گروه اقتصادی -

مدیران آمریکایی با کت و شلوار و کفش کتانی به دنبال راهنمای خود در پیاده‌روهای باریک پایتخت ایران قدم می‌زنند، کشوری که آمریکا زمانی آن را بخشی از " محور شرارت " نامید.

به گزارشافکارنیوز؛ نیویورک تایمز می نویسد: مقصد آنها یکی از مجلل‌ترین رستوران‌های تهران است. آن‌ها در این رستوران در حالی‌که ترانه " هپی " فارل ویلیامز از بلندگوهای سیستم صوتی پخش می‌شد، مورد استقبال گرم مشاوران تجاری و مقامات ایرانی قرار گرفتند.

ند لامونت، کارآفرین خدمات دیجیتال و سیاستمدار پیشین، در حالیکه لیوان آب‌هویجی بدست دارد می‌گوید: " این‌جا همه ما را دوست دارند. "

هفته گذشته، در حالی‌که دولت اوباما و کنگره بر سر جزئیات توافق هسته‌ای ایران با هم کلنجار می‌رفتند، گروهی متشکل از ۲۴ مدیر آمریکایی، ایران را برای بررسی اوضاع زیر پا می‌گذاشتند. البته، سازمان‌دهندگان این سفر توضیح دادند، این یک هیئت تجاری نیست. دیک سیمون، از موسسان سازمان مدیران جوان، می‌گوید: " ما توریست هستیم. اما طبیعتا بسیاری در شرکت ما پتانسیل کار کردن در این‌جا را دارند. "

شرکت‌های آمریکایی بخاطر تحریم‌ها از فعالیت در ایران منع شده‌اند. برخی از این شرکت‌ها امیدوارند، با لغو تحریم‌ها بتوانند وارد بازار ایران شوند.

گروه شامل افرادی از رشته سرمایه‌گذاران مالی، مدیران تجاری از صنایع مختلف از جمله املاک، بهداشت و بیمه بودند. برنامه‌ریز این سفر را، که سومین دیدار این گروه از جمهوری اسلامی محسوب می‌شود، افرادی از سازمان مدیران جوان بر عهده داشتند. آقای سایمون می‌گوید: " لیست انتظار درست کرده بودیم. آینده ایران بسیار جذاب است. "

آقای لامونت و دیگران، پس از دیدار از آثار باستانی شیراز، هفته پیش وارد تهران شدند. آن‌ها تحت نظارت شدید مراقبان دولتی قرار بودند. آقای لامونت می‌گوید: " آن‌ها نمی‌خواستند هیچگونه مشکلی برای ما پیش بیاید. اما آزاد بودیم هرجا می‌خواهیم برویم. "

این گروه در شهر مقدس قم با یک آیت‌الله اصلاح‌طلب دیدار کردند که به آن‌ها گفت، ایران در حال تغییر بزرگی است. آقای لامونت می‌گوید: ‌ " پرسیدم شعار مرگ بر آمریکا چه می‌شود؟ و او پاسخ داد، این شعار مربوط به دوران متفاوتی است. این یک ایران جدید است و چنین پیامی بسیار امیدوارکننده و متفاوت است. "

روز پنجشنبه، سیروس رزاقی از مشاوران تجاری برجسته ایران و سخنرانان دیگر از پتانسیل اقتصاد ایران برای سرمایه‌گذاران ماجراجوی آمریکایی گفتند. آقای رزاقی می‌گوید: " به هر حال این‌ها توریست‌های معمولی نیستند. آن‌ها آمریکایی‌های ثروتمند، پرقدرت و پرنفوذی هستند. به نظر من، آن‌ها علاوه بر چشیدن فرهنگ ایرانی، به بازار عظیم ایران هم علاقه دارند. "

نصرالله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات ایران به حضار گفت، ایران یکی از متصل‌ترین کشورهای منطقه است. وی گفت: ‌ " انتظار می‌رود تعداد تلفن‌های هوشمند در این کشور ۸۰ میلیونی دو برابر شود و به ۴۰ میلیون دستگاه برسد. ما شبکه‌های ۳G و ۴G داریم. به سرعت به جلو پیش می‌رویم. "

کریستوفر شرودر، از سرمایه‌گذران این گروه در بخش فناوری پتانسیل زیادی می‌بیند. وی گفت: ‌ " با زنان جوانی دیدار کردم که نسخه‌های ایرانی Amazon و Groupon را اداره می‌کنند. این‌ها واقعا آینده دارند. "

اما مشخص است هنوز موانعی وجود دارد. ریچارد کوهن، از سازندگان املاک نیویورکی به خط‌ افق تهران اشاره می‌کند و می‌گوید: " وقتی از این پنجره نگاه می‌کنم، ۱۸ جرثقیل می‌بینم. فقط یکی از آن‌ها کار می‌کند. در تمام زندگیم این‌همه آسمان‌خراش نیمه‌کاره ندیده بودم. معنای این چیست؟ "

اما به رغم مذاکرات اخیر ایران و آمریکا و دورنمای روابط بهتر بین دو کشور، تب و تاب انقلابی ایران هنوز مشهود است. در شیراز، در مقبره کوروش، گروه از کنار بیلبوردی عبور می‌کنند که روی آن پیامی به زبان انگلیسی از آیت‌الله خمینی به چشم می‌خورد که می‌گوید: " دنیا باید بداند تمام مشکلات ایران و مسلمانان به خاطر سیاست‌های بیگانگان و آمریکاست. مسلمانان عموما از بیگانگان متنفرند، مخصوصا از آمریکا. "

با این حال، مدیران آمریکایی میگویند از استقبال و مهماننوازی ایرانیها شگفتزده شدهاند. جنیفر ادامز بالداک، از مدیران پیشین صنعت چاپ میگوید: "به هر حال، به نظر من ایرانیها واقعا میخواهند دوباره به جهان وصل شوند. میخواهند پیش بروند."