به گزارش افکارنیوز، ستار محمودی در اولین همایش سراسری مدیران امور و روسای ادارات منابع آب شهرستان‌های کشور، اظهار داشت: هم‌اکنون در دنیا آب به نام طلای آبی نامیده می‌شود و نوبت این است که به عنوان یک سند مستند، آب به این نام مطرح شود.
وی افزود: وضعیت آب نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا به شرایط خاصی رسیده است، همه ما در دنیا در مقابل یک باید در تغییر رویه نسبت به آب قرار گرفته‌ایم.
قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه " بانک جهانی سیاست خود را به سمت سیاست " انرژی تشنه " برده است "، گفت: بانک جهانی نیز به این باور رسیده که تداوم تمدن بشر نیازمند سرمایه گذاری در بخش آب است.
وی ادامه داد: تا حدود ۲۰ سال پیش ۱۳۵ میلیارد مترمکعب منابع تجدیدشونده، ۲۵۱ میلی متر بارش و ۸۷ میلیارد مترمکعب روان‌آب سطحی داشتیم، اما این آمار آبی به تاریخ پیوست و هم‌اکنون حدود ۱۲۰ میلیارد منابع تجدیدشونده داریم و با این میزان، روان‌آب‌ها به ۴۶ میلیارد مترمکعب رسیده و ۴۸ درصد کاهش یافته است.
محمودی تصریح کرد: در همین سال‌ها درجه حرارت ۱.۵ درجه زیادتر شده و از طرفی صنایع و کشاورزی و شرب تقاضای بیشتری دارند و محیط زیست هم که دچار کمبودهایی شده، برای جبران کمبود خود به آب بیشتری نیاز دارد.
وی افزود: با توجه به شرایط جدید در مدیریت منابع آب با یک سری باید و یک سری نباید مواجه هستیم که اولین بایدِ ما این است که مدیر ما مدیر منابع آب باشد و اگر انگیزه کافی و موثر نداشته باشد کار در این حوزه موثر نخواهد بود.
قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه " مدیریت منابع آب یک تخصص است "، گفت: در سال‌های گذشته ما بیشتر مجری بخش آب بوده‌ایم تا مدیر این بخش. انرژی خود را در اجرای پروژه ها گذاشتیم و هیچگاه از خود نپرسیدیم که بیلان آب منطقه، تراز آب زیرزمینی و وضعیت آب منطقه چگونه است.
وی ادامه داد: بایدِ دیگر، هدفمند بودن کار است، ما از میزان آب موجود، ۸۰ تا ۸۵ درصد منابع خود را مصرف می کنیم، در حالی که استاندارد مصرف جهانی ۴۰ درصد است و این وضعیت ما را به سمت ورشکستگی منابع آب پیش می‌برد.
قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه " در این وضعیت باید به سمت صرفه‌جویی در مصرف منابع آب به ازای تولید هر کیلوکالری انرژی و محصول برویم "، گفت: مدیریت منابع باید مجهز به بانک اطلاعاتی به‌روز و مناسب باشد، باید آمار و اطلاعات منابع و مصرف آب به طور دقیق استخراج شود و وزارت نیرو مرجع این آمار و اطلاعات باشد.
محمودی، یکی از آفت‌های بخش آب را تغییر نگاه حوضه‌ای به نگاه محلی دانست و گفت: متاسفانه برخی مدیران ما نگاه محلی به آب دارند و قائل به استفاده از تمام پتانسیل آب در منطقه خود هستند در حالی که باید این نگاه به‌وجود بیاید که ما مسئول مناطق بالادست و پایین دست هم هستیم و با نگاه ملی باید به مدیریت منابع آب پرداخت.
وی افزود: نبایدِ مهم در منابع آب در این است که مدیریت خود را محدود به منطقه خود نکنیم و نگاه حوضه‌ای را تقویت کنیم، مدیر حوضه‌‌ای نمی تواند نقش سیاسی داشته باشد و باید عملکرد حوضه‌ای انجام دهد.
قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان اینکه " از ۶۰۹ دشت کشور حدود ۵۰ درصد ممنوعه و ممنوعه ی بحرانی است "، اذعان داشت: حال منابع آب زیرزمینی خوش نیست و باید با اقدام‌هایی همچون ساماندهی چاه‌های غیر مجاز، تغذیه مصنوعی، آبیاری مدرن، فرهنگ‌سازی، نقشه راه روشن و ضرورت کار با همدیگر برای این موضوع اقدام جدی و اساسی انجام داد.
وی ادامه داد: آب صرفه‌جویی شده نباید به توسعه کشاورزی و افزایش سطح زیرکشت ختم شود که اگر اینگونه باشد ما زیان کرده‌ایم، مدیران آب در نشست‌های هماهنگی شهرستان و استان باید بر این نکته اصرار داشته باشند، چرا که توسعه کشاورزی باید با افزایش راندمان تولید باشد نه با مصرف آب بیشتر.
قائم مقام وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ما در واگذاری فعالیتها به بخش خصوصی در ساختار حوضه آبی بیش از حد نگران هستیم، باید برای این موضوع فکری کرد و اقدام قاطعی در این مورد انجام داد، باید از نقش تصدی گری بیرون آمده و نقش کارفرمایی خود را داشته باشیم.