به گزارش افکارنیوز، جدیدترین آمار صندوق بین‌المللی نشان می‌دهد که با کاهش نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۴ به نصف سال ۲۰۱۳، جایگاه ایران از این لحاظ در جهان بهبود یافته است.

بر اساس برآوردهای این نهاد بین‌المللی، ایران در سال ۲۰۱۲ رتبه نخست و در سال ۲۰۱۳ پس از ونزوئلا و سودان رتبه سوم نرخ تورم بالا در جهان را به خود اختصاص داده بود.

اما در سال ۲۰۱۴ با کاهش نرخ تورم از ۳۴.۷ درصد سال ۲۰۱۳ به ۱۵.۵ درصد، جایگاه خود را از این لحاظ در رتبه‌بندی جهانی در میان ۱۸۷ کشور جهان ۲ پله بهبود داد و در جایگاه پنجم قرار گرفت.

البته پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۵ افزایشی است و انتظار دارد که رقم نرخ ایران در سال جاری میلادی به ۱۶.۵ درصد افزایش یابد اما ایران در جایگاه نهم قرار می‌گیرد که ۴ پله بهبود را نشان می‌دهد.

ونزوئلا با تورم ۶۱.۱ درصدی در رتبه نخست قرار گرفته و سودان با تورم ۳۶.۹ درصدی در جایگاه دوم از این لحاظ نشسته است. مالاوی با نرخ تورم ۲۳.۷ و بلاروس با نرخ ۱۸.۱۰ نیز در جایگاه‌های سوم و چهارم قرار دارند.

رتبه‌های ششم تا دهم کشورهای جهان از لحاظ تورم به این ترتیب است: غنا ۱۵.۴۸ درصد، آفریقای مرکزی ۱۴.۹ درصد، مغولستان ۱۲.۹ درصد، اریتره ۱۲.۲ درصد، اوکراین با ۱۲.۱ درصد.

نرخ تورم برخی کشورهای نیز به این شرح است: ژاپن ۲.۷ درصد، روسیه، ۷.۸درصد، هند ۵.۹ درصد، چین ۱.۹ درصد و آمریکا ۱.۶ درصد، برزیل ۶.۳ درصد، مصر ۱۰ درصد، عراق ۲.۲ درصد، ترکیه ۸.۸ درصد، پاکستان ۸.۶ درصد، امارات ۲.۳ درصد، فرانسه ۰.۶ درصد و آلمان ۰.۷ درصد.