به گزارش افکارنیوز، پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری اعلام کرد: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه کارگروه توسعه زیربنایی سواحل مکران با تأکید بر اینکه توسعه‌ اقتصاد دریایی جنوب کشور در محور چابهار – خرمشهر با تأکید بر سواحل مکران، یکی از سیاست‌های کلی برنامه‌ ششم توسعه است که اخیرا توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، گفت: توسعه و آباد شدن این سواحل همکاری و تلاش همه دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف را می‌طلبد.

وی با یادآوری این نکته که البته ایده توسعه سواحل مکران با سفر مقام معظم رهبری به بندرعباس مطرح شده بود، اظهار داشت: رئیس‌جمهور نیز در بازدیدش از این منطقه، توسعه سواحل مکران را یکی از برنامه‌های کلیدی دولت معرفی کرده و تصمیم دولت درباره ایجاد منطقه آزاد در این منطقه را به مردم اعلام کرده است.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: خوشبختانه بخش عمده‌ای از طرح‌های سفر مقام معظم رهبری به این منطقه اجرایی شده و از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور انتظار داریم علی‌رغم محدودیت‌های موجود در اعتبارات دولت و بودجه در سال جاری، به جهت اهمیت سواحل مکران و تأکیدات ویژه مقام معظم رهبری، اعتبارات مورد نیاز اجرا و تکمیل همه مصوبات سفر ایشان را تأمین کند.

جهانگیری همچنین بر ضرورت مطالعه و تدوین طرحی جامع برای توسعه زیربنایی سواحل مکران تأکید کرد و از وزارت راه و شهرسازی، سازمان محیط زیست و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور خواست برای این موضوع وقت ویژه بگذارند و در اسرع وقت طرحی جامع تهیه کنند.

وی خاطرنشان کرد: نیروی دریایی نیز از ظرفیت‌های گسترده‌ای برای کمک به توسعه این سواحل برخوردار است و دستگاه‌های متولی می‌توانند ضمن رعایت محدودیت‌های نیروهای مسلح، از آنان برای توسعه این سواحل کمک بگیرند.

همچنین بیژن زنگنه وزیر نفت نیز در این جلسه با بیان برخی از طرح‌های وزارت نفت در این منطقه، تأکید کرد: طرح توسعه سواحل مکران باید طرحی جامع باشد و در آن باید همه مسائل از صفر تا صد دیده شود و سهم و وظایف هر دستگاه نیز کاملا مشخص باشد.

همچنین محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه هم برنامه‌ها و طرح‌های پیش‌بینی شده این وزارتخانه جهت توسعه سواحل مکران را تشریح کرد و هم از احداثمجتمع فولاد مکران، احداثمجتمع تولید فولاد اسفنجی مکران، تکمیل مجتمع پتروشیمی مکران، احداثشهرک صنعتی جاسک و احداثمجتمع شمش فولاد با ظرفیت ۲ میلیون تن در منطقه چابهار به عنوان برخی طرح‌های صنعتی در این منطقه یاد کرد.

چیت‌چیان وزیر نیرو نیز با تأکید بر اینکه مطالعات و طرح جامع توسعه سواحل مکران باید دارای برنامه زمانبندی بوده و متولی مشخصی داشته باشد، توسعه شبکه برق، تولید برق و احداثنیروگاه و تأمین آب در سواحل مکران را از برنامه‌‌های وزارت نیرو در این منطقه دانست.

در این جلسه که وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، استاندار هرمزگان و برخی مسئولین ستادکل نیروهای مسلح و نیروی دریایی ارتش نیز حضور داشتند، گزارشی از پیشرفت پروژه‌های مصوب سفر مقام معظم رهبری به بندرعباس و نیز مصوبات جلسات پیشین کارگروه ارائه و توضیحاتی درباره پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها و اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل آن مطرح شد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز گزارشی از پیشرفت طرح ویژه توسعه و عمران سواحل مکران ارائه کرد و به تشریح پروژه‌ها و طرح‌های مختلف این وزارتخانه در بخش زیربنایی در این منطقه پرداخت.

در این نشست درباره طرحها و برنامههای دولت برای توسعه سواحل مکران در بخش زیربنایی، انرژی، صنعت، کشاورزی و شیلات بحث و تبادل نظر و تصمیماتی در راستای رفع محرومیت، ارتقای امنیت و توسعه پایدار و متوازن این سواحل اتخاذ شد.