به گزارشافکارنیوز،عباس آخوندی در بازدید از آزمون ورود به حرفه نظام مهندسی ساختمان با تاکید بر اهمیت دانش مهندسی و رفع مشکلاتی که امروزه مردم در حوزه ساختمان‌ها با آن مواجهند، گفت: شاهد برگزاری آزمون سازمان نظام مهندسی و رقابت ۱۶۳ هزار نفر در ۸۹ حوزه امتحانی هستیم که ۲۶ هزار نفر از متقاضیان در استان تهران و بقیه در سایر استان‌های کشور با هم رقابت می‌کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه ساختمان بزرگترین سرمایه ملی محسوب می‌شود چون حدود ۳۰ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها را به خود اختصاص داده باید تدابیری بیندیشیم و در اجرا به گونه‌ای عمل کنیم تا عمر ساختمان‌ها در کشور افزایش دهیم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ارتقای دانش و استفاده توامان از فناوری‌های روز برای مهندسان به ۳۰۰ هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی کشور اشاره کرد و گفت: مباحثنظام ارجاع کار و نظام تایید کیفیت ساختمان و صلاحیت مهندسان از جمله بحث‌های مهمی هستند که در آینده بنا داریم شیوه‌هایش را تغییر دهیم.

آخوندی افزود: در ارجاع کار، بحثآزادی حق انتخاب مالکان و کارفرمایان مطرح است که متاسفانه این آزادی انتخاب وجود ندارد و در تلاش هستیم این اطمینان را به مالکان و کارفرمایان بدهیم تا خود بتوانند مهندسان ناظر بر ساختمان را که هم‌اکنون توسط سازمان‌های نظام مهندسی و به صورت اجباری تعیین می‌شوند انتخاب کنند.

به گفته آخوندی مشکلات عمده‌ای که همواره کیفیت ساختمان‌ها را تحت الشعاع خود قرار می‌داده بحثفقدان امکان رقابت بود تا مالکان و کارفرمایان بتوانند خود مهندسان را انتخاب کنند که در برنامه‌های آتی وزارت راه و شهرسازی سر و سامان دادن به این مورد نیز در دستور کار قرار دارد.

آخوندی ادامه داد: مهندسان باید بتوانند به صورت رقابتی و بر اساس کیفیتی که در کار ارایه می کنند شانس بهتری نیز در گرفتن کار کسب کنند که این مساله مورد بازنگری قرار دارد و به زودی نیز ابلاغ می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: مهندسان باید بتوانند با بهرهگیری از فناوری های جدید در حوزه مهندسی و بر مبنای رقابت كارهای خود را ارایه كنند كه در فعالیتهای مهندسی افزایش طول عمر ساختمان ها را به عنوان سرمایه ملی در اولویت قرار دهند.