به گزارشافکارنیوز،حسن رکنی، با اشاره به میانگین سرانه مصرف بالاتر از ۲۵ کیلوگرم در ایران گفت: ما هفتمین کشور تولید کننده گوشت مرغ هستیم.

وی افزود: با ملاحظه قیمت گوشت مرغ در یک سال گذشته ما به قیمت ۵۰۰۰ تومان هم می رسیم که قیمت منطقی نیست بلکه قیمت قابل قبول برای تولید و مصرف کننده حدود ۷ هزار تومان است.

رکنی با بیان این که در یک سال و نیم گذشته ما همواره تولید مازاد داشته ایم گفت: به این علت نیازی به ورود مرغ سرد به بازار وجود نداشت از این رو بخشی صادر و قسمتی هم ذخیره سازی شد.

وی تصریح کرد: این روند و خرید مرغ از تولید کنندگان تا ۵ بهمن ادامه داشت که با ملاحظه شروع افزایش قیمت ها، از دو تا سه روز بعد خرید قطع شد.

معاون وزیر کشاورزی با اشاره به افزایش تقاضا برای مرغ در بهمن ماه گفت: تولید مرغ به صورت خطی صورت می گیرد ولی در ماههایی از سال کشش بازار کمتر می شود و در برخی زمان ها از جمله ماه رمضان و عید مصرف بالاتر می رود.

وی افزود: میدان بهمن در تهران شاخص ترین محل عرضه مرغ به شمار می رود و در حالی که متوسط عرضه در این محل به طور متوسط ۳۰۵ تن در ماه است و این میزان در بهمن به متوسط ۳۲۳ تن می رسد، تا امروز ورودی میدان بهمن ۴۱۸ تن بوده است.

رکنی با بیان این که خوشبختانه ما از یک کشور وارد کننده به صادر کننده تبدیل شده به گونه ای که در سال ۹۳ تا امروز حدود ۶۵ هزار تن صادرات داشته ایم گفت: ظرفیت سردخانه ها معین است و تولید باید متناسب با بازار و توان صادراتی باشد.

وی افزود: ما مرغ سرد را به قیمت ۵۵۰۰ تومان و به وفور عرضه می کنیم.

در این مصاحبه یوسفی، رئیس اتحادیه پرورش دهندگان مرغ گوشتی نیز اواخر بهمن و اسفند را از ماه های پرتقاضا برای گوشت مرغ ذکر کرد و گفت: با افزایش تقاضا قیمت ها هم جا به جا می شوند.

وی افزود: قیمت ۵۰۰۰ تومان برای مرغ موجب ضرر و زیان تولید کنندگان می شود.

دارابی، مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغ داران گوشتی نیز در این گفتگو با اشاره به متولی شدن وزارت جهاد کشاورزی در امر تنظیم بازار گفت: این امر موجب شد تا نخستین بار از واردات مرغ بی نیاز شویم که خود نشان دهنده حمایت از تولید است.

وی افزود: ما الان حدود ۱۶۰ هزار تن مرغ منجمد در سردخانه ها داریم از این رو ما با کسری مرغ روبرو نیستیم.

دارابي تصريح کرد: مرغ سردي که توزيع مي شود با قيمت ۷۰۰۰ تومان خريداري و از کيفي ترين مرغ هاي توليد شده است.