به گزارش افکارنیوز، رویترز اعلام کرد: اوپک روزانه حدود دو میلیون بشکه نفت مازاد تولید می کند که بیشترین مازاد تولید در یک دهه اخیر محسوب می شود. آمارها نشان می دهد اوپک در سه ماهه نخست سال جاری میلادی روزانه سی میلیون و دویست هزار بشکه نفت تولید کرده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد انتظار می رود تولید اوپک در چهار ماهه دوم امسال به روزانه بیش از ۳۰ میلیون و سیصد و شصت هزار بشکه برسد. برخی از تحلیلگران می گویند اعضای اصلی اوپک از جمله عربستان، ‌ عراق، کویت و امارات تولید خود را در چند ماه اخیر در تلاش برای تقویت سهم خود در بازار پیش از برداشته شدن احتمالی تحریمهای اقتصادی تحمیلی علیه ایران افزایش داده‌اند؛ اما تقاضا برای نفت اوپک بسیار کمتر از این میزان است.

برخی طرفهای اصلی در بخش نفت از جمله اوپک و آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کردند تقاضای برای نفت اوپک در سه ماه نخست سال جاری میلادی به بیست و هشت میلیون و سیصد و چهل هزار بشکه برسد. انتظار می رود این رقم اندکی افزایش یابد و در سه ماهه بعدی به بیست و هشت میلیون و سیصد و هفتاد هزار بشکه برسد. بدین ترتیب، مازاد تولید در سه ماهه اول یک میلیون و نهصد و بیست هزار بشکه و در سه ماهه دوم یک میلیون و نهصد و نود هزار بشکه خواهد بود.