به گزارش افکارنیوز، حقانی در مورد اینکه چه کسانی رایگان دفن می‌شوند، می‌گوید: به تشخیص مدیرعامل بهشت زهرا، فوت‌شدگان می‌توانند به صورت رایگان در طبقه زیرین فاز ٣ دفن شوند. البته طبقات ٢ و ٣ قبرها رایگان نیست. اقوام و فوت‌شدگان متوفی طبقه اول می‌توانند در طبقات بالای این قبر رایگان با قیمت ٥ یا ٧٥ یا ٢ میلیون تومان به ازای هر قبر دفن شوند. اینها سوای پولی است که باید برای تکفین و شست وشو و حمل و نقل بدهید. قبلا برای هر مرده رقمی معادل ٢ هزار تومان بابت ارایه این خدمات اخذ می‌شد که در لایحه جدید، نرخ آن به ٣ هزار تومان افزایش یافته است.

اما قیمت قبرها نسبت به سال گذشته چقدر افزایش داشته است؟ رییس کمیته محیط زیست شورای شهر مدعی است که این طرح، طرح ساماندهی خدمات بهشت زهراست و نسبت به گذشته تنها چیزی حدود ٢ درصد افزایش داشته است. آن هم مطابق با تورم: «در این لایحه پیش‌بینی شده، از این به بعد نیز افزایش قیمت‌ها براساس تورم باشد.»

مظنه مقبره خانوادگی چند است؟
با تمام محدودیت‌هایی که در مورد ظرفیت بهشت‌زهرا وجود دارد، هنوز هم متمولین می‌توانند برای خود مقبره بخرند. به گفته حقانی قیمت هر قبر از مقابر روباز ٥ میلیون و مقابر سرپوشیده ٣ میلیون تومان است البته اینها در قطعات جدید قرار دارند.

طی سال‌های گذشته بارها از بازار داغ خرید‌و‌فروش قبر در بهشت‌زهرا گزارش‌های متعددی تهیه شده است. اما با این وجود عبداللهی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران می‌گوید هم‌اینک دیگر چنین مواردی وجود ندارد: «اولا خرید و فروش قبر غیرقانونی است و با متخلفین به‌شدت برخورد می‌شود. ثانیا روش‌هایی اتخاذ شده که امکان خریدوفروش قبر را عملا غیر‌ممکن می‌کند.»

وی از همه افرادی که مدعی‌اند قبرها به شکلی غیرقانونی خرید و فروش می‌شوند، می‌خواهد تا اگر گزارشی دارند، حتما آن را اطلاع دهند. عبداللهی همچنین با تاکید بر اینکه نرخ‌های قبرهای تعیین شده، واقعا معقول است، می‌گوید: «این‌گونه که گفته می‌شود، الان قیمت قبر در برخی زیارتگاه‌های تهران به چند صد میلیون هم می‌رسد، در چنین شرایطی و در جایی که هزینه‌های سازمانی مانند بهشت زهرا واقعا سرسام‌آور است، قیمت قبرهای جدید اصلا زیاد نیست.»

مرده بر زمین مانده است!
می‌گویند: «مرده نباید روی زمین بماند.» اما واقعا تکلیف مردگانی که هیچ‌کس‌و‌کاری ندارند، چیست؟ عبداللهی در این مورد می‌گوید: «این افراد با دستور و اختیار مدیرعامل بهشت زهرا به صورت رایگان دفن می‌شوند. البته هزینه آن را شهرداری به بهشت زهرا پرداخت می‌کند.»

قبرهای چندصدمیلیونی تا یک میلیارد تومانی
قبرهاي چند صد ميليوني؛ كجاي تهران هستند؟ در همين خصوص يكي از مسوولان مرتبط كه نميخواهد نامي از وي برده شود، ميگويد: اين قبرها، قبرهايي هستند كه در زيارتگاهها وجود دارند. مثلا قبر در امامزاده طوبي شهرري ٣ ميليون تومان است و در امامزاده صالح تا يك ميليارد تومان هم ميرسد. البته حقاني، عضو شوراي شهر ميگويد: با توجه به اينكه دفن مردگان در داخل شهرها ممنوع است پس دفن مردگان در داخل امامزاده داخل شهر ممنوع است.