به گزارشافکارنیوز،رییس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه وعده‌های دولت برای تسهیل فضای تجاری محقق شده است، گفت: با تصویب هیات وزیران طبقات تعرفه‌ای در سال ۹۴ از ۱۴ به ۱۰ طبقه کاهش یافته و این مصوبه از ابتدای سال جاری با ابلاغ به تمامی گمرک‌های سراسر کشور لازم الاجرا شده است.

طبق اعلام سازمان توسعه تجارت، افخمی راد در تشریح این تصمیم گفت: کمترین طبقه تعرفه‌ای ۴ درصد است که از کلیه کالاهای وارداتی دریافت می‌شود، بالاترین میزان تعرفه دریافتی نیز ۷۵ درصد است و بین این دو طبقه، ۸ طبقه دیگر با تعرفه‌های ۷،۱۰، ۱۵،۲۰، ۲۶،۳۲، ۴۰ و ۵۵ درصد قرار دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سال جاری حدود ۲۴۰ تعرفه افزایش پیدا کرده و بیش از ۱۲۰ تعرفه نیز کاهش یافته است. میانگین تعرفه‌های کشور در بخش کشاورزی و صنعت نیز از یک کاهش ۸ دهم درصدی برخوردار بوده است.

وی با تاکید بر ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی. سی، تصریح کرد: طبق مصوبه پیشین هیات دولت ثبت سفارش و واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی. سی ممنوع بوده و این مصوبه در سال ۹۴ نیز اجرا می‌شود، ضمن اینکه ثبت سفارش و ورود کالاهای گروه ۱۰ نیز با ارز متقاضی انجام شده و میزان سود بازرگانی کالاهای یاد شده نیز دو برابر است.

افخمی‌راد‌ با اشاره به تاثیر کاهش تعرفه‌ها در میزان قاچاق در کشور، یادآور شد: یکی از روش‌های مبارزه با قاچاق، تسهیل تجارت است. قاچاق وقتی کاهش می‌یابد که راه ورود قانونی کالا به کشور بسیار سخت، پیچیده و پرهزینه باشد. در این صورت واردکنندگان بیشتر به سمت راه‌های غیرمجاز هدایت می‌شوند؛ بنابراین هرچه تعداد طبقات کمتر شود، راه کسب‌وکار تسهیل می‌شود و امکان تخلف نیز به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: ما با حذف موارد غیرضروری از نظام تعرفه‌های کشور درصدد هستیم تا فضای تجاری را ساده‌سازی کنیم و در این راستا بسیاری از زیرنویس‌های تعرفه‌ای حذف شده، یکسان‌سازی‌های لازم صورت پذیرفته و روند نزولی‌ای را در نظام تعرفه‌ها شاهد هستیم.

رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه با بیان اینکه همواره در ارتباط با تعرفه‌ها بحثحمایت از تولید داخل مطرح بوده است، تاکید کرد: در ارتباط با بحثتعرفه‌ها باید ترتیبی اتخاذ شود که از تولید داخل حمایت منطقی، معقول و زمان‌داری صورت پذیرد. برای حمایت از تولید، لازم نیست که سالیان دراز با دیوار تعرفه از آن حمایت کنیم، بلکه باید هر صنعت بعد از مدتی از حمایت تعرفه‌ای رها شود تا در فضای رقابتی رشد کند.

افخمیراد در پایان اظهار امیدواری کرد که سال ۹۵ طبقات تعرفهای به ۸ طبقه کاهش یابد و سال ۹۶ نیز طبق برنامههای صورتگرفته تنها ۶ طبقه تعرفهای را شاهد باشیم.