به گزارش افکارنیوز، اتاق ایران اعلام کرد: حسین نقره کار شیرازی دبیرکل اتاق ایران با اشاره به بیش از ۵ قرن روابط دوستانه و تجاری بین ایران و آلمان اظهار داشت: در آستانه تحول بزرگ توسعه همکاری های ایران با دوستان اروپایی هستیم و امیدواریم پس از وقفه ای که براثر تحریم ها ایجاد شده بود، به اوج روابط تجاری خود برسیم.

دبیرکل اتاق ایران ادامه داد: با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های دو کشور، تمام امکانات برای شروع مجدد، توسعه و پیشرفت همکاری های اقتصادی وجود دارد.

وی افزود: در شروع دوره کار دولت جدید شاهد هیات های متعددی از آلمان و اکثر کشورهای اروپایی بوده ایم که این نشان‌دهنده علاقه مندی کشورهای اروپایی خصوصا آلمان به افزایش همکاری های اقتصادی است.

نقره کار شیرازی تصریح کرد: ایران یک موقعیت ژئواستراتژیک در منطقه دارد، با ۱۵ کشور همسایه است که ۱۲ تا از این کشورها نفتی هستند، یک بازار ۴۰۰ میلیون نفری دارد و همچنین ایران مرکز ثقل همکاری های گسترده بین آسیا و اروپا است. با توجه به این شرایط فوق العاده، همکاری‌های اقتصادی دو کشور منحصر به روابط دوجانبه نخواهد شد و به همکاری های سه و چند جانبه هم خواهد انجامید.

دبیرکل اتاق ایران در پاسخ به سوال کارشناس بانکی آلمان در خصوص تعرفه گمرک در مناطق آزاد تجاری ایران گفت: از سرمایه گذاران خارجی در تمامی نقاط ایران خصوصا مناطق آزاد تجاری استقبال می شود و برای سرمایه‌گذاران خارجی در این مناطق معافیت گمرکی و مالیاتی وجود دارد.

نقره کار شیرازی در جواب به سوال وکیل و مشاور سرمایه گذاران آلمانی درخصوص آزادسازی نرخ ارز یا تک نرخی بودن ارز؛ اظهار داشت: در جهت ثبات سیاسی و اقتصادی قدم های خوبی برداشته شده و درحال حاضر تورم کاهش پیدا کرده و موارد دیگر هم تحت کنترل است و امیدواریم بعداز ثبات اقتصادی، برون رفت رکود اقتصادی و کاهش تورم به آزادسازی و تک نرخی بودن ارز برسیم.

وی به سوال بازار رقابت را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: سوابق روابط ایران و آلمان خصوصا در بخش صنعت بسیار درخشان است و آلمانی ها را با صنایع بسیار موفق آن می شناسیم. در دوران سختی و تحریم ناچار به تغییر بازار شدیم و نیازهای خود را از کشورهایی تامین می کردیم که کالاهای ایرانی به آن کشورها صادر می‌شد.

دبیرکل اتاق ایران با توضیح اجمالی در مورد پروژه های خط لوله گاز در داخل و خارج کشور و همچنین اعلام آماری حجم مبادلات تجاری با کشورهای ترکیه، عراق، افغانستان و روسیه ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک شاهد افزایش چندین برابری حجم مبادلات با این کشورهای همسایه خود خواهیم بود.

نقره کار شیرازی در خصوص ذخایر انرژی و اتمام ذخایر فسیلی گفت: ایران دومین کشور ذخایر گاز و سومین کشور نفتی منطقه است. از سالهای قبل از انقلاب مطالعات و بررسی های لازم در زمینه انرژی بادی، خورشیدی، زمین گرمایی و مصرف بهینه از انرژی اتمی در زمینه جایگزین شدن ذخایر فسیلی انجام شده است.

وی در پایان خواستار اعتماد دو طرفه شد و تصریح کرد: روابط تنها برحسب تفاهم و توافق نباشد بلکه برحسب اعتماد طرفین باشد تا به این وسیله منشاء خدمات بزرگ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، هنری، ورزشی و علمی شود.

در ادامه این دیدار، آلبرشت رئیس هیات و مدیرعامل شرکت گلوبال بریدجز با ابراز خرسندی از حضور در ایران، گفت: هدف از این سفر این است که درک و شناخت بهتر و بیشتری از کشور ایران داشته باشیم و از نزدیک با ایران و ایرانیان آشنا شویم.

وی ادامه داد: اعضاء هیات متشکل از افراد مختلف در زمینه های کاری متفاوت از جمله علمی، رسانه ای، سیاسی، اقتصادی و بانکی هستند و برای رسیدن به شناخت بهتر سوالات زیادی مطرح است.

در پایان مدیرعامل شرکت گلوبال بریدجز با ابراز امیدواری برای شروع همکاری های اقتصادی با ایران، وفا به عهد و اعتماد را در توسعه همکاری های اقتصادی بین دو کشور حائز اهمیت دانست.