به گزارشافکارنیوز،کارگران ساختمانی پس از مدت طولانی انتظار یک ساله، وعده‌ای از زبان علی ربیعی، وزیر کار مبنی بر پوشش بیمه‌ای شنیدند که این روزها کم‌کم رنگ واقعیت به خود می‌گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نخستین روزهای هفته کارگر از بیمه تأمین اجتماعی ۷۰۰ هزار کارگر خبر داد، اما با مراجعه کارگر ساختمانی به ادارات تأمین اجتماعی هیچ دستورالعملی ابلاغ نشده بود.

پس از پیگیری فراوان از سوی تشکل‌های کارگری و مطالبه از سوی رسانه‌ها برای پوشش بیمه‌ای این قشر که روزانه با حوادثزیادی موجه هستند، ربیعی قول داد تا بیمه این کارگران آغاز شود.

طبق گفته تشکل‌های کارگری حوزه ساختمان تعداد کارگران ساختمانی بیش از یک میلیون نفر است، در حالی که وزیر تعداد بیمه کارگری برنامه‌ریزی شده را ۷۰۰ هزار نفر اعلام کرده است و به تعداد شاغلان هم روزانه اضافه می‌شود.

بنابراین، ظاهرا روند پوشش بیمه‌ای کم‌کم توسط ادارات تأمین اجتماعی برخی شهرستان‌ها آغاز شده است، اما نحوه تخصیص سهمیه اعتراض کارگران و انجمن‌های صنفی مرتبط را به دنبال داشته است.

محمد باقری، عضو هیات رئیسه انجمن صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به اینکه شدیدا نسبت به نحوه تخصیص سهمیه‌ها توسط تأمین اجتماعی انتقاد داریم، به خبرنگار فارس گفت: چرا با وجود اضافه شدن روزانه تعداد زیادی از کارگران با کارت مهارت سهمیه‌ها بسیار ناچیز بوده است.

وی افزود: ضمنا در سال ۹۳ از تعداد کارگران بیمه شده ریزش داشت و اعلام بیمه ۱۰۰ هزار نفر رقم بسیار ناچیزی در مقابل تعداد زیاد کارگران است.

این نماینده کارگری از نحوه تخصیص سهمیه‌ها توسط سازمان تأمین اجتماعی بین شهرستان‌ها را ناعادلانه توصیف کرد و گفت: در صورت عدم اصلاح این رویه قطعا اعتراض خود به صورت مکتوب و حضوری در سازمان تأمین اجتماعی اعلام می‌کنیم.

به گفته یکی دیگر از فعالان کارگری، عدم به کارگیری انجمن‌های صنفی مرتبط سبب سوء استفاده عده‌ای برای بهره‌مندی از سهمیه بیمه ساختمانی شده و شماری از کارگران واقعی موفق به قرارگیری در فهرست بیمه نشده اند.

بر اساس این گزارش، نمایندگان کارگری تأکید دارند، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و بخشنامه‌های اداری سازمان تأمین اجتماعی، انجمن‌های صنفی کارگری ساختمانی باید با نظارت آن مبنی بر نحوه انجام بیمه و احراز استغال کارگران ساختمانی مشارکت داشته باشند.

روزانه تعداد زیادی از کارگران ساختمانی بدون پوشش بیمهای مناسب دچار حوادث تلخ میشوند، اما مسئولان برای اختصاص تعداد بیشتری به سهمیه با وجود واریز مبالغ توسط خود کارگران بازهم تدبیری ندارند.