به گزارش افکارنیوز، رحیم میدانی در اولین همایش سراسری مدیران امور و روسای ادارات منابع آب شهرستان‌های کشور اظهار داشت: اگر منابع آب زیرزمینی درست مدیریت می‌شد، لازم نبود در شرایط کنونی کشور، سرمایه‌گذاری‌های سنگینی برای این امور انجام پذیرید.
وی افزود: عدم مدیریت درست منابع آب زیرزمینی وضعیت را به گونه ای رقم زده که باید به احیای سفره های آب زیرزمینی اقدام کنیم.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه " دولت نگاه ویژه خود را با تمام توان به موضوع آب معطوف کرده "، گفت: وزیر نیرو هم با انرژی و حمایت کامل از طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی پشتیبانی و حمایت می‌کند و مدیران ما موظف هستند بیشترین بهره‌وری را از فضای ایجاد شده داشته باشند.
وی ادامه داد: اجرای طرح تعادل‌بخشی به منابع آب زیرزمینی نیازمند عزم جهادی و ایثار مدیران آب است و همانطوریکه در دوران دفاع مقدس همگی بسیج شدیم و با تمام توان از تمامیت اراضی کشور دفاع کنیم، باید برای دفاع همه جانبه از منابع آبی کشور نیز همگی بسیج شویم و دست به‌دست هم بدهیم تا منابع آبی کشور را به بهترین شکل ممکن حراست کنیم.
میدانی با تاکید بر لزوم جدیت و قاطعیت مدیران آب کشور برای اجرای این طرح، گفت: اگر مدیران امور آب کشور غفلت کنند و این فرصت را از دست بدهند مورد سرزنش نسل حاضر و آیندگان قرار خواهند گرفت؛ اگر مدیری احساس می کند انگیزه کافی را برای ورود به این عرصه ندارد هرچه زودتر تکلیف خود را روشن کند.
وی افزود: امروز همه شاهد هستید که تمام فناوری کشور و فضای مجازی غالبا بحثبحران و کمبود آب را مطرح می‌کنند و ما مدیران آب کشور در خط مقدم برنامه‌های نجات‌بخشی قرار داریم و همه انتظار دارند که در این خصوص نقش خود را به بهترین شکل ایفا کنیم.
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه " تا کی باید روضه خوان این مصیبت عظما باشیم "، گفت: در سال‌های گذشته تمام هم و غم ما این بوده که چه کسانی حاضر هستند که کمر همت ببندند تا با تاراج آب‌های زیرزمینی مقابله کنند و هم اکنون فرصت این مقابله رسیده است.
وی افزود: خشکسالی، لطف خداوندی بوده تا ما به خودمان بیاییم و از خواب غفلت بیدار شویم و خود را آماده کنیم تا هم نسبت به رویکرد غلط تاراج منابع آب واکنش نشان دهیم و هم در شرایط حساس و بحرانی بتوانیم با بهترین شکل ممکن منابعی آبی سطحی و زیرزمینی را مدیریت کنیم.
معاون وزیر نیرو از حمایت سه قوای کشور از اجرای طرح تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی خبر داد و گفت: وزارتخانه‌های مختلف و قوه قضائیه و قوه مققنه برنامه‌های پیوسته ای در خصوص حمایت از این طرح دارند تا در زمان حرکت، طرح تعادل بخشی و مدیریت و حراست از منابع آبی کشور با شکست مواجه نشود.
وی افزود: با تقویت ابزارهای نظارتی باید فعالیت چاه‌های غیرمجاز در همان مراحل اولیه فعالیت، متوقف شود نه اینکه سالها از چاه غیرمجازی برداشت شود و بعد از اینکه حسابی منابع آب زیرزمینی را به تاراج برد به فکر مسدود کردن آن بیفتیم.
میدانی با تاکید بر لزوم تغییر کشت در برخی دشتهای ممنوعه و بحرانی گفت: وزارت جهاد کشاورزی اخیرا تحقیقاتی انجام داده که بر اساس آن نشان میدهد که در کدام بخش از کشور چه محصولی مجاز برای کشت است که باید برای اجرایی شدن نتایج این تحقیقات تسریع شود.