به گزارش افکارنیوز، این گزارش در شرایطی منتشر شده که در آستانه فصل گرما میوه‌های تابستانی به بازار آمده‌اند یا در حال ورود به بازار هستند. با این حال قیمت برخی از این میوه‌ها مانند گلابی، طالبی، گیلاس و زردآلو در مغازه‌ها بین ۴ تا ۲۵هزار تومان است که البته این قیمت برای بسیاری از خانواده‌های با درآمد متوسط و متوسط به پایین سنگین است و قابل خریداری نیست. از همین‌رو تعداد زیادی از مردم خرید این میوه‌ها را از سبد خرید خود به‌کلی حذف کرده یا دفعات خرید آن‌را به‌شدت کاهش داده‌اند.

پیش از این هم برخی انتقادات درباره واردات بی‌رویه میوه‌های لوکس مطرح‌شده بود که البته تاکنون با پاسخ مناسبی از سوی مسئولان وزارت جهادکشاورزی و وزارت صنعت روبه‌رو نشده است. با این حال به‌نظر می‌رسد اختلاف‌نظری که از نیمه دوم سال گذشته بین ۲وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت با جهادکشاورزی درباره مدیریت بازار میوه رخ داد، اکنون آثار خود را در گزارش بانک مرکزی از اوضاع قیمت مواد غذایی نشان می‌دهد. چنانچه گزارش بانک مرکزی نشان از آن دارد که میوه‌ها با فاصله زیادی نسبت به سایر مواد غذایی پیشتاز افزایش قیمت بوده‌اند. براساس این گزارش، قیمت ۱۰‌گروه مواد غذایی در هفته گذشته نسبت به هفته مشابه سال قبل افزایشی بوده و تنها یک قلم ثابت مانده است.

طبق اعلام بانک مرکزی، در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت تمام اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم‌مرغ معادل ۷درصد افزایش یافت و شانه‌ای ٧٥ الی ٩٥ ریال فروش می‌رفت. در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج داخلی درجه یک معادل ۰.۱ درصد افزایش یافت و بهای برنج درجه ۲داخلی ثابت بود. در گروه حبوبات، قیمت لپه نخود معادل ۰.۵ درصد، لوبیا چیتی ۰.۲ درصد و لوبیا چشم بلبلی ۰.۱‌درصد کاهش یافت. بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

بر پایه این گزارش، در هفته مورد بررسی، در میادین زیرنظر شهرداری گیلاس عرضه نمی‌شد و پرتقال درجه یک و طالبی عرضه کمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می‌گردید.

میوه فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌نمودند که در گروه میوه‌های تازه قیمت سیب زرد تخم لبنان معادل ۰.۴ درصد و طالبی ۲.۱ درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰.۸ درصد تا ۹.۴ درصد افزایش داشت. در گروه سبزی‌های تازه قیمت سبزی‌های برگی ثابت بود و بهای سایر اقلام این گروه بین ۱.۲ درصد تا ۱۱ درصد کاهش یافت. در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله بدون تغییر بود. بهای گوشت معادل ۴.۳ درصد افزایش داشت.

همچنین در این هفته قیمت قند، شکر، چای خارجی و انواع روغن نباتی ثابت بود. بر پایه اعلام بانک مرکزی، قیمت لبنیات در هفته مورد بررسی نسبت به هفته مشابه سال قبل ۱۴.۱‌درصد، تخم‌مرغ ۲۲ درصد، برنج ۸.۵‌درصد، حبوب ۹.۲ درصد، میوه‌های تازه ۸۵.۹‌درصد، سبزی‌های تازه ۱۶.۹‌درصد، گوشت قرمز ۷.۳‌درصد، گوشت مرغ ۳‌درصد، قندوشکر ۴.۵‌درصد و چای نیز ۸.۲‌درصد افزایش یافت و تنها قیمت روغن‌نباتی ثابت مانده است.

خلأ مدیریت بر بازار میوه

بهنظر میرسد که بازار میوه نسبت به سایر بازارها کمتر مدیریت میشود و حتی بهنوعی رها شده بهنظر میرسد. از یک طرف کشاورزان انتقاد دارند که پول زیادی دست آنان نمیرسد و دلالان بیشترین سود را از تلاش یکساله کشاورزان میبرند و از آن طرف هم قیمت میوه در بازار مصرف تا چند برابر بیشتر از قیمت خرید آن از کشاورزان است. رحمتالله نوروزی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درخصوص گرانی میوه به خبرگزاری خانه ملت میگوید: باید قیمت میوه بهنحوی باشد که مردم قدرت خرید داشته باشند. نوروزی جولان دلالان و حضور واسطهها را از یک سو و نبود نظارت لازم از سوی دستگاههای مسئول و متولی نظارت بر بازار را علت اصلی گرانی میوه بهخصوص میوههای نوبرانه عنوان کرد.