به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدينژاد در مراسم آغاز آبگيري سد گتوند در خوزستان، با تشريح روند طولاني و مشكل سدسازي درباره سد گتوند، گفت: اين سد يكي از مهمترين سدهاي كشورمان است و در مقاطعي در كارگاه اين سد ۱۰ هزار نفر در حال كار بودند، اين سد حاصل انديشهها، تلاشها و فداكاريهاي بسياري است و تاكنون ۱۷۰۰ ميليارد تومان براي آن هزينه شده است و تا تكميل آن، ۷۰۰ الي ۸۰۰ ميليارد تومان ديگر هزينه خواهد شد.

وی ادامه داد: این سد به همت متخصصان ایرانی ساخته شده است و تمام مراحل آن را متخصصان کشورمان ساخته‌اند، در حالی که زمانی بود که ما نمی‌توانستیم بسیاری از مراحل ساخت این سد را خودمان انجام دهیم.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از آقای وزیر می‌خواهم که برای این مجموعه کاری که این سد را ساخته‌اند، فرصت‌های کاری جدید تعریف کنند و اجازه ندهند که فاصله بیافتد. سدهای دیگری هست که می‌توان به این مجموعه سپرد که آن را بسازند.

وی تاکید کرد: هر چه ظرفیت سدسازی در کشور است را فعال کنید، در عین حال فرصت نامحدود دیگری در بین ما قرار دارد که آن هم حضور در بازارهای جهانی است.

رییس‌جمهور ادامه داد: زمانی بود که هر کس پول می‌خواست، باید در برابر خزانه صف می‌کشید و درخواست می‌کرد، اما الان بودجه‌های عمرانی پیش‌بینی شده است و چند برابر منابع عمرانی می‌توان منبع استحصال کرد. به عنوان مثال زمین‌ها و ساختمان‌هایی در کشور هست که متعلق به وزارت نیروست و اگر فروخته شود می‌توان با پول آن چند سد ساخت. صندوق توسعه ملی هم هست که شرکت‌ها و پیمانکاران و کار‌آفرینان می‌توانند با استفاده از آن فعال شوند.

وی با رد مشکل کمبود منابع در کشور گفت: منابع به اندازه کافی وجود دارد، اما سیستم‌های اداری طوری است که اگر کسی پشت میز بنشیند، احساس می‌کند یک امپراطوری به دست آورده است. اگر مشکلات اداری را برطرف کنیم، کارها راحت‌تر پیش خواهد رفت.

احمدی‌نژاد، خوزستان را پرچم عزت و شجاعت ملت ما عنوان و بر ساخت جای‌جای کشورمان تاکید کرد و گفت: ما باید ایران را بسازیم. زمانی بود که به ما القا می‌کردند که نمی‌شود ایران را ساخت، اما در این دوره تلاش کردیم و معلوم شد که می‌شود. مقاطعی در تاریخ بر ما گذاشته‌اند که وقتی مطالعه می‌کنیم چیزی جز افسوس و حسرت باقی نمی‌ماند.

وی افزود: اخیرا چند جلد کتاب درباره اسناد جنگ جهانی دوم منتشر شد، کشورهای سلطه‌گر که برای پیروزی از ایران به عنوان پل استفاده و کشور ما را تصرف کردند، خودشان می‌گویند که ایران پل پیروزی بود اما حق وتو را برای خود برداشتند و ابزار تسلط‌شان را بیشتر کردند تا کشور ما هم بیشتر زیر سلطه رفت.

رییس‌جمهور عنوان کرد: تجربه ما از مطالعه آن دوران این است که اگر می‌خواهیم آن دوره تکرار نشود و در دنیا عزت داشته باشیم و صاحب اثر باشیم، باید پیشرفته و قدرتمند باشیم و برای قدرتمندشدن باید ایران را بسازیم و تبدیل به قدرت‌های اول منطقه شویم و این شدنی است.

احمدی‌نژاد با تاکید بر وجود منابع ارزشمند در کشور گفت: همه جای این سرزمین طلاست، هم از نظر طبیعت و هم از نظر انسانی، ایران کانون جوشش انسان‌های بزرگ است. حتی می‌توان گفت، خوزستان به تنهایی می‌تواند تمام ایران را اداره کند. بقیه نقاط کشور هم همین‌طورند. ما باید از این ثروت درست استفاده کنیم و ایران را بسازیم.

رییس‌جمهور با اشاره به صادرات غیرنفتی کشور، با بیان این‌که زمانی بود که ما آرزو داشتیم صادرات غیرنفتی ما به ۱۵ میلیارد دلار برسد، تصریح کرد: در سال ۸۳ صادرات غیرنفتی ما به هفت‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسید و این رقم در سال گذشته به ۳۰۰ میلیارد دلار رسیده است. از همه دلسوزان، سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و گروه‌های حقیقی می‌خواهم دست به دست هم دهیم و کشور را بسازیم تا به نقطه‌ای برسیم که آرزوی دشمنان برای سلطه بر ملت ایران برای همیشه به تاریخ سپرده شود.

احمدی‌نژاد گفت: اگر ایران پیشرفته شود، باورهای ملت ما دنیا را خواهد گرفت و سلطه‌گران هم از این موضوع نگرانند. موضوع هسته‌ای برای آن‌ها یک بهانه است تا جلوی پیشرفت ما را بگیرند. اگر ایران پیشرفت کند، بساط سلطه آن‌ها در جهان جمع خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم و کشور را بسازیم. هر کس در هر عنوان و جایگاهی بخواهد ذره‌ای اراده ملت ما را از پیشرفت کشور منحرف کند، او خائن به ملت است.

رییس‌جمهور تصریح کرد: ‌ رقابت‌ها امروز در جهان میلی‌متری شده است و آنچه از ما می‌ماند، تلاش‌های سازنده است. این یک عیب بزرگ است که ما در کشور هنوز روستایی داشته باشیم که آب نداشته باشد یا مردمی باشند که در فقر زندگی کنند. ملت ما ظرفیت بالایی برای پیشرفت دارد و تلاش کنیم که این ظرفیت‌ها فعال شود.

احمدی‌نژاد درباره پلی که بر روی این سد ساخته شده است، نیز گفت: این پل خود به تنهایی یک پروژه بزرگ است. همین جاده اهواز - اصفهان، از کنار این سدها عبور خواهد کرد و یکی از زیباترین جاده‌های دنیا خواهد بود.

وی با اشاره به تحولات دنیا، گفت: دشمنان بشریت به شدت تضعیف شده‌اند، اما هنوز قدرت فریبکاری خود را دارند. آن‌ها می‌خواهند در واپسین دوره عمر خود اختلاف و درگیری درست کنند تا بتوانند اقتصاد خود را و رژیم صهیونیستی را نجات دهند. ما باید هوشیار باشیم این حق ملت‌هاست که آزادی و کرامت داشته باشند و عمل صالح هم زمانی از افراد پذیرفته می‌شود که در آزادی انتخاب شود.

رییس‌جمهور تاکید کرد: همه باید مراقب باشیم از دل تحولات، نجات رژیم صهیونیستی بیرون نیاید و پایه‌های سلطه آمریکا در منطقه تقویت نشود. کشورهای سلطه‌گر، اسلحه می‌فروشند و بعد دعوا راه می‌اندازند تا آن اسلحه‌ها مصرف شود، همه باید هوشیار باشیم تا این حلقه شیطانی را در هم بشکنیم.

احمدينژاد گفت: دشمن هميشه از مسير مديران و حاكمان كوچك، پست، خودخواه و دلسپرده به پستيهاي دنيا استفاده ميكند و وارد عمل ميشود. صد سال در منطقه ما از همين روش استفاده كردهاند. حالا ميخواهند همين روشها را تجديد و نوسازي كنند. از دل تحولات منطقه نبايد اين تجديد قواي نظام سلطه بيرون بيايد، بلكه بايد تحولات منطقه، تجديد قواي ملتها و بيداري و انتخاب تاريخساز و در صف شكستن سلطه استكبار را به همراه داشته باشد.