به گزارش خبرگزاري فارس از عسلويه، موسي سوري در جمع خبرنگاران در پارس جنوبي اظهار داشت: پارس جنوبي روز به روز به سمت رشد و پيشرفت بيشتر حركت ميكند و تلاش متخصصان داخلي در رشد اين منطقه با وجود تحريمهاي بينالمللي تحسينبرانگيز است.
وی افزود: امضای تفاهم‌نامه صادرات گاز از ایران به سوریه و عراق و مدیترانه و اروپا برگ زرینی بر افتخارات وزارت نفت و ایران اسلامی است و نشان دهنده اهمیت ایران در انرژی جهان است.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس خاطرنشان کرد: امضای قرارداد تفاهم‌نامه انتقال گاز ایران به کشورهای عراق، سوریه، لبنان و اروپا که روز دوشنبه هفته جاری به امضا رسید در واقع با مسئولیت وزارت نفت منعقد شده و میزان فروش گاز در این قرارداد به عهده شرکت ملی گاز ایران است.
سوری تصریح کرد: همچنین مسئولیت تولید این گاز در حوزه کاری ‏شرکت نفت و گاز پارس و شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از تولید روزانه ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز در پارس جنوبی خبر داد و خاطرنشان کرد: هم‌اکنون حدود ۲۴۰ میلیون متر مکعب گاز از میدان پارس جنوبی تولید می‌‌‌شود و با بهره‌برداری از ۲۹ فاز استاندارد پارس جنوبی این رقم به ۸۰۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید که البته بیشتر از نیاز گاز کشور است.
وی اضافه کرد: براساس برآوردهایی که درباره مصرف داخلی صورت گرفته، با تولید از تمام فازهای پارس جنوبی؛ حدود ۲۰۰ تا۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز مازاد نیاز کشور ‏تولید خواهیم کرد.
سوری در ارتباط با مصارف گاز مازاد بیان داشت: بخشی از این گاز به ‏مصرف داخلی، بخشی به منظور صادرات و بخشی نیز به چاه‌های نفتی خوزستان تزریق خواهد شد.
سوری عنوان داشت: هم‌اکنون در فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی ۱۷ میلیون متر مکعب گاز تولید می‌‌شود که این میزان تا پایان سال جاری به ۵۶ میلیون متر مکعب خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: میزان تولید گاز این شرکت امسال حدود ۴۰ میلیون متر مکعب، سال آینده بیش از ۵۰ میلیون، سال ۹۲ بیش از ۱۰۰ میلیون و تا پایان سال سوم به طور کلی بیش از ۵۵۰ میلیون ‏مترمکعب افزایش خواهد داشت. ‏
سوري تصريح كرد: شركت نفت و گاز پارس در راستاي افزايش بهرهوري و افزايش توليدات پارس جنوبي فعاليت چشمگيري دارد و بهويژه در راهاندازي فازهاي در دست احداث تلاش فوقالعادهاي صورت گرفته است.