به گزارشافکارنیوز،کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند بازارهای اروپایی امسال آمریکا را پشت‌سر بگذارند. بسیاری از کمپانی‌های بزرگ اروپایی همچنان روند مثبتی را دنبال می‌کنند و آلمان نیز نسبت به انتظارات پیشین، رشد اقتصادی بهتری داشته‌است.

یونان دوباره به وضعیت نگران‌کننده خود بازگشته‌است. این کشور با بدهی‌های بسیاری روبروست که از پس تسویه آنها برنمی‌آید. ازسوی دیگر مذاکرات مسئولان این کشور نیز با سران اتحادیه اروپا در هفته گذشته همچنان بی‌نتیجه مانده‌است. در همین اثنا زمزمه‌هایی مبنی بر خروج یونان از منطقه یورو شنیده‌ می شود که این مساله تنها جدایی‌طلبان سایر نقاط اروپا را تشویق می‌کند. ورای همه این موارد، اقتصاد اروپا درحال درجا زدن است و ترس از تورم منفی نیز این قاره را تهدید می‌کند.

به گزارش سی‌ان‌ان، علایم هشدار دهنده در اروپا زیاد هستند اما از دیدگاه سرمایه‌گذاری، سهام شرکت‌های اروپایی به‌خصوص در مقایسه با سهام آمریکا بسیار ارزان به‌نظر می‌رسند و این مساله این سهام را به شکل قابل توجهی برای خریداران محبوب می‌کند.

«مارتین شولز»، مدیر شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری PNC می‌گوید: همه ما برسر این مساله اتفاق نظر داریم که امسال، اقتصاد اروپا، آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت. تصور ما بر این است که بودجه احتیاطی شرکت‌های سهامی و رشد درآمدها در آمریکا به سقف خود رسیده‌است. ازسوی دیگر، احیای بازارهای اروپا همچنان رو به جلو حرکت می‌کند. شاخص ۵۰ STOXX اروپا امسال بالای ۹ درصد بوده و شاخص سهام DAX‌ آلمان نیز حدود ۱۲ درصد بوده که در مقایسه با شاخص سهام «داو‌جونز»، تنها یک درصد بالاتر بوده‌است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند بازارهای اروپایی امسال آمریکا را پشت‌سر بگذارند. بسیاری از کمپانی‌های بزرگ اروپایی همچنان روند مثبتی را دنبال می‌کنند و آلمان نیز نسبت به انتظارات پیشین، رشد اقتصادی بهتری داشته‌است.

مخمصه‌ای به اسم یونان

بسیاری از کارشناسان معتقدند، وضعیت یونان بدون نیاز به متوسل شدن به زور برای خروج یونان از حوزه یورو یا هرگونه اقدام سختگیرانه دیگر قابل حل است. بنابراین چاره‌جویی در این زمینه به نفع همه است. «شولز» می‌گوید: وضعیت نابسامانی یونان درهرحال می‌تواند برای سرمایه‌گذاران یک فرصت ایده‌آل محسوب شود. خارج از مرزهای یونان، بانک مرکزی اروپا خود را برای تحرک اقتصادی این قاره آماده می‌کند. این همان کاری است که بانک مرکزی آمریکا(فدرال رزرو) طی سالیان اخیر انجام داده و پول زیاد به‌عنوان پیشرانه اصلی رونق ۶ ساله بازار سهام این کشور ایفای نقش کرده‌است. کاری که «تسهیل کمّی» در آمریکا می‌کند درحقیقت ایجاد تورم در سرمایه‌هاست. «لوری هینل»، استراتژیست بازار سهام موسسه مشاوره‌ای State Street Global Advisors، با بیان این مطلب افزود: اروپا می‌تواند در مسیر رشد اقتصادی، نفر بعدی باشد.

معمای مبهم یورو

اما به‌عنوان یک سرمایه‌گذارآمریکایی در اروپا، همچنان یک نگرانی بزرگ وجود دارد و آن‌هم نرخ برابری دلار در برابر یورو است. شولز در این‌ رابطه می‌گوید: احتمال اینکه بازار سهام اروپا امسال را با ۱۰ درصد سود بیشتر به پایان برد بسیار زیاد است اما با درنظر گرفتن نرخ‌ برابری حال حاضر دلار در برابر یورو، سرمایه‌گذار آمریکایی با درنظر گرفتن دلار تنها ۴ درصد سود خواهد داشت.

مری آن بارتلز، استراتژیست ارشد بازار بورس در شرکت مریل لینچ میگوید: مفهوم کلی این است که شما میخواهید برای سرمایهگذاری در بازارهای بورس اروپا باقی بمانید، اما دوست ندارید به واحد پولی یورو درآمد کسب کنید. برای عبور از این مساله درحال حاضر دو مکتب فکری وجود دارد: یا با این پول دادوستد کنید یا اینکه با همین پول امرار معاش کنید. برای سرمایهگذاران بلند مدت اثرات تغییر ارزش واحد پولی بعد از مدتی از بین میرود اما افرادی که برایشان تنها سود کوتاه مدت سرمایه اهمیت دارد، باید خیلی مراقب این نوسانات پولی باشند.