به گزارشافکارنیوز،آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در روزهای نخست سال ۹۴ با ابلاغ بخشنامه ای به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور قیمت دیه کامل از ابتدای سال جاری را یک میلیارد و ششصد و پنجاه میلیون ریال اعلام کرد.

در پی اعلام نرخ جدید دیه در سال جاری بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه در حال تصمیم گیری برای حق بیمه سالیانه بیمه اجباری شخص ثالثانواع وسایل نقلیه در سال ۹۴ هستند.

کسب اطلاع خبرنگار تسنیم از بیمه مرکزی حکایت از آن دارد که از روز قبل مسئولان ارشد صنعت بیمه درحال رایزنی با شرکت‌های بیمه هستند تا افزایشی در حق بیمه های شخص ثالثدر سال جاری رخ ندهد.

هر چند در جلسه روز قبل رسماً توافقی بین بیمه‌ای ها صورت نگرفت و به همین خاطر بناست در روز جاری هم جلسه دیگری برای تصمیم گیری نهایی در بیمه مرکزی با حضور بیمه‌ها برگزار شود.

البته هر گونه تصمیم گیری در اینباره منوط به اجماع نظر فعالان صنعت بیمه است و باید منتظر ماند و دید چه تصمیمی درباره نرخ های جدید حق بیمه های شخص ثالثاتخاذ خواهد شد.

در سال ۹۳ در پی افزایش ۳۱.۶ درصدی نرخ دیه از سوی قوة قضاییه، بیمه مرکزی ج. ا.ا بر اساس قوانین و مقررات مربوط، حق بیمه شخص ثالث خودروها را با حداکثر ۲۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل تعیین و ابلاغ کرده بود.