به گزارشافکارخبر،محمدهاشم بت‌شکن در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص حجم مطالبات معوق بانک مسکن اظهار داشت: میزان مطالبات معوق ۳۳ هزار میلیارد ریال است و نسبت مطالبات غیرجاری ۳ درصد است.

وی افزود: همچنین وصول مطالبات در سال ۹۲،۹۷ هزار میلیارد ریال و در سال ۹۳،۱۱۰ هزار میلیارد ریال و در ۴ ماهه ابتدایی سال ۹۴،۳۷ هزار میلیارد ریال بوده است که مجموع وصول مطالبات به ۲۴۵ میلیارد ریال می‌رسد.
وی در خصوص بانک توسعه‌ای نیز گفت: بانک توسعه‌ای یعنی ساختار مالی بانک به قدری تقویت شود که برای اعمال سیاست‌های توسعه‌ای استفاده شود.
مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: عموم بانک‌های دولتی طی سال‌های گذشته افزایش سرمایه موثر نداشتند که آن میزان سرمایه موثر نیز از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده است.
بت‌شکن با بیان اینکه برای تبدیل شدن به بانک توسعه‌ای شرایطی نیاز است، ‌ تصریح کرد: دولت باید سرمایه خود را در بانک‌های توسعه‌ای افزایش دهد و همچنین امکان دسترسی به منابع بلندمدت به ویژه از طریق اوراق مشارکت تأمین شود از طرفی روابط ناظر در بانک توسعه‌ای از بانک تجاری متفاوت باشد.
بت شکن در خصوص لیزینگ مسکن گفت: لیزینگ مسکن هنوز محوز از بانک مرکزی ندارد و ما در حال انجام مذاکره جهت آغاز فعالیت لیزینگ مسکن حداقل برای بانک مسکن هستیم.
وی همچنین در خصوص افزایش وام ۳۵ میلیونی مسکن گفت: در حال پیگیری این موضوع هستیم که در صورت نهایی شدن در بانک مرکزی شورای پول و اعتبار آن را مصوب می‌کند.
بت‌شکن همچنین به ابزراهای خروج از رکود اشاره کرد و افزود: شرایطی را فراهم می‌کنیم که جهت‌دهی تسهیلات برای تکمیل واحدهای نیمه ساخت و تسهیلات برای پیش خرید باشد که این موضوع خود بخود به تسهیلات ساخت کمک می‌کند.
وی همچنین در خصوص مسکن مهر نیز گفت: بالغ بر ۴۹۱ هزار میلیار ریال برای تأمین مالی ۲ میلیون و ۳۷۰ هزار واحد مسکن مهر قرارداد منعقد کردیم که از این مبلغ تاکنون ۴۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
وی افزود: از ۲ میلیون و ۳۷۰ هزار واحد مسکن مهر یک میلیون و ۵۰۴ هزار فروش اقساطی به مبلغ ۳۱۳ هزار میلیارد ریال بوده است.
بت شکن ادامه داد: ۵۵ درصد کل فروش اقساطی و تحویل واحدهای مسکونی در دولت یازدهم انجام شده است.
مدیرعامل بانک مسکن به جذب منابع بانک نیز اشاره کرد و گفت: مانده منابع در سال ۹۲،۳۱۲ هزار میلیارد ریال و در سال ۹۳،۴۰۴ هزار میلیارد ریال بوده است که مجموع جذب منابع بانک در دو سال گذشته ۱۸۸ میلیارد ریال بوده است.