به گزارش افکارخبر، این قرارداد را بهمن صالحی مدیرعامل شرکت صانیر و آنتونیو سانچز مدیر ارشد اجرایی شرکت بستر اسپانیا و پویان جهانگیری مدیر دفتر صانیر بین‌الملل امضا کرده‌اند.

در این قرارداد دو شرکت موافقت کردند در راستای حفظ محیط زیست در زمینه طراحی، ساخت و بهره‌برداری از تجهیزات و سیستم‌های جدید انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر در پروژه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر همکاری کنند.

شرکت بستر بعنوان یک شرکت پیشرو در این بخش در تولید انرژی های نو و تجدید پذیر در اسپانیا فعال است و در زمینه تولید برق از منابع تجدیدپذیر از مهارتهای فنی و مهندسی زیادی برخوردار است و هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان پروژه های مختلفی را اجرا می کند.
براساس این قرارداد دو شرکت به مدت ۱۸ ماه در این زمینه با یکدیگر همکاری می کنند و شرکت بستر از این پس بعنوان مشاور و سرمایه گذار شرکت صانیر در پروژه های برقی و تولید انرژی های نو با این شرکت ایرانی همکاری خواهد کرد.
با امضای این قرارداد تکنولوژی تولید انرژی های خورشیدی و تجدیدپذیر به این شرکت ایرانی منتقل می شود تا صانیر در اجرای پروژه های منطقه ای و بین المللی بتواند از این تکنولوژی های پیشرفته استفاده کند.

در این مراسم بهمن صالحی مدیرعامل شرکت صادرات تجهیزات و خدمات آب و برق ایران(صانیر) گفت: ایران از نظر جغرافیایی در منطقه ای واقع است که قابلیت تبدیل شدن به یک هاب انرژی را داراست و براین اساس، اتصال خطوط انتقال برق ایران را با کشورهای منطقه برقرار می کند.

وی افزود: شرکت صانیر بزرگترین صادرکننده خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات در کشور است بنابراین در این قرارداد همکاری متقابل بین دو طرف امضاء شد تا بخش هایی از برخی پروژه ها را با تخصص و توانایی بیشتری که در صانیر وجود دارد به این شرکت واگذار کنند و شرکت صانیر نیز بتواند اجرای برخی پروژه ها را به شرکت اسپانیایی واگذار کند.
صالحی ادامه داد: کشورهای اروپایی در برخی حوزه های ریسکی منطقه خاورمیانه یا آفریقایی به تنهایی حوصله حضور ندارند و براین اساس، طی مشارکتی با این شرکت در پروژه های این کشورها حضور می یابند.

*صانیر قصد دارد مراوده های فاینانس خود را با شرکای خارجی تقویت کند

وی با اشاره به دهه سوم فعالیت شرکت صانیر، تصریح کرد: در این دوران صانیر قصد دارد مراوده های فاینانس خود را با شرکای خارجی تقویت کند و جذب سرمایه خارجی و فاینانس را در دستور کار خود قرار دهد.
مدیرعامل صانیر خاطرنشان کرد: ایران از نظر جغرافیایی در منطقه ای واقع است که قابلیت تبدیل شدن به یک هاب انرژی را داراست و براین اساس، اتصال خطوط انتقال برق ایران را با کشورهای منطقه برقرار می کند.
وی خاطر نشان کرد: صانیر و شرکت اسپانیایی نیروگاه هایی در ایران برای صادرات برق به کشورهای همسایه و همچنین جبران کاستی های موجود در داخل کشور را فراهم کنند.

* ۲۵۰ میلیون دلار ارزآوری توافق با شرکت اسپانیایی

صالحی افزود: هم اینک در مرحله تفاهم نامه و انعقاد قرارداد با این شرکت اسپانیایی هستیم و انتظار می رود با اجرای این قرارداد معادل ۲۵۰ میلیون دلار ارز وارد کشور شود.
وی تصریح کرد: در مقابل شرکت صانیر نیز پروژه سولار در ایران و پروژه نیروگاه بادی در افغانستان را به شرکت بستر پیشنهاد کرده است.
مدیرعامل صانیر گفت: حضور چنین شرکت هایی در کشور، مقدمه و زمینه ای است برای حضور هیأت های رسمی و بلندپایه دو کشور تا در فضای سیاسی که در آینده نزدیک به وجود خواهد آمد، مسائل و مشکلات دست و پاگیر فیمابین حل و فصل شود.
هیأت اسپانیایی در ادامه برای بازدید از شرکت توانیر در این شرکت حضور یافت.