به گزارش افکارنیوز، حمید چیت‌چیان در حاشیه نمایشگاه محیط زیست در دیدار خود از غرفه‌های سازندگان نیروگاه انرژی تجدید‌پذیر در مورد علت کم‌بودن ظرفیت ایجاد شده در بخش انرژی‌های نو گفت: سرمایه‌گذاری اولیه در نیروگاه‌های تجدید پذیر بالاتر است، اما هزینه‌های نگهداری سالانه آنها کمتر از سایر نیروگاه‌ها است.

وی افزود: وزارت نیرو برای حمایت بیشتر از انرژی‌های پاک اقدام کرده و هر کسی در منزل از سیستم فتوولتاییک(خورشیدی) استفاده کند، وزارت نیرو ۵۰ درصد هزینه نصب نیروگاه را می‌دهد.

تحمل جریمه نیروگاه فسیلی سخت است

وزیر نیرو با اشاره به تاثیر مثبت انرژی‌های تجدید‌پذیر در محیط زیست و اقتصاد کشور گفت: به خاطر استفاده از انرژی‌های فسیلی در آینده جریمه‌های سنگینی می‌شویم که تحمل آن برای کشور سخت است.

چیت‌چیان با اشاره به اقدامات وزارت نیرو در راستای تسهیل اخذ تسهیلات از صندوق توسعه ملی و بانک‌های کشور گفت: استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر راه جدیدی است که کاملا هموار نشده، اما امیدواریم با همت صنعتگران و حمایت بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و بانک‌ها با سرعت بیشتری در این زمینه حرکت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی برای بخش خصوصی در زمینهی انرژی تجدیدپذیر وجود ندارد، گفت: برق تولیدی مازاد مشترکین که به شبکه تزریق میشود نیز با قیمت ۴۶۵ تومان به ازای هر کیلووات خریداریم و هیچ مانعی نیز برای سرمایهگذاری خارجی و داخلی وجود ندارد.