به گزارش افکارنیوز، رضا پدیدار با اشاره به انحلال شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت که هفته گذشته توسط مسئولان ارشد وزارت نفت صورت گرفت گفت: متاسفانه وعده مسئولان نفتی مبنی بر توسعه ساخت و بومی سازی کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت تاکنون محقق نشده است.

رضا پدیدار با اشاره به موانع پیش روی طراحی، ساخت و تولید انواع کالا و تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز در کشور، تصریح کرد: علاوه بر مشکلات مربوط به تولید، فضای کلی کسب و کار نیز در کشور ما بسیار سخت و پیچیده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه اتخاذ سیاست‌های کوچک‌سازی برای کارآمدسازی دولت لازم است، اظهار داشت: در شرایط فعلی متاسفانه بیشتر رویه‌های محافظه‌کارانه در صنعت نفت غالب شده و اقدامی مانند انحلال شرکت کالای نفت تهران، از همین دست اقدامات است که نه تنها فایده‌ایی در پی نخواهد داشت، بلکه بر مشکلات بدنه وزارت نفت خواهد افزود.

وی اظهار کرد: براساس قانون، قرار است که شرکت‌های اقماری وزارت نفت به بخش خصوصی واقعی واگذار شوند، اما این رویه به درستی دنبال نمی شود.

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه انتقال شرکت کالای نفت به بدنه وزارت نفت، موجب تشدید فضای رانتی موجود خواهد شد، خاطرنشان کرد: براساس قانون، به جای الحاق شرکت‌ها به بدنه وزارتخانه، آنها باید به بخش خصوصی واقعی واگذار شوند.

وی گفت: تصمیمی که اتخاذ شد نتیجه یک نگاه محافظه‌کارانه بود و شایسته وزیر مقتدری مانند مهندس زنگنه نبوده و نیست.

وی تاکید کرد: همانطور که گفته شد براساس مصوبات قانونی بنا بود که شرکت های خدماتی وزارت نفت مانند شرکت کالای نفت به بخش خصوصی واقعی واگذار شود تا از توانمندی موجود به درستی استفاده شود، ولی با این تصمیم محافظه‌ کارانه شرکت کالای نفت به یک مدیریت در دل وزارت نفت تبدیل شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به تبعات این تصمیم اظهار داشت: این تصمیم نه تنها گشایشی در شرایط موجود ایجاد نخواهد کرد، بلکه بدنه وزارت نفت را سنگین‌تر خواهد کرد و هزینه‌های جاری آن مشکلات بیشتری برای وزارتخانه ایجاد خواهد کرد.

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات نفت در ادامه گفت: تصمیم‌های از این دست متاسفانه لابی های پیچیده گرفتن سفارش در وزارت نفت را تقویت خواهد کرد.

پدیدار با اشاره به اهمیت کوچک‌سازی دولت ادامه داد: اگر می‌خواهیم به سمت رشد اقتصادی گام برداریم، باید بدنه دولت را کوچک کنیم، نه این که با یک نگاه محافظه‌کارانه یک شرکت دولتی را منحل و آن را تبدیل به یک مدیریت کنیم.

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران همچنین با اشاره به مشکلات صنعت گفت: سازندگان موجود از خود دولت و وزارت صنعت و معدن پروانه بهره‌برداری گرفته‌اند، آن‌ها هم براساس برآوردهای دولت مبنی بر وجود طرح‌های توسعه‌ای در این عرصه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و دولت هم‌اکنون باید در این زمینه احساس مسئولیت کند که متاسفانه هیچ احساس مسئولیتی در دولت دیده نمی شود.

پدیدار در همین ارتباط ادامه داد: متاسفانه دولت نه تنها در برابر سازندگان و مجوزهایی که صادر کرده مسئولیتی احساس نمی‌کند، بلکه در مقابل با تشکل‌های صنعتی نیز در راستای سیاست های اقتصادی بسیار منفعل عمل می‌کند و در عمل خود را از توان قابل ملاحظه بدنه صنعت محروم کرده است.
وی خاطرنشان کرد: تشکل‌های صنعتی کشور به بلوغ خوبی رسیده‌اند و می‌توانند در تصمیم‌گیری کمک بزرگی برای دولت باشند، این در حالی است که دولت تنها از ۱۰درصد توان این تشکل‌ها استفاده می‌کند.

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت همچنین به سیاست‌های اعلامی دولت یازدهم در بدو شکل‌گیری اشاره کرد و گفت: دولت در سرآغاز کار اعلام کرد که از توان کارشناسی و اجرایی تشکل‌ها استفاده خواهد کرد، اما تاکنون هیچ تغییری در این زمینه رخ نداده است و همان روال پیشین دنبال می‌شود.

پدیدار اظهار داشت: در عمل شاهدیم که هیچ کدام از لایههای وزارت نفت اعم از مدیران ارشد، میانی و یا حتی بدنه کارشناسی به این توان داخلی اعتقاد ندارند و به همین دلیل هم از سازندگان داخلی حمایت نمیکنند.