به گزارش افکارنیوز، بانک مرکزی در روزهای پایانی هر سال و با نزدیک شدن به سال جدید و نوروز برنامه تامین اسکناس نو شب عید را اجرایی می کند و اسکناس‌های نو را روانه شعب بانک‌ها می‌کند تا بین مردم و متقاضیان اسکناس های تانخورده توزیع شود.

توزیع اسکناس‌های نو یکی از برنامه های پایان سال بانک‌ها برای تامین نیازهای مردم، سازمان‌ها و شرکت‌ها است که براساس برنامه ریزی بانک مرکزی، توزیع اسکناس‌های نو به بازار از طریق شعب منتخب و بانک‌های عامل انجام می شود.

البته توزیع اسکناس‌های نو همواره در طی سال و به صورت مداوم انجام می شود و چرخه ورود اسکناس نو به بازار و امحای اسکناس‌های فرسوده همواره در حال انجام است، اما در پایان سال ورود این اسکناس‌ها با حجم بالاتری اتفاق می افتد.

در آخرین ماه سال هم بانک مرکزی پیش بینی توزیع اسکناس‌های نو در حجم وسیع تر را کرده و به زودی برنامه آن عملیاتی خواهد شد و برای اجرا به بانک‌های عامل سراسر کشور ابلاغ می شود.

البته هر سال زمان توزیع اسکناس‌های نو شب عید توسط بانک مرکزی به بانک‌ها در نیمه دوم اسفند است و هر ساله بانک مرکزی شعب عرضه کننده اسکناس‌های نو را تعیین و طبق هماهنگی با بانک‌ها اعلام می کند تا مردم بتوانند از طریق مراجعه به آنها اسکناس نو دریافت کنند.

افزایش عرضه اسکناس نو در روزهای پایانی سال پاسخ به افزایش نیازی است که از سوی مردم صورت می گیرد و بانک مرکزی حجم اسکناس نویی که روانه بازار خواهد کرد را به زودی اعلام خواهد کرد.

در عین حال، بانک مرکزی برای ارائه خدمات بهتر به مردم در این ایام دستورالعملهایی را صادر می کند تا نیاز مردم به اسکناس نو و نقدینگی به هر میزان در خواستی در روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروز مرتفع شود تا هیچ مشکلی از لحاظ تامین نقدینگی مورد نیاز مردم و تهیه پول نو در روزهای مذکور وجود نداشته باشد.