به گزارشافکارخبر،بیژن زنگنه امروز در نشست خبری به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت درباره آخرین تحولات بازار جهانی نفت و صنعت نفت ایران گفت: در ۴ ماه نخست سال جاری، حجم صادرت نفت ایران حدود ۱۵ درصد افزایش یافته، این در حالی است که تحریم نفتی هنوز لغو نشده است.

وی با اعلام اینکه از لغو تحریم‌ها ذوق زده نخواهیم شد، تصریح کرد: شرایط تحریم به مراتب سخت تر از شرایط ۸ سال جنگ تحمیلی بود و هر چند در این جنگ اقتصادی خبری از دود و آتش و خون نبود اما به مراتب مشکلات سخت تر از دوران جنگ بود.

این عضو کابینه دولت با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در این جنگ نابرابر تحریم‌های اقتصادی برنده شد، بیان کرد: تمامی شرکت‌های خارجی بدانند که دوران پس از تحریم ایران با دوران قبل از تحریم‌ها تفاوت‌های گسترده ای کرده و هم اکنون در حوزه های مختلف عملیاتی، صنایع نفت گاز کشور به خودکفایی رسیده اند.

جزئیات واکسیناسیون بازار نفت توسط ایران

وی در تشریح تاثیر اظهارنظرهای وزیر نفت بر روند کاهش قیمت جهانی نفت بیان کرد: در دوران تحریم بیش از یک میلیون بشکه از سهم صادرات نفت ایران در بازار از دست رفت و قصد داریم براساس دو برنامه ضربتی و میان مدت، بشکه های نفت از دست رفته را بار دیگر به بازار نفت بازگردانیم.

زنگنه با یادآوری اینکه در اولین روزهای لغو تحریم‌ها روزانه ۵۰۰ هزار بشکه به ظرفیت صادرات روزانه نفت ایران اضافه می شود، گفت: همچنین به فاصله چند ماه از لغو تحریم‌ها ۵۰۰ هزار بشکه دیگر از نفت خام ایران روانه بازار جهانی خواهد شد.

وزیر نفت با بیان اینکه قصد نداریم در صورت لغو تحریم‌ها و یک شبه با عرضه ۵۰۰ هزار بشکه نفت به بازار قیمت‌ها را دچار شوک کنیم، اظهارداشت: از این رو هم اکنون با تشریح برنامه های افزایش تولید و صادرات نفت، بازار نفت را واکسیناسیون می کنیم تا با لغو تحریم‌های نفتی ایران شوک جدیدی را به بازار تزریق نکنیم.

این عضو کابینه دولت با یادآوری اینکه قدرت چانه زنی کشورها در اوپک به افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت بستگی دارد، تاکید کرد: دنبال التماس کردن و اجازه گرفتن از سایر کشورها به منظور بازگشت به بازارنفت نیستیم.

پیشنهاد جدید زنگنه به بابک زنجانی

وزیر نفت در ادامه در خصوص آخرین وضعیت پرونده بدهی نفتی بابک زنجانی گفت: بدون شک بابک زنجانی رکوردار فساد نفتی در ایران و حتی کشورهای مختلف جهان است.

وی با اعلام اینکه هم اکنون دادستانی و قوه قضائیه مشغول بررسی ابعاد پیچیده پرونده بابک زنجانی هستند، تصریح کرد: بر این اساس، قوه قضائیه وکالتی به وزارت نفت داده تا اموال شناسایی شده بابک زنجانی را به فروش برسانیم که براساس برآوردهای انجام شده، ارزش دارایی‌ها و اموال بابک زنجانی حتی به یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هم نمی‌رسد.

زنگنه با اعلام اینکه بابک زنجانی قصد پس دادن پول‌های نفتی ایران را ندارد، بیان کرد: اگر آقای بابک زنجانی و یا واسطه هایی که از تاجیکستان و یا امارات به ایران می فرستد، پولی را در یک حساب بانکی در خارج کشور که حتی بلوکه شده و قابل برداشت نباشد، اعلام کنند، مشکل او حل می شود.

وزیر نفت از بابک زنجانی درخواست کرد که وی یک حساب قفل شده و بلوکه شده در خارج کشور که پول نفت ایران در آنجا به دلیل تحریم‌ها بلوکه شده است را معرفی کند تا مشکلش حل شود، یادآور شد: اگر این حساب بانکی بلوکه شده توسط بابک زنجانی معرفی شود و یک بانک دولتی و یا خصوصی کشور آن را تایید کند، مشکلات حل و فصل خواهد شد.

زنگنه عامل کاهش قیمت نفت نیست

وی با بیان اینکه هم اکنون برخی از پول‌های نفتی گم شده اما نفت گم شده ای نداریم، گفت: برخی از منتقدان، اظهارنظرهای من را عامل کاهش قیمت جهانی نفت می دانند اما واقعیت این است که بازار و شرایط اقتصادی جهان، قیمت نفت را تعیین می کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه من عامل کاهش قیمت نفت نیستم و اگر این قدرت را داشتم که با اظهارنظرهای خود قیمت نفت را کاهش بدهم، حتما امروز اقدامی برای افزایش دوباره قیمت نفت می کردم، یادآور شد: وضعیت بحران اقتصادی در چین و برخی کشورهای اروپایی، عرضه بیش از ۴ میلیون بشکه شیل اویل‌ها و پیشی گرفتن عرضه از تقاضای نفت عامل کاهش قیمت جهانی نفت است.

زنگنه، خود را یکی از بدشانس ترین وزرای نفتی کشور نام برد و گفت: در آینده قیمت‌ نفت بالاتر می رود و من متخصص مفت فروشی نفت نیستم.

وزیر نفت با بیان اینکه ایران و وزارت نفت علاقه ای به نفت ارزان ندارند، خاطرنشان کرد: مذاکرات نفتی با کشورهای دیگر هم باید با حساب و کتاب انجام شود و مذاکره و گفتگو با کشورهایی که خودشان را به خواب زده اند، فایده ای ندارد.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت آینده بازار نفت قابل پیش بینی نیست، از افزایش صادرات نفت ایران در دوران پس از تحریم خبر داد و گفت: مذاکراتی با کشورهای ژاپن، کره جنوبی، هند، چین و کشورهای اروپایی برای از سرگیری و یا افزایش حجم صادرات نفت آغاز شده است و نگرانی بابت فروش نفت در دوران پساتحریم نداریم.