به گزارش افکارنیوز، نشریه نیوزلتر هبدو نوشت: بخش‌‌های حمل ونقل و شهری موضوع اختصاصی مذاکرات آینده شرکت‌های مدف اینترناسیونال(برترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری فرانسه) در سپتامبر(شهریور) در تهران خواهد بود.

مدیران بیش از ۷۰ شرکت فرانسوی به ریاست ایوتیبول دو سیلگی معاون مدف(MEDEF) در حاشیه دیدار با وزیر راه و شهرسازی در سالن بورژه تشکیل جلسه دادند و در خصوص طرح‌های سرمایه‌گذاری در حوزه حمل ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی و مسکن تبادل نظر کردند.

روزنامه لوموند از مهمترین روزنامه‌های اروپا و معتبرترین روزنامه فرانسه نوشت: آخوندی در حوزه حمل ونقل هوایی بر خرید حدود ۴۰۰ هواپیما با سرمایه گذاری بیش از ۲۰ میلیارد دلار و احداث۹ ترمینال فرودگاه ‌بین المللی تاکید کرده است.

لوموند گزارش داد: بازار شبکه خطوط ریلی ایران ۲۵ میلیارد دلار و در حوزه حمل ونقل جاده‌ای ظرفیت سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد دلاری را دارد. این روزنامه معتبر فرانوسوی به نقل از وزیر راه و شهرسازی کشورمان تصریح کرد: مطمئنم که مسئولان اقتصادی بیش از میئولان سیاسی فرانسه واقع‌گراترند و دیر یا زود، مناقشه هسته‌ای حل و فصل خواهد شد و فرانسه باید تصمیم بگیرد چه موضعی می‌خواهد اتخاذ کند.

رادیو فرانس اینتر فرانسه نیز در گزارشی از نتایج سفر وزیر راه و شهرسازی کشورمان به پاریس و مذاکره با رئیس اجرایی شرکت ایرباس و رئیس شرکت ایر فرانس، ک ال ام و مدیران ارشد شرکت‌های حاضر در نمایشگاه بین‌المللی صنایع هوانوردی بورژه یادآور شد: برای شرکت‌های بزرگ غربی توافق را امضای شده تلقی می‌شود و با بازار مصرفی ۸۰ میلیونی و ثروت نفت و گاز فراوان، ایران اشتهای آنها را تحریک می کند.

این رادیو دولتی فرانسه با اشاره به فصل تازه ایجاد شده با حضور وزیر راه و شهرسازی در پاریس اعلام کرد: شرکت‌های فرانسوی درصدد نوسازی و اداره فرودگاه‌های تهران و مشهد هستند و عباس آخوندی به پاریس آمد تا نبض بازار را بسنجد.

این رسانه بین المللی با اشاره به اینکه آیا موضع سخت فرانسه در مذاکرات هسته‌ای، می تواند بر مذاکرات جاری قراردادهای عظیم تاثیر‌ بگذارد؟ بیان داشت: اطرافیان فرانسوا اولاند، درباره آخرین دیدار وی از منطقه خلیج فارس گفته‌اند که «به محض اعقاد قرارداد توافق هسته‌ای، فرانسه جایگاه خود را در اقتصاد ایران بازخواهد یافت.»

وزیر راه و شهرسازی در سخنرانی ۲۶ خردادماه خود در آکادمی دیپلماتیک بین المللی فرانسه، با اعلام ظرفیت سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیارد دلاری در حوزه حمل ونقل ایران به فرانسوی‌ها هشدار داد چنانچه موضع خود را در قبال ایران تغییر ندهد با خطر از دست دادن این فرصت روبرو خواهند بود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از پاریس به نقل از وزیر راه و شهرسازی کشورمان نوشت: هیچ استراتژی در مورد ایران در فرانسه وجود ندارد و این مایه تاسف است و دیر یا زود مسئله هسته ای حل خواهد شد و فرانسه اکنون باید درباره موضع خود تصمیم گیری کند.

مجله لوپوئن و خبرگزاری فرانسه و پایگاه اطلاع رسانی فرانسه زبان «زون بورس» در زمان سفر وزیر راه و شهرسازی به پاریس در خردادماه گذشته گزارش‌هایی را از سخنان وزیر راه و شهرسازی منتشر کردند.
عباس آخوندی بنابر دعوت مسئولان وزارت حمل و نقل فرانسه از از نمایشگاه بین‌المللی هوایی در پاریس که از ۱۵ تا ۲۱ ژوئن(۲۵ تا ۳۱ خرداد) با حضور فعالان حوزه حمل و نقل هوایی برگزار ‌شد، بازدید و با مدیران ارشد شرکت کننده ملاقات و مذاکره کرد.

هدف ایران از شرکت در این نمایشگاه مذاکره و گفت وگو با عرضه‌کنندگان درجه یک ناوگان هوایی در جهان به منظور تشویق فروش هواپیما به ایران و همچنین دعوت به سرمایه‌گذاری در توسعه فرودگاه‌ها به ویژه در بخش تجهیزات ناوبری بود.

وزیر راه و شهرسازی در سفر سه روزه به فرانسه علاوه بر مذاکره با وزیر مسکن و دبیر دولت دولت فرانسه در امور حمل ونقل با رئیس اجرایی شرکت ایرباس، با رئیس شرکت ایر فرانس. ک ال ام، رئیس فرودگاه پاریس ومدیران ارشد شرکت‌های حاضر در نمایشگاه دیدار و مذاکره کرد.

ملاقات با آگوستین دی رومانیت، رئیس فرودگاههای پاریس در نمایشگاه صنعت هوانوردی جهان و نشست با مدیران انجمن برترین شركتهای سرمایهگذاری فرانسه (MEDEF) از دیگر برنامههای وزیر راه و شهرسازی در سفر به فرانسه بود.