به گزارشافکارنیوز،جاسوسی آمریکا و انگلیس از سیم‌کارت‌های تولیدی کمپانی جمالتو که مشخصا نام ایرانسل را هم در رده اپراتورهای مورد هدف جاسوسی قرار داده است، موجب شد تا سخنگوی ایرانسل توضیحاتی را در این باره به رسانه دولت ارائه کند.

در حالیکه همه چیز از افشاگری جدید ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا مبنی بر همکاری آژانس‌های امنیت ملی آمریکا و بریتانیا در هک کردن سیم‌کارت‌های شرکت Gemalto از سال ۲۰۱۰ شروع شد، آرش کریم بیگی مدیر روابط عمومی اپراتور دوم با بیان اینکه شرکت Gemalto از سال ۲۰۰۷ تاکنون یکی از تأمین‌کنندگان سیم‌کارت ایرانسل بوده است، گفت: از شرکت‌های دیگر نیز خرید داشته‌ایم اما نکته اینجاست که فرآیند خرید این سیم‌کارت‌ها ویژه بوده است به این صورت که ایرانسل در این خرید، تنها چیپ‌ست سیم‌کارت(سیم‌کارت خام) را خریداری می‌کرده است.

وی افزود: کلیدهای رمز (ki) مربوط به همه این سیمکارتها در ایران و توسط یک شرکت ایرانی تعیین و روی سیمکارت ثبت میشده است. به بیان دیگر از آنجا که این شناساگرهای رمزنگاری شده در داخل ایران برنامهریزی میشوند عملاً چیزی در آن سوی مرزها وجود ندارد تا سازمانهای جاسوسی آمریکا و بریتانیا بتوانند با استفاده از آن، از کاربران ایرانی شنود کنند.