریال بود که در سال ۸۷ به ۲۰ میلیون ریال رسید و در سال‌های ۸۸ و ۸۹ به ۳۵ و ۳۰ میلیون ریال افزایش یافت. همچنین در سال‌های ۹۰ و ۹۱ به ۵۰ میلیون ریال رسید.

البته وام های ۵ میلیون تومانی شامل تمام متقاضیان تسهیلات ازدواج نشد چراکه تنها جوانانی می توانستند این تسهیلات را دریافت کنند که شرایط بانک مرکزی از جمله(سن، تحصیلات و …) را داشته باشند.

هرچند بانک مرکزی به بانک‌ها اعلام کرده بود اگر توان دارید به تمام متقاضیان وام پنج میلیون تومانی پرداخت کنید ولی این مورد عملی نشد و در اکثر شعب وام ۳ میلیون تومانی پرداخت می شد. این سیاست تا زمانی اجرایی شد که بانک‌ها منابع لازم برای پرداخت وام ازدواج را داشتند و جوانان موفق به دریافت تسهیلات از سیستم بانکی می شدند ولی از ماه های اخیر با خبر شدیم که بانک ها پرونده پرداخت وام ۵ میلیونی ازدواج را بسته اند و تنها وام سه میلیونی را در دستور کار دارند.

بعد از آنکه قفل وام ازدواج باز شد و بانک‌ها به تقاضای جوانان در این خصوص پاسخ مثبت دادند و البته همزمان با افزایش هزینه‌های تشکیل یک زندگی ساده، گروهی از نمایندگان مجلس خواستار افزایش سقف تسهیلات ازدواج شدند.

در تماس با مسئولان بانک مرکزی با خبر شد که فعلاً تصمیمی برای افزایش سقف وام ازدواج گرفته نشده و آنچه تا کنون مورد بحثو تأکید است تأمین منابع برای پرداخت وام ازدواج در سیستم بانکی است.

اما به تازگی بانک مرکزی تأکید کرده است که "در صورت عدم تعیین تکالیف جدید برای منابع قرضالحسنه نظام بانکی در قانون بودجه سال ۱۳۹۴، امکان بررسی و پیشنهاد به شورای پول و اعتبار جهت تغییر سقفهای فردی قرضالحسنه ازدواج در سال ۱۳۹۴ فراهم خواهد بود".