به گزارشافکارنیوز،حمیدرضا تشیعی با بیان آنکه از ابتدای پاییز امسال نشست‌های مقابله با کم‌آبی در کشور برگزار شده و اقدام‌های اضطراری لازم برای تامین آب و مدیریت مصرف در این نشست‌ها بررسی و تصویب شده است، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌‌شود متوسط دمای هوا در سال آینده ۱.۵ درجه گرم‌تر شود.

وی تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی افزایش دمای هوا و کاهش ذخایر منابع آبی، رویکرد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برای تامین آب در سال آینده و به‌ویژه تابستان ۹۴ اجرای پروژه‌های مدیریت مصرف آب است.

تشیعی ادامه داد: شرکت‌های آب و فاضلاب به‌ویژه در استان‌هایی که با محدودیت شدید منابع آبی مواجه هستند، ملزم به اجرای مصوبه‌های مقابله با کم‌آبی شده‌اند.

وی افزود: در سناریوی بدبینانه تدوین‌شده، ۵۴۷ شهر کشور در شرایط تنش آبی قرار دارند که این تعداد در سال گذشته ۵۱۷ شهر بود ضمن آنکه براساس این سناریو، ۲۴ مرکز استان در شرایط تنش آبی قرار دارند که این تعداد در سال گذشته ۱۲ مرکز استان گزارش شده بود.

تشیعی با بیان آنکه برای عبور از پیک مصرف تابستان ۹۴ به همکاری مشترکان برای صرفه‌جویی دست‌کم ۱۰ تا ۲۰ درصدی مصرف آب نیاز داریم، تصریح کرد: هم‌اکنون ۹ مرکز استان شامل شهرهای کرمان، بندرعباس، سنندج، تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، کرج و همدان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند که صرفه‌جویی دست‌کم ۲۰ درصدی مشترکان برای تامین پایدار آب شرب ضروری است.

وی همچنین سه مرکز استان شامل شهرهای بوشهر، زنجان و سمنان را در وضعیت نارنجی به لحاظ شرایط آبی برشمرد و از مشترکان این شهرها خواست دست‌کم ۱۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین ذخیره آب سدهای تامین‌کننده آب شرب در کشور را معادل ۳۲ درصد حجم مخازن این سدها اعلام کرد و گفت: این میزان در سال گذشته ۳۶ درصد گزارش شده بود که اکنون با کاهش چهار درصدی مواجه هستیم و این به معنای تشدید تنش آبی در کشور است.

*کاهش ۱۸ میلیارد متر مکعبی بارش ها


وی اظهار داشت: حجم بارندگی‌های سالانه در هفت سال اخیر از ۱۲۰ میلیارد مترمکعب با ۱۸ میلیارد مترمکعب کاهش به ۱۰۲ میلیارد مترمکعب رسیده است که این میزان کاهش معادل حدود سه برابر مصرف سالانه آب شرب کشور و ۱۸ برابر مصرف سالانه آب شرب در کلان‌شهر تهران است.

وی افزود: مجموع حجم آب معادل برف کشور نیز هم‌اکنون معادل ظرفیت ذخیره آب سد امیرکبیر(کرج) است.

تشیعی با بیان آنکه پیشبینی میشود متوسط دمای هوا در سال آینده ۱.۵ درجه گرمتر شود، اصریح کرد: با توجه به پیشبینی افزایش دمای هوا و کاهش ذخایر منابع آبی، رویکرد شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برای تامین آب در سال آینده و بهویژه تابستان ۹۴ اجرای پروژههای مدیریت مصرف آب است.