گروه اقتصادی- سید جعفر سبحانی در گفت‌وگو با «افکارنیوز» در واکنش به نظر برخی نمایندگان مجلس درباره توقف مرحله چهارم مزایده استقلال و پرسپولیس اظهار داشت: نمایندگان می‌توانند در تمام مسایل کشور نظر دهند، ولی این‌که دوفوریت این موضوع تصویب شود، ارزیابی من این است که احتمال آن خیلی ضعیف است.

وی افزود: در سال گذشته همین مجلس واگذاری باشگاه پرسپولیس و استقلال را تصویب کرد و موضوع نیز آن‌چنان دارای اهمیت دوفوریتی نیست.
مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی عنوان کرد: ما مزایده را برمبنای مفاد قانونی برگزار می‌کنیم و مزایده چهارم نیز بر همین اساس خواهد بود.

سبحانی با بیان این‌که شاید برخی از نمایندگان با کارکردها و وظایف سازمان خصوصی‌سازی آشنا نیستند، تصریح کرد: مطابق قانون، واگذاری‌های ما محدودیت تعدد ندارد و گاها در مورد برخی از شرکت‌ها ۵،۶ مزایده برگزار شده و بعد از آن به فروش رفته است.

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی متذکر شد: به لحاظ مدت زمانی حتی کل داستان واگذاری پرسپولیس و استقلال شاید به یک‌سال نمی‌رسد؛ این در حالی است که موردهایی را در واگذاری‌ها داشتیم که ۵،۶ سال در لیست واگذاری بودند و بعد واگذار شدند.
سبحانی تاکید کرد: به نظر می‌رسد این دوستان با وظایف و کارکردهای سازمان خصوصی‌سازی آشنا نیستند.

وی با بیان این‌که ما تابع قانون هستیم و اگر یک زمانی دوفوریت توقف واگذاری استقلال و پرسپولیس تصویب شود، قاعدتا ما پایبند به قانون خواهیم بود، گفت: با توجه به این‌که مجلس سال گذشته مصوب کرده که این واگذاری اتفاق بیفتد، ارزیابی ما این نیست که الان دوفوریت توقف واگذاری را تصویب کند.

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی افزود: ما مرحله چهارم مزایده را در همان تاریخ تعیین شده برگزار خواهیم کرد.

حاشیه‌سازی می‌کنند
سبحانی با بیان این‌که در حال حاضر یک مقداری حاشیه‌سازی برای واگذاری‌ استقلال و پرسپولیس اتفاق می‌افتد، عنوان کرد: هر سه مزایده ما مطابق مفاد قانونی و تکالیف قانونی انجام شده است و نیز مزایده چهارم با قاطعیت در روز ۲۹ اردیبهشت برگزار خواهد شد.
وی با تاکید بر این‌که ما چارچوب قانون را رعایت می‌کنیم، تصریح کرد: قطعا مزایده چهارم از مزایده سوم پربارتر خواهد بود و حداقل همین‌که الان هنوز مزایده چهارم برگزار نشده، مطمئن هستیم که یک تعدادی شرکت‌کننده برای مزایده داریم.

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: دو گروه قبلی هنوز سپرده خود را از سازمان نگرفتند که مفهوم آن این است که این‌ها می‌خواهند در مزایده چهارم شرکت کنند. گروهی هم با صراحت اعلام کردند که ما سپرده‌ها را نمی‌گیریم تا در مزایده چهارم پولمان به موقع در حساب سازمان بوده باشد.

قبول داریم استقلال و پرسپولیس سودده نیستند
سبحانی در واکنش به این موضوع که در واگذاری‌ها واقعیت‌های شرکت‌ها و مسایل آنها در نظر گرفته نمی‌شود و این دو باشگاه نیز سودده نیستند که بخش خصوصی واقعی تمایلی برای خرید آنها پیدا کند، گفت: قاعدتا این دو شرکت سودده نیستند، چون اگر سودده بودند، باید از طریق بورس واگذار می‌شدند.

وی افزود: ما هنوز که هنوزه نمی‌دانیم چقدر این دو باشگاه بدهی دارند و به همین جهت در شرایط مزایده آورده‌ایم که خریدار اصلا هیچ تعهدی نسبت به بدهی‌ها ندارد.
مشاور سازمان خصوصی‌سازی عنوان کرد: کل بدهی‌های باشگاه‌ها هر چقدر که باشد، برعهده دولت است و این موضوع، از نکته‌های خوب شرایط مزایده است که دیگر خریدار دغدغه نداشته باشد که فردای روز خرید باشگاه با انواع دردسرها مواجه شود.

سبحانی تصریح کرد: این‌که این دو باشگاه سودده نیستند، یک واقعیت است. بالاخره همه شرکت‌هایی که واگذار می‌شوند، این‌طور نیست که همه آنها سودده بوده باشند.
وی ادامه داد: اصلا ما معتقدیم که اگر شرکت‌ها در اختیار بخش خصوصی واقعی قرار گیرد، سودده خواهند بود و اگر دولتی بماند، همین شرایط می‌ماند.

مشاور سازمان خصوصی‌سازی متذکر شد: ما امیدواریم که اگر واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی باشد، از حالت زیان‌ده خارج شود.
سبحانی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی جوش سرمایه خود را می‌زند و علاقه‌مند است پولی که هزینه می‌کند، بالاخره کارایی خود را نشان می‌دهد.
وی تاکید کرد: اگر این دو باشگاه به بخش خصوصی واقعی واگذار شود، به طور قطع از حالت فعلی خارج خواهند شد.