به گزارش افکارنیوز، سعید رفیعی با بیان اینکه مخابرات ایران حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ ملک دارد، اظهار کرد: این املاک از خیلی بزرگ تا دفاتر روستایی، انبارها، مراکز تلفنی و زمین‌ها است و از این حیثبود که بعد از خصوصی‌سازی این شرکت، شرکت مدیریت املاک تأسیس شد.

وی با اشاره به اینکه شرکت مذکور در اواخر سال ۸۹ تشکیل شد، عنوان کرد: ساماندهی املاک مخابرات، شرکت‌های تابعه آن و ایجاد ارزش افزوده برای آنها از جمله وظایف این شرکت است.

او افزود: سهام شرکت مدیریت املاک صد در صد متعلق به مخابرات ایران است اما با توجه به اینکه شرکت‌ها باید چندین سهامدار داشته باشند، مقرر شده که تعدادی از سهام ما به مخابرات تهران و شرکت ارتباطات ثابت واگذار شود.

رفیعی خاطر نشان کرد: اما با توجه به اینکه سهام این شرکت‌ها هم متعلق به مخابرات ایران است، با این حساب سهام شرکت صد درصد متعلق به مخابرات خواهد بود.

مدیر عامل شرکت مدیریت املاک مخابرات درباره اینکه تعیین تکلیف املاک شرکت‌های استانی مخابرات هم برعهده شماست؟، گفت: طبق قانون، هیات مدیره استان‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند اما براساس مصوبه شرکت مخابرات ایران که به مصوبه ۲۰۴۵ معروف است، این کار به شرکت مدیریت املاک واگذار شده است.

او افزود: شرکت‌های استانی باید در نهایت تأییدیه مدیریت املاک را داشته باشند به این ترتیب که آنها مصوب می‌کنند منتهی تا زمانیکه تأییدیه شرکت ابلاغ نشود، اقدامی روی املاک صورت نمی‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که پراکندگی مدیران و مجموعه‌های مخابراتی در قالب ساختمان‌های متعدد این شرکت قطعا منجر به کندی برخی رویه‌های جاری این شرکت می‌شود، برای ساماندهی این اوضاع چه برنامه‌ای دارید؟، گفت: برنامه‌ای برای تجمیع این بخش‌ها در یک ساختمان مرکزی داریم و اولویت اول ما برج‌های دوقلوی مخابرات است.

رفیعی درباره وضعیت این برج‌های در دست ساخت نیز عنوان کرد: این برج‌ها در تقاطع خیابان شیخ بهایی و همت غرب به شرق قرار گرفته‌اند که از نظر ما بهترین نقطه تهران است. از سال گذشته بحثبرج‌های دوقلو به ما واگذار شده است.

وی ادامه داد: ۹۰ درصد خاکبرداری و ۵۰ درصد پایدارسازی دیواره‌های این پروژه انجام شده است. برج‌های دوقلو ۲۰۰ متر با اتوبان همت فصل مشترک دارند که پایدار سازی آن را ضروری می‌کند تا اتفاقاتی نظیر ایران زمین رخ ندهد.

او با بیان اینکه اگر همت بسته شود، کل تهران بسته شده که این برای مخابرات هم خوب نیست، گفت: ۲۳ متر گودبرداری انجام شده که مشکلی در پی نداشته است. بهترین متخصصان طراح زیرساخت بزرگترین برج‌های کشور در این پروژه حضور دارند.

رفیعی درباره زمانبندی ابراز کرد: حدود ۵۰۰ هزار متر مکعب خاکبرداری باید صورت گیرد که اگر هر کامیون ۶ تا ۷ مترمکعب خاکبرداری کند، باید حدود ۸۰ هزار کامیون سرویس خاک از آنجا بیرون رود که این معادل ۸۰۰ شب کار می‌شود.

وی درباره طبقات این سازه نیز گفت: حدود ۲۱۰۰ پارکینگ برای این سازه توسط شرکت مهندسان مشاوره برنامه‌ریزی که طراح این پروژه به حساب می‌آید، در نظر گرفته شده است. ۵ طبقه زیرزمین، یک طبقه همکف و ۲۹ طبقه هم روی زمین خواهد بود که احتمال افزایش دو طبقه و مجموعا ۳۷ طبقه وجود دارد.

مدیر عامل شرکت مدیریت املاک مخابرات گفت: مبلغ ۲۷۳ میلیارد تومان براساس فهرست‌های سال ۸۸ برای این پروژه قرارداد بسته شده اما پیش‌بینی می‌شود همین مبلغ هم به عنوان تعدیل پرداخت شود و تا پایان پروژه حدودا ۵۶۰ میلیارد تومان هزینه شود.

وی همچنین درباره پایان پروژه برج‌های دوقلوی مخابرات نیز گفت: قرارداد ما از زمان پایان خاکبرداری با پیمانکار، سه سال است اما چون امکان این زمانبندی نبود، از آخر امسال این سه سال شروع می‌شود.

رفیعی درباره اینکه گفته شده به دنبال شریک مالی برای به سرانجام رساندن برج‌های دو قلو هستید؟، گفت: مخابرات اگر بخواهد ۱۲۵ هزار مترمربع بنا داشته باشد و به طور متوسط برای هر کارمند ۱۰ متر در نظر بگیرد، باید ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر کارمند داشته باشد اما مجموع کارمندان مخابرات ایران، تهران و شرکت ارتباطات سیار ۶ تا ۷ هزار نفر می‌شود.

وی افزود: بنابراین یکی از برج‌ها زیادی است. دو روش وجود دارد یکی اینکه برج‌ها را بسازیم و بعدا یکی را بفروشیم و دیگری اینکه یکی برج‌ها را بسازد و یکی را در اختیارات مخابرات قرار دهد در این صورت آورده ما زمین و پروانه است که این روش بهتری است.

او درباره اینکه کسی تا الآن اعلام آمادگی کرده است؟، گفت: به دنبال فراخوانی که دادیم، چند شرکت اعلام آمادگی کردند و حتی حاضر شدند تضمینهای سنگینی بدهند که هیات مدیره برای تعیین تکلیف این موضوع جلسه خواهد داشت.