به گزارشافکارنیوز،عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در سال ۹۴ اولین فاز توسعه بندر چابهار مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت از مذاکرات مفصل با منابع دست اول تامین هواپیما در جهان خبر داد و گفت: جزئیات مسکن اجتماعی تا پایان فروردین اعلام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: همزمان با مذاکرات ۱ + ۵ مذاکرات مفصلی با شرکت‌های تامین کننده ناوگان هوایی انجام دادیم زیرا که ناوگان هوایی کنونی مناسب و درخورشان ملت ایران نیست و باید سرمایه گذاری عمده‌ای در ناوگان صورت گیرد و مذاکرات مفصلی را با منابع دست اول تامین هواپیما در سطح جهانی دنبال می‌کنیم تا با لغو تحریم با فوریت قرارداد‌ها را منعقد کنیم.

آخوندی عنوان کرد: همزمان با نوسازی ناوگان باید بتوانیم شرکت‌های بزرگ هواپیمایی ایران را بازسازی ساختاری کنیم زیرا که تعداد شرکت هواپیمایی در ایران زیاد است اما لزوماً قدرت رقابت بین المللی ندارند که در اولین مرحله وزارت راه و شهرسازی بازسازی ساختاری شرکت هما و تبدیل آن به یک شرکت معتبر بین المللی و درخورشان ملت ایران را انجام می‌دهد.

وی توضیح داد: افزایش میزان سرمایه شرکت‌های هواپیمایی برای رقابت در سطح بین المللی باید انجام شود.

آغاز عملیات اجرایی ترمینال ۲ فرودگاه امام خمینی(ره) در تابستان

وزیر راه و شهرسازی در ادامه توضیحات خود در بخش هوایی به وضعیت فرودگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: در بخش ترمینال فرودگاه‌ها با توجه به اینکه فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) در وضع مناسبی نیست، ساخت ترمینال پنج آن آغاز شده است و تلاش می‌کنیم تا ۱۸ ماه به بهره برداری برسد.

وی اعلام کرد: عملیات اجرایی ترمینال ۲ فرودگاه امام خمینی(ره) نیز در تابستان امسال آغاز می‌شود.

آخوندی یادآور شد: ترمینال‌های فرودگاه‌های بین‌المللی به ویژه در مراکز استانهای خوزستان، اصفهان مورد بازنگری قرار گیرد زیرا که ترمینال‌های فرودگاه‌های کشور وضع خوبی ندارند و باید با بازسازی در وضع شایسته‌ای قرار گیرد.

بهره برداری از اولین فاز توسعه بندر چابهار در سال ۹۴


وزیر راه و شهرسازی در ادامه تشریه سیاست‌ها و برنامه‌های این وزارتخانه در سال ۱۳۹۴ به اشاره به اهمیت بخش بنادر و دریانوردی بیان داشت: در بخش دریا به دلیل شرایط و تنگناهایی که بود، کشورهایی که در شرایط عادی توان رقابت با ایران را نداشتند، فعال شدند و اکنون بخش عمده‌ای از بنادر در جنوب خلیج فارس فعال شده است.

وی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم بندر چابهار را در دریای عمان فعال کنیم و در سال ۹۴ اولین فاز توسعه بندر چابهار مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و ظرفیت آن از دو و نیم میلیون تن به ۸ و نیم میلیون تن افزایش پیدا می‌کند.

آخوندی اعلام کرد: فاز دوم توسعه بندر شهید رجایی تجهیز خواهد شد و با فعال شدن فاز سوم این بندر ظرفیت آن به شدت افزایش پیدا می‌کند و قدرت رقابتی برای این بخش به وجود می‌آید و با رفع تحریم‌ها خطوط بین المللی دریایی بیشتری در ایران به طور مستقیم فعالیت خواهند کرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ضرورت نوسازی ناوگان دریایی اظهار داشت: در حال حاضر کانتینرهایی که به مقصد ایران می‌آیند، ابتدا به جنوب خلیج فارس وارد و مجدداً بارگیری می‌شود و به ایران می‌آیند که برای هر کانتینر بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار فقط پول حمل و نقل مجدد صرف می‌شود و این هزینه‌ای است که بر دوش مردم ایران بار می‌شود.

وی در ادامه سخنانش گفت: در حوزه ریلی و جاده‌ای تسهیل تجارت را با اتصال شبکه‌های ریلی جهان و به ویژه منطقه شبکه‌های جاده‌ای و بزرگراهی آسیا پیگیری خواهیم کرد.

۱۰۰ لکوموتیو جدید وارد شبکه ریلی می‌شود


آخوندی افزود: در حوزه ریلی قراردادهای منعقد شده است که حداقل ۳۰۰ واگن مسافری جدید، بیش از ۲ هزار واگن باری در حوزه باری و ۱۰۰ لکوموتیو جدید وارد شبکه ریلی می‌شود و ناوگان ریلی نوسازی خواهد شد.

وی در ادامه به موضوع حمل و نقل ریلی حومه اشاره کرد و گفت: از تهران بحثحمل و نقل ریلی حومه را دنبال می‌کنیم و کرج، قم و شهرهایی که به تهران منتهی می‌شود دارای حمل و نقل ریلی به سمت تهران خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی افزود: در حوزه جاده هم پیگیر نوسازی ناوگان هستیم و هم کریدورهای توسعه ایران را فعال خواهیم کرد.

وی با اشاره به کریدورهای توسعه در کشور گفت: یک کریدور در جنوب از بندر امام تا گوادر در دست پیگیری داریم تا در واقع بتوانیم کل ساحل مکران و خلیج فارس دسترسی و کریدور بسیار خوب داشته باشیم.

آخوندی گفت: در کریدور شمال - جنوب هم از بندر امام خمینی(ره) تا بازرگان در غرب ایران در دستور کار است.

جزئیات مسکن اجتماعی تا پایان فروردین ماه اعلام می‌شود


وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در حوزه مسکن، بحثعمده انضباط شهری است که شهر‌ها قابل سکونت شود در حال حاضر اکثر کلان شهرهای ایران هوای سالم ندارد و گرفتاری بسیار زیادی دارد که در این زمینه امسال نیز بحثخط انضباط شهری را ادامه خواهیم داد و تلاش می‌کنیم شهر‌ها را قابل سکونت کنیم و از این وضع افسارگسیخته خارج شویم و سوداگران را از بازار مسکن خارج کنیم.

آخوندی توضیح داد: بازار مسکن به یک بازار اقتصادی که عرضه و تقاضای واقعی تعیین کننده باشد، تبدیل می‌شود.

وی ابراز داشت: ساخت حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را در سال برنامه ریزی کرده‌ایم که ۳۰۰ هزار واحد مسکونی شهری آن در بافت فرسوده عملیاتی خواهد شد و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نیز در روستا‌ها ساخته می‌شود.

وی افزود: در اواخر سال ۹۳ با هماهنگی وزارت وتعاون ورفاه اجتماعی برای طبقات کم درآمد، ساخت ۱۲۵ هزار واحد مسکونیبرنامه ریزی شده است که جزئیات طرح تا پایان فروردین ماه اعلام می‌شود و با این شیوه برای ۶۰ درصد تقاضای بازار مسکن برنامه ریزی شده است.

آیین نامه حقوق مسافر در بخش هوایی به زودی ابلاغ می‌شود


وزیر راه و شهرسازی گفت: برای حقوق مسافر سال گذشته در شورای هواپیمایی کشوری بحث‌های مفصلی شد و آیین نامه آن آماده شده است که به زودی ابلاغ خواهد شد.

آخوندی اظهار کرد: آیین حقوق مسافر به منظور توجه بیشتر به حقوق مسافر بیش ازگذشته، تهیه شده است و دارای مقدمات زیادی است که در واقع برنامه‌های تأخیری، پروازهایی که انجام نمی‌شود و شرایط مختلف حقوق مسافر در این آیین نامه تعیین خواهد شد.

آخوندی یا اظهار امیدواری از ابلاغ این آیین نامه در فروردین ماه اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی در آیین نامه حقوق مسافران بخش هوایی ناظر بر استیفای حقوق شهروند و مسافر خواهد بود.