به گزارش افکارنیوز، بازار مسکن از اواخر بهار سال گذشته وارد دوران رکود خود شد، رکودی که همچنان ادامه دارد و اقدامات محتاطانه دولت نیز نتوانسته تاثیری در آن داشته باشد. دیماه سال گذشته دولت با هدف تحریک بازار وام ساخت خرید مسکن رابه ۳۵ میلیون تومان افزایش داد، اقدامی که دستاوردی به همراه نداشت.

امسال نیز رکود بازار مسکن تداوم داشت و علی رغم خوش‌بینی برخی مسئولان و کارشناسان، بخش مسکن کمتر از یکماه مانده به تحویل سال همچنان راکد است و آمارهای مرکز آمار ایران در خصوص صدور پروانه‌های ساختمانی گواهی بر این ادعاست.
دست‌اندرکاران بازار مسکن هشدار می‌دهند در صورت ادامه وضعیت کنونی مسکن در آینده‌ای نزدیک به دلیل عدم ورود سرمایه‌ به بخش مذکور شاهد افزایش تقاضا و کاهش عرضه خواهیم بود. البته این فقط یک روی سکه است و رکود مسکن گریبانگیر کارخانجات تولید مصالح ساختمانی شده به‌طوریکه در ماه‌های اخیر علاوه بر توقف تولید سیمان و کاشی و سرامیک، قیمت تیرآهن نیز کاهش‌ قابل توجهی داشته است.
بر اساس این گزارش چندی پیش رییس اتحادیه آهن فروشان با اشاره به اینکه این روزها بازار خرید و فروش آهن و فولاد در رکود زیادی به سر می برد به تسنیم گفته بود: ذوب آهن به دلیل تأمین نقدینگی، محصولات خود را کمتر از قیمت تمام شده وارد بازار می‌کند که این موضوع خود بر مشکلات آهن فروشان افزوده است.
محمد آزاد با بیان اینکه پیش از این فروشندگان آهن قراضه را هر کیلو ۱۲۰۰ تومان به فروش می رساندند، افزود: اما امروز هر کیلو آهن قراضه را ۸۰۰ تومان هم نمی خرند.
از سوی دیگر به دلیل عدم تقاضا برای ساخت‌وساز در کشور(پروژه‌های عمرانی و مسکن) باعثشد تا از اوایل دیماه‌ امسال کارخانجات سیمان به ناچار " توقف خود خواسته تولید " را اجرایی کنند. البته پیش از این یعنی در تابستان امسال نیز به واسطه رکود پروژه های عمرانی کشور کارخانجات تولید سیمان وارد رکود شده بودند.
این در حالی است که تبعات رکود بخش مسکن گسترده شده و یک قربانی جدید گرفت. ماجرا از این قرار است که کارخانجات تولید کاشی و سرامیک نیز به سرنوشت کارخانجات تولید سیمان دچار شده اند. به گفته مدیر انجمن کاشی و سرامیک، تولید این نهاده‌های ساختمانی به مدت ۴۵ روز متوقف می‌شود تا انباشت محصولات در کارخانه‌ها برطرف شود.
به گزارش تسنیم، شماری از دولتی‌ها از جمله وزیر راه و شهرسازی سخت به‌دنبال افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن به ۸۰ میلوین تومان با هدف رونق‌ بازار مسکن هستند، اما در نقطه مقابل برخی مسئولان بانک مرکزی از بیم تبعات منفی اجرایی شدن درخواست آخوندی با افزایش وام مخالف هستند.
با آنکه در تاثیرگذاری افزایش وام برای خروج از رکود تردیدهای جدی وجود دارد، اما در دو سال اخیر دولت نتوانسته آنطور که شایسته است اقدامی در راستای خروج بازار مسکن از رکود انجام دهد. بازاری که با بخشهای صنعتی متعددی بهطور مستقیم و غیرمستقیم ارتباط دارد و بروز هر نوع اتفاقی منفی در آن تبعات طولانی مدتی را بهدنبال دارد که تعطیلی موقت واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی تنها نمونهای از آن است.